Wielki Post

Recenzja książki Wielki Post

@patrylandia@patrylandia · 2011-04-14
I stało się. Ponoć wypowiedziane na głos życzenia spełniają się. Nie wiem, czy wszystkie, ale moje jedno na pewno. Dobrze, już bez ogródek. Pisałam, że dla mnie idealne są rekolekcje prywatne, osobiste i najlepiej to z książką… i stało się. Dzięki nakapanie.pl otrzymałam to, co chciałam. W moje ręce trafiła książka Megan McKenna „Wielki Post. Refleksje i opowieści, która ukazała się nakładem wydawnictwa Mateusz, a nakapanie.pl objęło nad nią patronat.

Sama autorka jest doktorem na Graduate Theological Union w Berkeley, w Kalifornii. Wykładała już w wielu zakątkach świata, a obecnie w Nowym Meksyku, gdzie teraz mieszka. Jest znaną na całym świecie pisarką, prowadzi rekolekcje oraz jest przewodniczką duchową. Jest również ambasadorem pokoju organizacji Pax Christi w Stanach Zjednoczonych.

Książka ta, to zbiór czytań na 40 dni Wielkiego Postu. Na początku każdego dnia rozważań mamy podane symbole czytania, psalmu i ewangelii. Możemy sięgnąć po Pismo Święte i przeczytać, to samo usłyszymy na codziennej mszy w kościele, tak myślę. Autorka cytuje tylko istotne dla niej fragmenty, będące uzupełnieniem jej rozważań. Oczywiście i bez Biblii da się zagłębić w lekturze. McKenna krótko, acz treściwie streszcza biblijny tekst. Rozmyśla na głoś. Sama pyta. Sama szuka odpowiedzi. Każdego dnia analizuje osobno czytanie, zagłębia się w psalmie, uczestniczy w życiu Jezusa przez strofy ewangelii.

Każdy dzień przez nią opisany skłonił mnie do refleksji i przemyśleń. Zatrzymał pędzący dzień. Wyciszył, pozwolił westchnąć. Uświadomił wiele pytań, pozwolił zacząć szukać odpowiedzi.

Już sama okładka zachęca, by zasiąść wygodnie, wyciszyć się wsłuchując w szum morza. No dobra, może wybrałabym inny fotel ;-), ale przecież nie w tym rzecz. Dostałam zaproszenie, ten fotel ma miejsce i dla mnie. Książka miękko wydana układa się w dłoniach i wygodnie się ją czyta. Napisana jest prostym językiem, co w takim przypadku dużo ułatwia, przy zagłębianiu się w treść.

Jest to książka stricte religijna, nie przekonuje, nie namawia. Ona nie ma takiego celu. W niej wiara i jej słuszność po prostu jest.

Sądzę, że jest to książka dla osób, które szukają czytelniczych rekolekcji. Chcą każdego dnia, przez 40 dni, przeżyć chwilę z Jezusem, zastanowić się na swoim życiem, nad otaczającym światem. W natłoku spraw i obowiązków chcą się zatrzymać, może chwilę zadumać.

Na mnie książka ta, zrobiła bardzo dobre wrażenie. W tym roku przeczytałam ją jak powieść, ciągiem, od deski do deski. Myślę, że przez ostatni tydzień Wielkiego Postu przejdę przez nią jeszcze raz, czytając dziennie jedno czytanie. A w przyszłym roku, gdy nie znajdę innej alternatywy, obejdę się z nią należycie.

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2011-04-13
Wielki Post
Wielki Post
McKenna Megan
{}10/10
Komentarze
Wielki Post
Wielki Post
McKenna Megan
{}10/10

Pozostałe recenzje @patrylandia

Mądrości Shire
sztuka życia

Szanowny Panie, Noble Smith! Właśnie jestem po lekturze Pana książki, która w Polsce ukazała się dzięki wydawnictwu SQN i nie mogłam się powstrzymać przed napi...

{} Recenzja książki Mądrości Shire
Przypadek Adolfa H.
W czyich rękach jest ludzki los?

"Literatura na temat Hitlera wydaje mi się pełna błędów. Ale te błędy są pasjonujące; opowiadają o tych, którzy je popełniają, są świadectwem czasów, które je stworzyły."...

{} Recenzja książki Przypadek Adolfa H.

Nowe recenzje

Topieliska
Zatarcie granicy między jawą a snem
@girlinthebo...:

To zdecydowanie najlepiej skonstruowana książka jaką miałam w swoich rękach tego roku! Całą historię poznajemy z perspe...

{} Recenzja książki Topieliska
Malowane henną
W pałacach i zaułkach różowego miasta
@bookovsky2020:

Jaskrawe i ciepłe kolory, dźwięki ulicy i wyszukanych instrumentów, zbyt słodkie i wytrawne smaki, szorstkie i jedwabis...

{} Recenzja książki Malowane henną
World of Warcraft: Podróż przez Azeroth. Wschodnie królestwa
Świetna gratka dla fanów uniwersum
@fantastyka....:

Recenzja powstała dla grupy "Fantastyka na luzie". W oczekiwaniu na kuriera i “Podróż przez Azeroth” nie wiedziałam ta...

{} Recenzja książki World of Warcraft: Podróż przez Azeroth. Wschodnie królestwa
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe