W głębi lasu. Opowieści upiorne i śmiertelne recenzja

Autor: ·6 minut
2020-04-13
"Skąpany krwią słońca, kiedy umiera,
Przy czarnych łabędziach cieni okrętów
Boskie syreny widywałem często
I w głębi ich oczu swoje marzenia."

Historie, które pisze Aickman, nie są stricte horrorami. To "opowieści dziwne". "Opowieści niesamowite." Opowieści grozy. Grozy wymagającej, prawie poetyckiej., co sprawia, że dość trudnej w odbiorze.

Czy warto jednak po nią sięgnąć?

Warto.

Choćby dla mistrzowskiego, powolnego klimatu i pięknego literackiego języka. Oraz mocy TAJEMNICY. I dwuznaczności opowieści, a właściwie ich niejednoznaczności;)

W jego opowiadaniach przeplatają się: logika z zamętem i dezorientacją, rzeczywistość z niepewnością, nierzeczywistością, sen z jawą. Romantyzm łączy się z surrealizmem, świadomość ulega podświadomości, a rozum wyobraźni.

Bohaterowie, wraz z czytelnikami, poszukują odpowiedzi na pytania, na które odpowiedzieć nie można. Brak tu jest też wybuchów emocji, przez co wszystko nabiera jeszcze większego niepokoju: dzieją się rzeczy dziwne, niepojęte, ale obserwowane są one przez bohaterów z beznamiętną prawie obojętnością. Króluje tu obserwacja i wewnętrzne monologi. To, co nadprzyrodzone, nie jest opisywane - można to raczej "wyczuć."

Spis treści

Wstęp
W głębi lasu
Czas nie przemija
Małżeństwo
Kartki z pamiętnika pewnej młodej damy
Ciceroni
Szkolna przyjaciółka
Wstęp tylko dla mieszkańców
Zjawa

W głębi lasu

"Nocami nieszczęśnicy cierpiący na bezsenność i dręczeni koszmarami błąkają się po łąkach i lasach, czekając na znużenie, które pozwoli im zasnąć, a wśród tych nawiedzonych są osoby z wyższych sfer, panie z towarzystwa, nawet pewien proboszcz."

Skrócik.
Margaret Sawyer jest Angielką matką, żoną kobietą w średnim wieku, której mąż jest właścicielem firmy budowlanej. Z pozoru jest szczęśliwa i jej życie jest z grubsza uporządkowane. Tak myśli. Wszystko to zmienia się, gdy jej mąż podpisuje umowę na budowę drogi w odległej części Szwecji.

Podczas wycieczki górskiej, z kilkoma współpracownikami męża i ich żonami, Margaret zauważa osobliwą chatę w lesie. Dowiaduje się, że w dawnych czasach było to sanatorium. Teraz jednak pełni on raczej funkcję odludnego hotelu dla osób, pragnących ciszy i spokoju. Gdy jej mąż wyjeżdża do Sztokholmu, by załatwić więcej spraw biznesowych, Margaret postanawia spędzić tam trochę czasu i odkrywa, że ​​tak naprawdę nic tam nie jest normalne.

Okazuje się, że jest to swoistego rodzaju ośrodek opieki nad osobami, cierpiącymi na bezsenności - osobami, które NIGDY nie śpią...

Czas nie przemija

"Skąpany krwią słońca, kiedy umiera,
Przy czarnych łabędziach cieni okrętów
Boskie syreny widywałem często
I w głębi ich oczu swoje marzenia."

Skrócik.
Bohater tego opowiadania, Delbert, pewnego dnia odkrywa tajemniczy strumień, biegnący wzdłuż jego posiadłości oraz łódź, która zabiera go w tą surrealistyczną podróż do świata, w którym nic nie jest oczywiste.

