Recenzja książki Antologia KRYMINALNA 13

Szczęśliwa trzynastka

Autor: @awiola ·5 minut
2014-03-03 Skomentuj Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
"Niech zmarli spoczywają w pokoju, im już żadne prawo nie pomoże; dla żywych też w sumie marna z niego pociecha..."


Cenię sobie zbiory opowiadań, z uwagi na fakt różnorodności autorów i w konsekwencji stylów, jakimi raczą swoich czytelników. "Antologia KRYMINALNA 13" to jak wskazuje tytuł, trzynaście mocno kryminogennych utworów i jeden motyw. Motyw w postaci... nie, nie tak łatwo, nie powiem wam jaki. Zapraszam natomiast na krótkie refleksje dotyczące każdego z utworów zawartych w tym zbiorze.

Anna Klejzerowicz – "Podwójny trup"

Krótkie opowiadanie, ukazujące niezbadane granice ludzkiej przebiegłości. Młoda reporterka przytacza historię małżeństwa, w którym wzajemna miłość zamieniła się w nienawiść, doprowadzającą do zbrodni. I to podwójnej zbrodni. W utworze znajdziecie znane, kryminalne motywy, takie jak użycie arszeniku czy zakopany trup. Dobrym zabiegiem było podzielenie tekstu na relacje rzeczniczki pogotowia, rzecznika komendy głównej policji oraz samego bohatera opowiadania – Wiktora W. Cóż, autorka potwierdza stare porzekadło: "od miłości do nienawiści tylko jeden krok".

Marta Guzowska – "Okno na sklep komputerowy"

Jak pokazuje autorka kolejnego opowiadania, urlop tacierzyński niekoniecznie wychodzi na dobre wszystkim mężczyznom. Młody ojciec, którego żona pracuje w korporacji, opiekujący się córką nazywaną Myszą, codziennie obserwuje sklep komputerowy swojego sąsiada. Gdy nieoczekiwanie znika narzeczona właściciela sklepu, bohater próbuje prowadzić śledztwo w tej sprawie na własną rękę. Metoda, jaką w konsekwencji wybiera, okazuje się bardzo niekonwencjonalna... Marta Guzowska fenomenalnie zakończyła swoje opowiadanie, wprawiając czytelnika w niemałą konsternację. Do tego warto zwrócić uwagę na realistyczne i nieco ironiczne pokazanie rutyny w codziennej opiece nad dzieckiem.

Katarzyna Bonda – "Suknia ślubna"

Opowiadanie do którego inspirację stanowiły prawdziwe wydarzenia. Adam i Ewa, ona świetnie wykształcona lekarka i panna, on stateczny mąż i ojciec. Romans, którego skutki okazują się być opłakane. Trafnie dobrany tytuł, dla którego suknia ślubna jest swoistym symbolem. Autorka poprzez swój utwór pokazuje jak zazdrość, może przerodzić się w okrutną zbrodnię.

Adrianna Michalewska – "Trup na cmentarzu"

Pogrzeby nie kojarzą się nikomu z niczym miłym, nic nowego. Gdy jednak na czyimś pogrzebie zostaje popełnione morderstwo, ceremonia nabiera iście demonicznego wydźwięku. Rzekłabym, istny chichot losu. Adrianna Michalewska przygotowała dla swoich czytelników szybką zbrodnię i szybkie śledztwo. Wartka akcja i odpowiedni klimat, zapewni niewątpliwie chwilę niekwestionowanej rozrywki.

Romuald Pawlak – "Stary lód"

Lubcie wymieszanie czasowe? To utwór przeznaczony specjalnie dla was. Dwie przeplatane między sobą perspektywy czasowe - XXI i XVIII wiek. I wspólna dla bohaterów tych czasów stara mumia. To opowiadanie z pogranicza fantasy i kryminału, którego motywem przewodnim jest klątwa związana z odkryciem zmumifikowanego ciała.

Jacek Skowroński – "Przelotka"

Profesja detektywa to dość niebezpieczne zajęcie, gdyż niesie ze sobą stałe widmo zemsty osób, które dzięki takiej pracy powitały więzienne mury. O fakcie tym przekonuje się bohaterka opowiadania, która sama będąc obiektem pałającej nienawiści, realizuje również swoją prywatną zemstę. Bardzo krótka forma literacka, trafnie zastosowana pierwszoosobowa narracja. Autor zadaje pytanie natury etycznej.

Konrad Staszewski – "Bilet w jedną stronę"

Jazda pociągiem nie zawsze bywa nudna i jednostajna. Czasami, podczas podróży może spotkać was nieoczekiwana… zbrodnia. Konrad Staszewski wykreował wartką akcję swojego utworu oraz umiejętnie stopniował napięcie. To jedno z dłuższych opowiadań w tym zbiorze.

Alicja Minicka – "Strach"

Nie od dzisiaj wiadomo, że trucizna to jeden z lepszych sposobów na pozbycie się znienawidzonej osoby. Bezsprzecznie udowadnia to Alicja Minicka, która świetnie skonstruowaną intrygą kryminalną, wieńczy swoje opowiadanie zaskakującym finałem. Opowiadanie kryminalne retro powinno przypaść do gustu większości czytelników, lubujących się w tego typu klimatach.

Katarzyna Rogińska – "Śpiący policjant i samobójca"

Internet to największe osiągnięcie naszych czasów. Nie wszystkim jednak przynosi szczęście, o czym przekonuje się Car – miejscowy policjant, badający tajemnicze samobójstwo młodego mężczyzny. Ciekawy pomysł na rozwikłanie intrygi kryminalnej, wartka akcja i sympatyczna postać policjanta potrafiącego zasnąć wszędzie i o każdej porze.

