Joanna Jax "Wiosenne przebudzenie" cykl Duchy minionych lat tom 1,
Czytacie sagi rodzinne? Czy dzięki literackim spotkaniom online mieliście możliwość poznać nowych autorów, a potem również sięgnąć po ich książki?
Nieraz już pisałam, że lubię wielopokoleniowe powieści rodzinne, w których wydarzenia historyczne mają również wpływ wykreowanych bohaterów. Joanna Jax jest moim ubiegłorocznym pandemicznym odkryciem. Autorka, o której wcześniej nie słyszałam, zainteresowała mnie swoją twórczością podczas jednego z wielu spotkań online. Niezliczona ilość odbywających się w sieci rozmów z pisarzami jest natomiast jednym z niewielu pozytywnych skutków wszelkich covidowych ograniczeń.
Ponownie wracają bohaterowie, których mogliśmy poznać w poprzednich seriach autorki. Ja zaznajomiłam się z nimi dopiero w zeszłym roku, w "Prawdziwe zapisanej w popiołach", trzytomowej opowieści rozpoczynającej się w latach pięćdziesiątych i kontynuowanej do początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Tym razem obecni będą w czterech tomach, z których pierwszy pojawił się niedawno, a drugi wyjdzie lada dzień. Serii idealnej, moim zdaniem, dla wszystkich tych, którzy lubią osadzone w historii opowieści rodzinne z wyrazistymi postaciami i przywiązują się mocno do swoich bohaterów.
Początek lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, czasy rządów Edwarda Gierka, niewielkiego polepszenia się zaopatrzenia w polskich sklepach, a także delikatnego otwarcia się Polski na Zachód. Dorastają również dzieci bohaterów poprzednich części, których historie zostaną coraz bardziej rozbudowane. Ciekawa byłam bardzo, jak potoczą się dalsze losy bohaterów, ponieważ ostatnią część "Prawdy zapisanej w popiołach" autorka zakończyła niezwykle dramatyczne, pozostawiając przy tym czytelników w niepewności.
Seria jest jednak skonstruowana w taki sposób, że możliwe jest jej czytanie również bez znajomości poprzednich części. Najważniejsze wcześniejsze wątki mają bowiem swoje odniesienie w kolejnych tomach. Również ja musiałam sobie przez chwilę przypomnieć poprzednie dzieje bohaterów, tym bardziej że powojenne losy rozrzuciły ich w różne miejsca Europy.
Atutem serii są jej nieidealni bohaterowie. Pełni dylematów moralnych, skrywający tajemnice z przeszłości, którzy muszą na każdym kroku dokonywać trudnych wyborów. Tak jak w poprzednich częściach, także i w tej pojawia się wydarzenie mające wpływ na historię świata, w którym swój udział mają również bohaterowie. Tym razem na pierwszy plan wysuwa się zamach na izraelskich sportowców przebywających na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Nie obejdzie się również bez dalszego drążenia pozostawiających zadry w sercach wydarzeń z przeszłości, których tajemnice nadal nie są do końca wyjaśnione. A dziać się to będzie w klimacie lat siedemdziesiątych ze wszystkimi jego istotnymi elementami. Czekam już na ciąg dalszy. Na wplecione w opowieść przemiany ustrojowe? Może również na nowe oblicze poznanych już postaci?