Małżeństwo

"Helen Black i Ellen Brown: czysty zbieg okoliczności, a zarazem przykład dokładnie tego, co życie oferuje większości spośród nas w drodze komedii i rozrywki. Tuzin nieszkodliwych wypadków tego rodzaju, a można by spędzić rok z życia, zanosząc się śmiechem i robiąc wielkie oczy, raz za razem powracając do tematu w późniejszych latach."

Skrócik.
Opowiadanie krótkie, ale esencjonalne.
Trójka bohaterów. Mężczyzna i dwie kobiety. Opowieść o niedoświadczonym seksualnie mężczyźnie, który umawia się z kobietą, spotkaną w teatrze, ale zaczyna romans z jej bardziej atrakcyjną przyjaciółką i współlokatorką. Historia z pozoru prosta, gdzie wydawałoby się, nie ma miejsca na niesamowitość.
Nic bardziej mylnego.

Kartki z pamiętnika pewnej młodej damy

"Do Ravenny dojechaliśmy w zaledwie cztery dni od wyjazdu z tej okropnej Wenecji. Do tego wynajętym powozem! Wszystko mnie boli i cała jestem poobijana. Wczoraj było tak samo. I przedwczoraj. I dzień wcześniej też. Nie mam nawet z kim porozmawiać. Mamusia nie zeszła dziś wcale na kolację. Tatko za to siedział bez słowa i wyglądał, jakby miał co najmniej dwieście lat, a nie sto, jak zwykle. Ciekawe, ile ma naprawdę? Ale po co się zastanawiać? Nigdy się nie dowiemy. Ja na pewno nie."

Skrócik.
Jest to pamiętnik, zestaw chronologicznych wpisów młodej dziewczyny, w wieku mniej więcej lat piętnastu, której imienia nie znamy.
Podczas rodzinnej podróży przez Włochy, spotyka różnych ludzi. Jednak najważniejsza postać tej historii pojawia się nieoczekiwanie na domowym przyjęciu. Jest to tajemniczy mężczyzna, którego otacza mgła niesamowitości. I grozy.

Ciceroni

"John Trant wszedł do katedry Świętego Bawona niemal równo o jedenastej trzydzieści.

Tygodniowy urlop, który mu się niespodziewanie nadarzył, spędzał w Belgii: miał blisko, kończył się sezon, a poza tym nigdy wcześniej tam nie był. Trant, który nie miał żony (aczkolwiek zamierzał się kiedyś ożenić), podróżował w pojedynkę, ale rzadko doskwierała mu samotność, uważał ją bowiem za fakultatywną i postrzegał raczej w kategoriach wolności. Skończył trzydzieści dwa lata i miał siebie za zupełnie zwyczajnego człowieka, może z wyjątkiem kwestii podróżowania, którą traktował z bodaj większą powagą i regularnością niż wszyscy inni."

Opowiadanie zekranizowane.
John Trant jest trzydziestodwuletnim kawalerem i, jak sam twierdzi, zwykłym Anglikiem o szczególnej pasji: podróżowaniu.
Pewnego dnia odwiedza pewną starą, monumentalną belgijską katedrę i tam zauważa przepiękną dębową rzeźbioną ambonę z marmurowymi postaciami. Podziwiając to niezwykłe dzieło sztuki, zauważa nagle, że jedna z postaci porusza się...
I tak to wszystko się zaczyna.
A jak się kończy?

Szkolna przyjaciółka

"Byłabym fałszywie skromna, zaprzeczając, że zaliczałyśmy się z Sally Tessler do najbystrzejszych dziewcząt w szkole. Później, co zrozumiałe, coraz szybciej zaczęłam zostawać w tyle, Sally za to przez długi czas plasowała się w czołówce. Podobnie jak wielu chłopców, lecz niewiele dziewcząt, także tych kwalifikujących się do stypendium, Sally łączyła szczere umiłowanie antycznej klasyki z pojmowaniem algebry, co, mimo że sama się za bardzo tym nie interesowałam, wydawało się wręcz magiczne."

