Recenzja książki Troje

Ta książka powinna mieć tytuł "Niepokój"

Autor: @littlecuteangel ·3 minuty
2014-11-09 Skomentuj Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Jest 22 lipca i jestem świeżo po zakończeniu lektury, tak więc ta recenzja może się okazać wielkim, nieuporządkowanym bełkotem, ale mam nadzieję, że jednak tak nie będzie.

Większość z Was słyszała już zapewne o „Trojgu” i tajemniczej aurze, jaka otacza tę książkę. Węgliście czarne tomiszcze, które sprawia wrażenie, że po jego dotknięciu na naszych palcach zostanie czarny osad. Trzy krwawe smugi na okładce, czarna historia w środku.

Czarny Czwartek. Dzień, który wstrząsnął światem. 12 stycznia 2012. Przypadek? Cztery samoloty czterech różnych linii lotniczych rozbijają się na czterech różnych kontynentach. Widzami strasznych wydarzeń stają się bagna Florydy, wybrzeże Portugalii, biedna dzielnica w Kapsztadzie i las na japońskiej wyspie. Zwany lasem samobójców. Przypadek?

Z katastrof uchodzą z życiem tylko trzy osoby. Troje dzieci. Jess, Bobby i Hiro. Jak udało im się przeżyć? Co widziały? Kim są? CZYM są?

Wszyscy zgadzają się, że ocalenie trojga dzieci z tak okropnych katastrof to cud. Istnieje jednak wiele teorii – często szalonych i nieprawdopodobnych – mających na celu wyjaśnienie tego cudu. I przyczyn wypadków.

Prawdopodobieństwo śmierci w wypadku lotniczym jest o wiele, wiele mniejsze niż prawdopodobieństwo śmiertelnego wypadku drogowego. A co powiecie na cztery katastrofy lotnicze tego samego dnia, z których nie ocalał nikt, poza trójką dzieci?

To spisek rządowy? Interwencja Obcych? Boga? A może zwykły przypadek. Czasem to, co nieprawdopodobne też się zdarza.

Opiekunowie Trojga zaczynają zauważać dziwne zachowanie swoich podopiecznych. Dzieci wydają się być zupełnie inne niż przed wypadkiem. Czy to skutek traumy? Stresu pourazowego? Czy w dzieciaki rzeczywiście wstąpiły nieznane siły?

Pastor Len Vorhees wierzy, że oto nadeszły Dni Ostateczne, że koniec świata jest bliski. Wiadomość nagrana tuż przed śmiercią przez jedną z jego owieczek, Pamelę May Donald, która zginęła w katastrofie w Japonii, prowadzi go do wniosków, że ocalałe dzieci są zapowiadanymi Jeźdźcami Apokalipsy. Pogląd ten dość szybko rozprzestrzenia się po kraju, zyskuje przychylność najważniejszych kaznodziejów, a grono wyznawców Ruchu Dni Ostatnich znacznie się poszerza. Czy pastor Len ma rację? A skoro tak, gdzie jest Czwarty Jeździec?

Elspeth Martins jest dziennikarką, która stara się uporządkować wszystkie fakty i relacje w swojej książce na temat Czarnego Czwartku i jego konsekwencji. A te okazały się naprawdę straszne – w skali globalnej.

„Troje” to prawdziwa książkocepcja. Książka o książce, w której przytaczane są fragmenty książki jednego z bohaterów. Bardzo mi się spodobał ten zabieg, muszę przyznać. Każdy fragment jest inny – w zależności od bohatera, którego wersję wydarzeń właśnie poznajemy oraz od formy w jakiej te wydarzenia są przedstawione. Możemy więc spotkać się z artykułami prasowymi, zapisami rozmów, nagrań czy nawet czatów. Fajnie urozmaicało to czytanie i na pewno wpływało na to, że nie było nudno. Lubię książki, w których dużo się dzieje – również jeśli idzie o formę.

Bohaterów było całkiem sporo, jedni odgrywali bardzo ważne role, inni byli tylko obserwatorami. Moimi ulubieńcami została para z Japonii, skupiona wokół tamtejszego ocalałego – Chiyoko i Ryu. Uwielbiałam czytać ich rozmowy na czacie (tak, tak, wiem, że nie można czytać cudzych rozmów, ale to nie ja je wrzuciłam do książki) i strasznie była ciekawa, co się u nich wydarzy. Zakończenie historii tej pary trochę mnie rozczarowało… Wolałabym dostać coś innego.