Iwona Mejza – "Alibi"

To opowiadanie, w którym znowu pojawia się dość sympatyczna postać detektywa kryminalnego, samotnika, który w wieczór wigilijny odbiera list od kobiety, przewidującej śmierć z rąk własnego męża. Krótka, ale zakończona ciekawą puentą historia, ukazująca zawiłe wymiary zemsty.

Agnieszka Krawczyk – "Śmierć poety"

Któż z nas nie zna Edgara Allana Poego, amerykańskiego pisarza romantycznego. Agnieszka Krawczyk kanwę fabularną swojego opowiadania oparła na tajemniczej śmierci tego artysty z roku 1849 roku. Śmierci nie wyjaśnionej do dzisiaj, która obrosła w wiele mitów i legend. Autorka zaskakuje misternie wykreowanym zakończeniem, czytelnik będzie zachwycony klimatem tego utworu. To jedno z lepszych opowiadań w tym zbiorze.

Marcin Rusnak – "Niezwykłe śledztwo doktora Junga"

Rok 1906, w teatrze im. Wilhelminy Planer dokonano zamachu na życie Anety – akrobatki cyrkowej wykonującej trudną, magiczną sztuczkę. Carl Jung próbuje rozwikłać zagadkę tożsamości potencjalnego mordercy. Dość przewrotna intryga, zaskakujące zakończenie, w którym pojęcie sztuczki magicznej nabiera nowego wydźwięku. Szkoda tylko, że autor pozostawił otwarte zakończenie, czuję pewien niedosyt.

Agnieszka Hałas – "Tajemnicze zniknięcie Bernadety"

Opowiadanie Agnieszki Hałas dotyka tak często używanego motywu zaginięcia. Młoda dziewczyna nie wraca na noc do domu, a jej pracodawca próbuje rozwikłać zagadkę tego zniknięcia. Wartka akcja i ciekawe spojrzenie na całą sprawę z perspektywy poturbowanego przez życie mężczyzny.


Opowiadanie zawarte w zbiorze charakteryzują się różnym stopniem ukształtowania fabuły i zróżnicowanym warsztatem pisarskim poszczególnych autorów. Ubolewam jedynie nad tym, że większość utworów jest zbyt krótka. Część z nich, jak chociażby opowiadania Anny Klejzerowicz, Marty Guzowskiej, Alicji Minickiej czy Marcina Rusnaka, z pewnością byłaby bardziej absorbująca, gdyby wydłużyć nieco ich fabułę. Rozumiem jednak, że wydanie zbioru wiązało się z pewnymi ograniczeniami, stąd też taka, a nie inna, dłuższa forma.

Trzynaście opowiadań z pewnością zadowoli wybredne gusta czytelników lubujących się w kryminalnych klimatach. Utwory są tak różnorodne, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Pechowa trzynastka w tym przypadku zdecydowanie nie przyniosła pecha....

Moja ocena:

Data przeczytania: 2014-03-03

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Antologia KRYMINALNA 13
Antologia KRYMINALNA 13
Marcin Rusnak, Iwona Mejza, Adrianna Michalewska, Marta Guzowska ...
6/10
Zebraliśmy w jednym miejscu 13 opowiadań. Namówiliśmy 13 osób, żeby zechciały zamieścić swoje opowiadania w naszej antologii. Poprosiliśmy tych autorów i autorki, aby zostali „trzynastoma gniewnymi” i...
Komentarze
Antologia KRYMINALNA 13
Antologia KRYMINALNA 13
Marcin Rusnak, Iwona Mejza, Adrianna Michalewska, Marta Guzowska ...
6/10
Zebraliśmy w jednym miejscu 13 opowiadań. Namówiliśmy 13 osób, żeby zechciały zamieścić swoje opowiadania w naszej antologii. Poprosiliśmy tych autorów i autorki, aby zostali „trzynastoma gniewnymi” i...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @awiola

Chłopak dla teściowej
Z teściową lepiej nie zadzierać

"Miała męża, bezpieczny dom, planowała bajeczne wakacje na Kanarach, a po chwili była wdową ze spadkiem w postaci… teściowej". Teściowe bywają różne. Ale takiej, ...

Recenzja książki Chłopak dla teściowej
Odzyskana
Odzyskana nadzieja

"Upływający czas potrafi dać ukojenie, stępić ból, a przede wszystkim przynosi także cud zapomnienia". To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników twórczości Sylwii ...

Recenzja książki Odzyskana

Nowe recenzje

Odkupienie
Ewa Pirce "Odkupienie"
@sylwiacegiela:

Ktokolwiek kiedykolwiek czytał chociaż jedną książkę Ewy Pirce, wie, że lektura powieści jej autorstwa może czytelnika ...

Recenzja książki Odkupienie
Ryzykowny pocałunek
Ten pocałunek wywróci jej nudne życie do góry n...
@Zagubiona_w...:

Zdecydowanie uwielbiam czytać debiuty, dlatego gdy dostałam propozycję odnośnie "Ryzykownego Pocałunku" autorstwa Julii...

Recenzja książki Ryzykowny pocałunek
Niegrzeczny prezes
Niegrzeczny prezes
@kami2002polan:

❤️Recenzja przedpremierowa❤️ „W jego wyuzdanym spojrzeniu widziała magię, o której czytała jedynie w książkach. Szkoda...

Recenzja książki Niegrzeczny prezes
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl