Recenzja książki Szukając Alaski

Udaję się na poszukiwanie Wielkiego Być Może.

WYBÓR REDAKCJI
@m_mikos @m_mikos · 2019-11-22
 O czym jest książka

       Miles Halter to typowy nastolatek, który nie wyróżnia się niczym wyjątkowym na tle innych i nienawidzi rodzinnego miasta i otaczających go ludzi. Pewnego dnia podejmuje ważną decyzję o zmianie szkoły, a jego wybór pada na Culver Creek.
     Już pierwszego dnia w nowej szkole poznaje grupę przyjaciół - Chip'a, Alaskę, Larę, Takumi - dzięki którym jego życie zmienia się, a on przestaje być odludkiem zaczytującym się w biografiach sławnych ludzi. Piękna i inteligentna Alaska Young od razu robi ogromne wrażenie na chłopaku. Jej osobowość oraz tajemnice, które skrywa przed całym światem sprawiają, że Miles zakochuje się w niej.
      To właśnie z nimi, wyjątkowymi przyjaciółmi, poszukuje Wielkiego Być Może, snuje rozważania na temat życia i świata, przeżywa wzloty i upadki. To również przy nich przychodzi mu zmierzenie się z ogromną stratą po śmierci przyjaciela.
      Jedno tragiczne wydarzenie zmienia wszystko i stawia bohaterów przed pytaniem: dlaczego?
       Po tym wydarzeniu za wszelką cenę przyjaciele próbują dociec, co tak naprawdę się wydarzyło, dlaczego i jaką rolę odegrali w tym tragicznym wydarzeniu.
 

Dlaczego warto to przeczytać

       'Szukając Alaski" została podzielona na dwie części: przed i po. Dzięki temu Czytelnik kawałek po kawałki odkrywa tajemnice bohaterów i ich dążenia do odkrycia prawdy i odnalezienia siebie na nowo po stracie bliskiej osoby.
       To także opowieść o młodzieńczym buncie, łamaniu zakazów, przekraczaniu granic. O braku zrozumienia wśród otoczenia, trudach dnia codziennego. O poszukiwaniach własnej drogi oraz tego, kim się jest naprawdę. Próbą odkrycia własnych możliwości i pragnień, próbą odmienienia swojego życia. To również historia o tym, że zawsze warto być sobą, unikalną jednostką.
     Problemy osobiste, które skrywamy przed światem, brak zrozumienia ze strony otaczających nas ludzi, brak pieniędzy, skrajne emocje i sytuacje. To wszystko, a nawet więcej, znajdziemy w tej właśnie powieści.
       Jak poradzić sobie ze stratą kogoś bliskiego? Jak odnaleźć własną drogę w labiryncie tego świata? Jak przetrwać coś, co wydaje się niemożliwym?
         Każdy bohater powieści jest unikatowy. Każdy ma swój charakter, sposób patrzenia na świat, priorytety, tajemnice. Z czasem to, co wydawało się prawdą, okazuje się jedynie maską, pod którą skrywane są prawdziwe oblicza bohaterów.
       Między kartami Czytelnik odnajduje nie tylko perypetie bohaterów powieści i wesołe momenty, ale również te tragiczne. Powieść jest szczera, nieprzesłodzona, niegrzeczna. I porusza tematy, z którymi musi mierzyć się każdy młody człowiek wkraczający w dorosłość i kiedy musi zadecydować: co dalej?
 
 
Ostatnie słowo o książce


     "Szukając Alaski" to debiutancka powieść Johna Greena i trzeba przyznać, że jest to mocna powieść. Historia bez zbędnych ozdobników, naiwnych tekstów, ale z ważnym przesłaniem. To opowieść o próbie odnalezienia własnego głosu, budowaniu poczucia własnej wartości i szukaniu własnego miejsca w labiryncie, jakim jest otaczający nas świat.
      W pewnym sensie każdy z nas na pewnym etapie życia był lub jest jak Miles - nieco zagubiony, pragnący zmian, poszukujący miejsca na tym świecie. I każdy z nas musi znaleźć w sobie siłę, aby przekroczyć własne granice, stawić czoła demonom, zacząć żyć. I pośród chaosu świata pozostać sobą.
      Jeśli nie przepadacie za przesłodzonymi, płytkimi i romantycznymi historiami miłosnymi między nastolatkami, ale lubicie powieści z przesłaniem - "Szukając Alaski" jest dla was.

    I Wy również udajcie się na poszukiwanie Wielkiego Być Może z powieścią Johna Green'a. 


 
 Udaję się na poszukiwanie Wielkiego Być Może.
François Rabelais 

Ocena @m_mikos:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{}× 1
{}
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Książka Szukając Alaski
5 wydań
Szukając Alaski
John Green
{}8.9/10
Powieść dla młodych, zbuntowanych, pragnących doświadczyć życia. Powieść dla nastolatków poszukujących odpowiedzi na najważniejsze pytania: o miłość, która wywraca świat do góry nogami, o przyjaźń, kt...
Komentarze

Zobacz także

Pełna ciepła książka Johna Greena towarzyszyła mi w mgliste dni. Chodźcie ze mną poszukać Alaski – na taką wyprawę warto się wybrać. Miles, czyli Klucha, to młody człowiek, który właśnie stoi na p...

Poszukiwanie szczęścia to ważny element samorozwoju każdego człowieka. Chęć spełniania marzeń jest motywacją do osiągnięcia poczucia spokoju i bezpieczeństwa. Bliskie nam osoby: przyjaciele, rodzina, ...

@ciarolka @ciarolka

Pozostałe recenzje @m_mikos

Książka Félix i niewidzialne źródło

Niewidzialne źródło jest wszędzie, zawsze, tam gdzie znajdujesz się ty, i możesz je uchwycić. Ten, kto dobrze patrzy, ...

Książka Trzy kroki od siebie

O czym jest książka "Trzy kroki od siebie" to historia niełatwego życia Stelli, Willa, których każdy dzie...

Nowe recenzje

Książka W żywe oczy

Spotkał ją. Uwierzył jej. Nie powinien. Usiądź w barze i udawaj, że na kogoś czekasz. Kiedy podejdzie - zagadaj. Ni...

Książka W twej duszy jest niebo. Konferencje i świadectwa

Ksiądz Dolindo przyciąga uwagę, bo to święty na czas kryzysu”. ks. prof. Robert Skrzypczak Ksiądz profesor Robert Skr...

Książka Łaska

Anna Kańtoch pisarka znana z literatury fantastycznej, napisała tym razem kryminał. Literatury fantastycznej nie czyta...

{}