Błędy? Tak, coś tam się chyba niechcący przemyciło… Jakiś zmiennopłciowy agent (ha! Wymyśliłam nowy rodzaj istoty nadnaturalnej) czy data z przeszłości przy artykule o wydarzeniach, które już miały miejsce. Ale kto by się tym przejmował, kiedy cała książka to jeden wielki niepokój.

Tak, właśnie. NIEPOKÓJ. Z dużych liter. Chyba jeszcze nigdy nie czytałam książki, która wzbudziłaby we mnie takie uczucia. To było… dziwne. I trochę creepy. Najbardziej się to czuło, kiedy słoneczko zachodziło i robiło się już ciemno. Może to co teraz powiem jest nienormalne, ale kurczę, podobało mi się to uczucie! Raz nawet śniło mi się coś związanego z tą książką.

Autorka przedstawiła wszystkie te wydarzenia tak, jakby naprawdę miały miejsce. I rzeczywiście odnosi się takie wrażenie. Że coś jest nie tak. I zadajesz sobie pytanie, czy to się gdzieś przypadkiem nie wydarzyło. Czy ten świat na pewno jest taki, jaki jest…? Czy czegoś się przed nami nie ukrywa?

Ja na przykład od razu zwróciłam uwagę, że kiedy czytałam tę książkę, jakieś dziwne rzeczy działy się z…


~urwana notatka zostawiona przez blogerkę LittleAngel po przeczytaniu powieści „Troje”

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Troje
Troje
Sarah Lotz
7.9/10
Cykl: Troje, tom 1
Cztery katastrofy. Troje ocalonych. Przesłanie, które zmieni losy świata. Czarny czwartek. Dzień, którego nie sposób zapomnieć. Dzień, w którym niemal równocześnie w czterech miejscach na świecie doch...
Komentarze
Troje
Troje
Sarah Lotz
7.9/10
Cykl: Troje, tom 1
Cztery katastrofy. Troje ocalonych. Przesłanie, które zmieni losy świata. Czarny czwartek. Dzień, którego nie sposób zapomnieć. Dzień, w którym niemal równocześnie w czterech miejscach na świecie doch...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Dwunastego stycznia 2012 roku doszło na świecie do czterech katastrof lotniczych. Tylko troje ocalonych, na dodatek są to dzieci. Przesłanie, które zmieni losy świata. Jedną z ocalonych jest Pamela M...

@eliwerka @eliwerka

Sarah Lotz jest autorką książek. Ma na swoim koncie także scenariusze filmowe. Często publikuje pod pseudonimami. W 2014 roku wydawnictwo Akurat wydało jej książkę „Troje”. W ciągu jednego dnia dochod...

@grejfrutoowa @grejfrutoowa

Pozostałe recenzje @littlecuteangel

Metro 2033
"Żeby zakończyć wyprawę, trzeba po prostu przestać iść"

Rok 2033. Świat, jaki znacie już dawno przestał istnieć. Został skażony milionami ludzkich błędów. Po powierzchni chodzą potwory – mutanty, które musiały przystosować się...

Recenzja książki Metro 2033
Przegląd Końca Świata: FEED
O tym, jak się kończy tykanie zombie patykiem

Jest rok 2014. Ludzkość odkrywa lek na przeziębienie i lek na raka (jest dopiero koniec września, także mamy jeszcze trochę czasu na dokonanie wielkich odkryć). Nigdy wię...

Recenzja książki Przegląd Końca Świata: FEED

Nowe recenzje

Zdarzyło się
"Jestem po twojej stronie... Chodź ze mną, opow...
@jagodabuch:

Każdy z nas w swoim życiu przeżył zauroczenie, może i wielką miłość. Niektórzy po latach spotkali się, by zakochać się ...

Recenzja książki Zdarzyło się
Bezdatownik kociarza
Koci kalendarz
@maciejek7:

"Ludzie, którzy nie znoszą kotów, w poprzednim życiu MUSIELI BYĆ MYSZAMI." Jak przystało na osobę lubiącą koty, w moje...

Recenzja książki Bezdatownik kociarza
Jeszcze jedna szansa
Przepiękna, ciepła powieść kojąca niczym plaste...
@caly_swiat_...:

Dobry wieczór w ten ostatni dzień listopada. 🤗 Czy są rzeczy, których w pewnym wieku nie wypada czy metryka totalnie n...

Recenzja książki Jeszcze jedna szansa
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl