Recenzja książki Wielki Post

Wielki Post

@patrylandia@patrylandia · 2011-04-14
I stało się. Ponoć wypowiedziane na głos życzenia spełniają się. Nie wiem, czy wszystkie, ale moje jedno na pewno. Dobrze, już bez ogródek. Pisałam, że dla mnie idealne są rekolekcje prywatne, osobiste i najlepiej to z książką… i stało się. Dzięki nakapanie.pl otrzymałam to, co chciałam. W moje ręce trafiła książka Megan McKenna „Wielki Post. Refleksje i opowieści, która ukazała się nakładem wydawnictwa Mateusz, a nakapanie.pl objęło nad nią patronat.

Sama autorka jest doktorem na Graduate Theological Union w Berkeley, w Kalifornii. Wykładała już w wielu zakątkach świata, a obecnie w Nowym Meksyku, gdzie teraz mieszka. Jest znaną na całym świecie pisarką, prowadzi rekolekcje oraz jest przewodniczką duchową. Jest również ambasadorem pokoju organizacji Pax Christi w Stanach Zjednoczonych.

Książka ta, to zbiór czytań na 40 dni Wielkiego Postu. Na początku każdego dnia rozważań mamy podane symbole czytania, psalmu i ewangelii. Możemy sięgnąć po Pismo Święte i przeczytać, to samo usłyszymy na codziennej mszy w kościele, tak myślę. Autorka cytuje tylko istotne dla niej fragmenty, będące uzupełnieniem jej rozważań. Oczywiście i bez Biblii da się zagłębić w lekturze. McKenna krótko, acz treściwie streszcza biblijny tekst. Rozmyśla na głoś. Sama pyta. Sama szuka odpowiedzi. Każdego dnia analizuje osobno czytanie, zagłębia się w psalmie, uczestniczy w życiu Jezusa przez strofy ewangelii.

Każdy dzień przez nią opisany skłonił mnie do refleksji i przemyśleń. Zatrzymał pędzący dzień. Wyciszył, pozwolił westchnąć. Uświadomił wiele pytań, pozwolił zacząć szukać odpowiedzi.

Już sama okładka zachęca, by zasiąść wygodnie, wyciszyć się wsłuchując w szum morza. No dobra, może wybrałabym inny fotel ;-), ale przecież nie w tym rzecz. Dostałam zaproszenie, ten fotel ma miejsce i dla mnie. Książka miękko wydana układa się w dłoniach i wygodnie się ją czyta. Napisana jest prostym językiem, co w takim przypadku dużo ułatwia, przy zagłębianiu się w treść.

Jest to książka stricte religijna, nie przekonuje, nie namawia. Ona nie ma takiego celu. W niej wiara i jej słuszność po prostu jest.

Sądzę, że jest to książka dla osób, które szukają czytelniczych rekolekcji. Chcą każdego dnia, przez 40 dni, przeżyć chwilę z Jezusem, zastanowić się na swoim życiem, nad otaczającym światem. W natłoku spraw i obowiązków chcą się zatrzymać, może chwilę zadumać.

Na mnie książka ta, zrobiła bardzo dobre wrażenie. W tym roku przeczytałam ją jak powieść, ciągiem, od deski do deski. Myślę, że przez ostatni tydzień Wielkiego Postu przejdę przez nią jeszcze raz, czytając dziennie jedno czytanie. A w przyszłym roku, gdy nie znajdę innej alternatywy, obejdę się z nią należycie.
Ocena @patrylandia:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2011-04-13
Książka Wielki Post
Wielki Post
McKenna Megan
{}10/10
Komentarze

Pozostałe recenzje @patrylandia

Książka Mądrości Shire

Szanowny Panie, Noble Smith! Właśnie jestem po lekturze Pana książki, która w Polsce ukazała się dzięki wydaw...

Książka Przypadek Adolfa H.

"Literatura na temat Hitlera wydaje mi się pełna błędów. Ale te błędy są pasjonujące; opowiadają o tych, którzy je popeł...

Nowe recenzje

Książka Droga wojownika. Opowieści o twórcy GROM-u generale Sławomirze Petelickim zebrał Andrzej Wojtas

"Droga wojownika" to swego czasu jedna z bardziej poszukiwanych przeze mnie pozycji, a dawno wyczerpany nakład lub horr...

Książka Pasażer na gapę

Magda i Maciek pochodzą z patologicznych rodzin. Aby mieć pieniądze na jedzenie są zmuszeni do różnych kradzieży, najle...

Książka Byli i będą

Kazimierz Czachowski, w swej książce " Maria Rodziewiczówna na tle swoich powieści" z 1935 roku tak napisał o "Byli i b...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}