Recenzja książki To

To

@horror.com.pl @horror.com.pl · 2009-12-10

W kanałach Derry zalęgło się To. Bliżej niedookreślone, przybiera najróżniejsze postacie - klauna, ogromnego ptaszyska, głosu w rurach - polując na dzieci. I tylko dzieci potrafią To dostrzec. Dlatego właśnie one stają do walki z Tym. Po latach, kiedy dorosną, koszmar z ich dzieciństwa powróci... i znów będą musiały stawić czoła Temu.
Tak w skrócie przedstawia się akcja jednej z najbardziej znanych i poczytnych powieści Stephena Kinga. Próba mówienia o niej jest jak opowiadanie smaku najlepszego ciastka - zawsze skazana na porażkę, ponieważ niepodważalny atut tej powieści tkwi w sposobie narracji. Mamy tu do czynienia co najmniej z dwoma wyraźnymi płaszczyznami czasowymi (nie licząc retardacji i wątków pobocznych), pomiędzy którymi King przeprowadza nas płynnie i niemal niezauważalnie. Fantastycznie posługuje się mową pozornie zależną, która ułatwia mu przedstawianie opinii swoich bohaterów w sposób pozornie najbardziej obiektywny z możliwych, a nam, czytelnikom, uprawdopodobnia czytaną historię. Historię nie byle jaką zresztą, bo mamy tu nie tylko bezimiennego potwora i przerażające opisy, ale także głębokie drugie dno. Dno, jak to u Kinga bywa, wygrzebane z małomiasteczkowych mentalności, międzysąsiedzkich stosunków i grzeszków. Podobnie jak Salem czy Castle Rock także i Derry zamieszkują plotkarze, samotnicy, purytanie - dewoci, a także (od czasu do czasu) bestie w ludzkiej skórze. W takich sennych miasteczkach nie brak Zła drzemiącego w ludziach... i nic dziwnego, że nie brak go również w postaci potwora śpiącego w kanałach.
Ale Derry wydaje się wyraźnie odróżniać od innych kingowskich miasteczek. Jest pretendentem do roli najbardziej przeklętego i nawiedzonego miejsca w promieniu kilkuset mil. I chyba, gdyby taki ranking zrobić, zajęłoby pierwsze miejsce. Powiedzieć "Derry" to w zasadzie to samo, co powiedzieć "witaj w piekle" - zdaje się przekonywać King. Derry to miejsce przeklęte, w którym Zło się kondensuje, zastyga. To na mapie Kinga swoiste centrum wydarzeń, gorący punkt zbiorczy, magazyn lęków i złych wspomnień pomieszanych ze strachem.
Godna podkreślenia jest też przedziwna kosmogonia, jaką King roztacza przed naszymi zdumionymi oczyma. Dziwny, niemal martwy Żółw, olbrzymia Pajęczyca, a w tym wszystkim gdzieś ziemia, trochę zagubiona, przypominająca resztki po posiłku wielkich gigantów. King, wyraźnie zafascynowany swoją wizją świata, przeniesie ja później (oczywiście odrobinę zmodyfikowaną) m. in. do "Bezsenności" i "Mrocznej wieży". W takim świecie nie ma miejsca na tradycyjne pojęcie Boga; człowiek do walki ze swoimi potworami zawsze staje sam, w obliczu Zła staje się na powrót dzieckiem.
W pamięć zapadają jednak przed wszystkim postaci bohaterów - jak zwykle u Kinga odmalowane precyzyjnie i realistycznie. Fascynują zarówno dorośli, jak i dzieci, a w tej ostatniej grupie warto wyróżnić... bohatera negatywnego, bowiem rysunek drugoplanowej postaci katatonicznego Patricka Hockstettera to prawdziwe mistrzostwo świata.
"To" gwarantuje solidną porcję strachu... i nic w tym dziwnego, skoro niemal cała skomplikowana intryga odwołuje się do lęków bohaterów, także tych najbardziej ukrytych, podskórnych. Potwór z kanałów żywi się strachem... ale najpierw ten strach wywołuje czy raczej uaktywnia. Boi się bohater, boimy się i my, a Stephen znów wygrywa konkurs na najbardziej przerażającą historyjkę opowiadaną przy ognisku.
{}× 1
{}
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Książka To
15 wydań
To
Stephen King "Richard Bachman"
{}9.0/10
derry w stanie maine, miejsce ledwie widoczne na mapie. dochodzi tu do wyjątkowej eskalacji zbrodni, okrutnych morderstw, gwałtów i tajemniczych wypadków. w kanałach miasteczka zaległo się to. bliże...
Komentarze

Zobacz także

KLUB FRAJERÓW I ZABÓJCZY KLAUN Rok 1958, w małym miasteczku Derry dochodzi do serii okrutnych zbrodni. Zostają odnalezione zmasakrowane zwłoki dzieci, zarówno ludność jak i policja są przekonani o gr...

Pewnego deszczowego dnia w 1957 roku dziewięcioletni George wychodzi pobawić się papierową łódką. Okręcik wpada do ścieku i w mroku kanału schylający się chłopiec dostrzega postać klauna. Życie Georg...

Pozostałe recenzje @horror.com.pl

Książka Zew Cthulhu

H.P. Lovecraft zwany mistrzem stylu oraz najciekawszym autorem fantastyki grozy, pisał swe opowiadania bardzi...

Książka Zdradzieckie serce

"Czerwona śmierć wyludniła i pustoszyła kraj. Nigdy jeszcze tak straszna zaraza nie nawiedziła tych stron. Zw...

Nowe recenzje

Książka Władczyni rzek

Philippa Gregory to autorka powieści historycznych, których akcja odbywa się głównie na angielskim dworze. Moja przygod...

Książka Więźniowie Szarości

“Pewnego razu dziatwa mała W leśne ostępy się wybrała Zgubiła się i w Szarość wpadła By nie powrócić więcej”. Viole...

Książka Układ idealny

Na przesyłkę od wydawnictwa czekałam już od dłuższego czasu bo wiedziałam, że zostałam wpisana na listę osób do r...

{}