Sztuczna inteligencja recenzja

Sztuczna inteligencja

Autor: @w.smok ·2 minuty
2023-03-05
Skomentuj
1 Polubienie
Książka "Sztuczna inteligencja" została opublikowana po raz pierwszy w 1996 roku, a w 2016 roku ukazało się jej nowe wydanie zaktualizowane o nowe osiągnięcia i trendy w dziedzinie sztucznej inteligencji. Margaret Boden to brytyjska filozofka i badaczka sztucznej inteligencji (AI - artificial intelligence), która jest uważana za jedną z najważniejszych postaci w tej dziedzinie.

W swojej dwustustronicowej książce, Boden dokonuje przeglądu historii sztucznej inteligencji i analizuje różne podejścia do tworzenia sztucznej inteligencji, w tym logikę, sieci neuronowe i uczenie maszynowe. Książka porusza również kwestie związane z etyką i moralnością sztucznej inteligencji oraz przyszłością tej dziedziny. Wszystko opiera się na języku zrozumiałym dla każdego czytelnika, jedynie niektóre sformułowania potrzebują głębszego wyjaśnienia.

Autorka nienagannie lawiruje pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, przybliżając fakty historyczne mające największe znaczenie w kategorii odkrywania oraz rozwijania AI. Głęboko sięgający research autorki chronologicznie wprowadza w temat sztucznej inteligencji, od samych jej początków w formie konceptualnej z XIX wieku, poprzez pierwszych twórców AI po skonstruowaniu komputera, aż po obecnie używane programy. Jasno i zrozumiale wytłumaczona dwuistość AI wprowadza czytelnika w teoretyczny opis tej technologii, co pozwala lepiej zrozumieć na jakich sferach nauki bazuje sztuczna inteligencja.

Tematy poruszane przez M. Boden wnikliwie rozpracowują i wyjaśniają podstawowe założenia sztucznej inteligencji. Dzięki szerokiej gamie porównań oraz historyjek osadzonych w życiu rzeczywistym udaje się lepiej zrozumieć złożoność tej niesamowitej technologii.

Nad wyraz ciekawym dla mnie fragmentem był rozdział 4 - Sztuczne sieci neuronowe. Autorka opisała jakie zależności występują między łączeniami neuronowymi człowieka a "sztucznymi sieciami neuronowymi" - bardzo trafne przedstawienie przykładowych procesów zachodzących w trakcie "uczenia się" sztucznej inteligencji. Dla czytelników nie wciągniętych zbytnio w tematykę może wydawać się zbyt skomplikowany lub szczegółowy.

W rozdziałach 6 i 7 omówiono naprawdę kluczowe kwestie dotyczące sztucznej inteligencji: rozdział 6 dotyczy natury inteligencji i tego, czy operacje komputera można nazwać inteligencją, co prowadzi nas do głębokich problemów filozoficznych i neurologicznych. Czy inteligencja implikuje świadomość i czym jest świadomość. Naukowcom do tej pory ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czym jest wspomniana świadomość, toteż problematyczne staje się ustalenie czy maszyna może ją posiadać.

W tym momencie sztuczna inteligencja albo staje się zagrożeniem dla ludzkości, albo zapoczątkowuje wspaniały nowy świat, w którym nie ma chorób, a dla niektórych perspektywa dalszego życia, gdy nasza „świadomość” jest ładowana do komputerów. Boden, podobnie jak ja, jest sceptycznie nastawiona do perspektyw ASI (Artificial Super Intelligence) - według mnie stanowi to bardziej zagrożenie niż rozwiązania.

Podsumowując, książka Margaret Boden poleciłbym zarówno informatycznym geek'om do pogłębienia wiedzy jak i zwykłym czytelnikom gotowym ogarnąć lepiej świat sztucznej inteligencji. Książka jak na swoją objętość zawiera szeroką dawkę wiedzy, czytanie jest przyjemne choć nieraz zdarzyło mi się przymusowe powtórzenie rozdziału przez brak głębszego zrozumienia przy pierwszym czytaniu. Serdecznie polecam.





Moja ocena:

× 1 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja
Margaret A. Boden
6/10
Cykl: Krótkie wprowadzenie, tom 21

Tomik w zwięzły i przystępny sposób prezentuje historię rozwoju sztucznej inteligencji, jej możliwości i ograniczenia. W jaki sposób działa? W jakich dziedzinach życia może być wykorzystana? Jakie za...

Komentarze
Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja
Margaret A. Boden
6/10
Cykl: Krótkie wprowadzenie, tom 21
Tomik w zwięzły i przystępny sposób prezentuje historię rozwoju sztucznej inteligencji, jej możliwości i ograniczenia. W jaki sposób działa? W jakich dziedzinach życia może być wykorzystana? Jakie za...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @w.smok

Potęga podświadomości
Potęga podświadomości

Potęga podświadomości - Joseph Murphy recenzja Moje pierwsze spotkanie z książką tego znanego irlandzkiego pisarza było dość osobliwe. “Potęga Podświadomości” towar...

Recenzja książki Potęga podświadomości

Nowe recenzje

Dolina szpiegów
As wywiadu
@Mirka:

@Obrazek „Człowiek, nawet jeśli ma cel obiektywnie pozytywny, to zawsze będąc szpiegiem, dopuszcza się zdrady: ojc...

Recenzja książki Dolina szpiegów
Na psa urok, ości śledzia
"Na psa urok, ości śledzia" Olga Rudnicka
@S.anna:

Chcąc nie chcąc – a zdecydowanie bardziej nie chcąc – Tekla zamieszkuje pod jednym dachem z przyszłą teściową, która, d...

Recenzja książki Na psa urok, ości śledzia
Schody do lata
Historia, której nie sposób zapomnieć
@Monika_2:

[Współpraca barterowa z @Link ] "W uśpionej głowie Meli przemknął obraz błyszczących oczu i zaszumiały słowa: masz wyb...

Recenzja książki Schody do lata