Skrócik.
Poznajemy tu Mell, naszą narratorkę, i Sally, jej przyjaciółkę z lat młodości. Czterdzieści jeden lat potem. Historia zaczyna się w momencie, kiedy to Sally wraca do rodzinnego miasta, po śmierci swojego ojca. Sally, dziwna i introwertyczna dziewczyna, przeprowadza się z powrotem do starego domu rodzinnego, w którym ulega wypadkowi. Poproszona o pomoc w opiece nad swoją starą przyjaciółką, Mel odkrywa straszną tajemnicę tego (nawiedzonego?) domostwa...

Wstęp tylko dla mieszkańców

"Serce nie zegar, nie da się ponownie nakręcić,

Umarli są tylko martwi, nie ma z nich pożytku,

Ani im zależy, ani nie zależy, zwyczajnie nie żyją."

Skrócik.

Banalny: podkomitet rady miasta walczy z cmentarzem. Tak:) Cmentarzem, który... zmienia swój kształt w sposób „nieprzewidywalny nawet dla filozofii.
I chyba to zdanie wystarczy, tak na zachętę;)

Zjawa

"W gruncie rzeczy byłem jedynakiem. Kiedyś co prawda miałem brata, ale przez te kilka lat, które żył, nie widziałem go na oczy. Ojciec, szkocki radca, a właściwie przedstawiciel prawny, a do tego Celt z krwi i kości, już za młodu przyłożył się, żeby zostać angielskim adwokatem, i jak to w przypadku Szkotów bywa, w średnim wieku mianowano go na sędziego Sądu Najwyższego.

W sądzie po prostu brylował. Moja niania, Cuddy, od samego początku prowadzała mnie co dziesięć dni na galerię dla publiczności, bym go obserwował i słuchał przez bite czterdzieści minut. Jeśli choćby się poruszyłem albo pisnąłem, odpłacała mi się subtelnie, lecz skutecznie; tak wówczas, jak i przy każdej innej okazji."

Skrócik.

Bardzo krótki: chłopiec jest świadkiem niepokojącego i traumatycznego wydarzenia, podczas gdy jego matka umiera w swojej sypialni.
Moje ulubione chyba...

„...najpewniejszym sposobem na zrozumienie Aickmana jest (prze)czytanie dużo Aickmana”.

Polecam!

Robert Aickman
Seria: Misterium Grozy

Drugi w Polsce zbiór znakomitych opowiadań jednego z najbardziej cenionych na świecie mistrzów literatury grozy, Roberta Aickmana. Zdobi go oczywiście obraz Łukasza Gwiżdża, "W głębi lasu" to zestaw ...

Robert Aickman
Seria: Misterium Grozy

Nigdy nie kryłem się z tym, że mam słabość do zbiorów opowiadań. Zabijcie mnie, ale nie mam pojęcia z czego to wynika. Gdzie szukać genezy tej słabości? Kiedy i od czego to się zaczęło? Fajnie byłoby...

@mrocznestrony @mrocznestrony

Wizjoner
Wizjoner
@historie_bu...:

„Jeśli chcesz złapać zabójcę najgorszego sortu, musisz wejść do jego mrocznego umysłu, rozgościć się tam, poznać jego m...

Recenzja książki Wizjoner
Najmroczniejsza jesień
Najmroczniejsza jesień nadeszła.
@Mania.ksiaz...:

Odkrywając „Najmroczniejszą Jesień”, ponownie zetknęłam się z piórem autora, które już wcześniej przywołało moją uwagę ...

Recenzja książki Najmroczniejsza jesień
Wszyscy kłamią
Ulotność szczęścia rodzinnego
@almos:

Książka zaczyna się od ważnego zdania: „Czy to nie dziwne, że jedno zdarzenie, jedna sekunda mogą z chirurgiczną precyz...

Recenzja książki Wszyscy kłamią