Kot, którego tam nie było recenzja

Zbrodnia w Szkocji i "Kot, którego tam nie było"

Autor: @Aga_M_B ·2 minuty
2021-04-07
Skomentuj
2 Polubienia
"Kot który..." 30-tomowa kocia seria klasycznych kryminałów autorstwa Lilian Jackson Braun. Można ją zacząć w dowolnym momencie, jednak w pierwszym tomie dowiadujemy się, jak główny bohater znalazł się w Pickax i jak wszedł w posiadanie fortuny.

Cała seria to fascynująca zabawa. Wiadomo jednak, że jedna część będzie bardziej interesująca i wciągająca, inna mniej. Połączenie detektywistycznych zagadek i studium kociej psychologii.

Jim Qwilleran ma dwa niezwykłe koty syjamskie Kao K'o-Kung (dla przyjaciół Koko) i Yum Yum. Połączenie niezwykłego intelektu dziennikarza i intuicji niesamowitych kotów sprawia, że przestępcy nie mają szans. Ale kto tak naprawdę rozwiązuje tajemnice ponurych zbrodni? Kot czy błyskotliwy i dociekliwy dziennikarz?

"Kot, którego tam nie było" to 14. tom. Qwill bierze udział w wyprawie do Szkocji wraz z grupą mieszkańców Pickax. Wprawdzie koty zostają w domu, ale dziwnie się zachowują, o czym Qwilla informuje ich opiekunka.

Cóż odnajdziemy zatem w tym tomie? Wyprawę do Szkocji, próbę uprowadzenia Polly, śmierć doktora Goodwintera i powrót dawnej przyjaciółki Qwilla Do tego rozwód Bushy’ego, prace nad nową sztuką teatralną, kradzież kolekcji pluszowych misiów… Dużo pomysłów, które mnie troszkę wyczerpały. Inaczej niż w poprzednich tomach, jest tu bardziej obyczajowo, niż kryminalnie.

Główny bohater nie marudzi, że wycieczka odbiega od jego oczekiwań. Cieszy się tym, co widzi. Wyspy szkockie wywołują w nim przyjemne wspomnienia. Jak można wyczytać, jest w nich „coś dzikiego i mistycznego, coś ponadczasowego. Czujesz to w kamieniach pod stopami, pradawną obecność Piktów, Rzymian, Saksonów, Celtów, Anglów, Wikingów.”

Kolejna sprawa przyciągająca jego uwagę to przygotowania miejscowego, amatorskiego teatru do wystawienia „Hamleta”. Uważa bowiem tę sztukę za niezwykle ponadczasową. „To dzieło pełne emocji. A roi się w niej od wiedźm, duchów, pojedynków i okropnych zabójstw. Wiele mówi o pokusach, ludzkim upadku, duchowym złu i nieopanowanej ambicji.”

Qwill, jak jego koty, jest wielkim indywidualistą, ma swoją wizję życia i wciąż toczy boje z otaczającymi go ludźmi w obronie autonomii. Mówi: „Jestem kawalerem z wyboru, charakteru i w moim postrzeganiu świata nie ma miejsca na potomstwo”, a majątek po śmierci przejdzie na cele charytatywne. Jest rozwodnikiem, a nie kawalerem, ale widocznie bardziej czuje się kawalerem. Mimo iż jeden z przyjaciół go przekonuje, że małżeństwo jest jedynym przyzwoitym sposobem na życie, on sam uważa życie swoje i Polly (aktualnej partnerki) za bardzo udane i pożyteczne.

W tej książce znajdziemy wiele smaczków w postaci przemyśleń o byciu turystą, o ludzkiej naturze i naszych ludzkich podłościach.
Uwielbiam klimat tej serii. Co jakiś czas sięgam po kolejną część i cieszę się każdą chwilą w towarzystwie ulubionych bohaterów.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2021-03-14
× 2 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Kot, którego tam nie było
Kot, którego tam nie było
Lilian Jackson Braun
7.3/10
Cykl: Kot, który..., tom 14

Qwilleran jedzie do Szkocji, gdzie czeka go kolejna ekscytująca przygoda kryminalna. Tym razem jednak Koko nie towarzyszy mu na miejscu zbrodni. On i Yum Yum zostają w Pickax, dopieszczane przez kocią...

Komentarze
Kot, którego tam nie było
Kot, którego tam nie było
Lilian Jackson Braun
7.3/10
Cykl: Kot, który..., tom 14
Qwilleran jedzie do Szkocji, gdzie czeka go kolejna ekscytująca przygoda kryminalna. Tym razem jednak Koko nie towarzyszy mu na miejscu zbrodni. On i Yum Yum zostają w Pickax, dopieszczane przez kocią...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Aga_M_B

Od nowa po traumie. Czuła droga do poczucia bezpieczeństwa
Od nowa po traumie

Kiedy dotyka nas przykre wydarzenie, często staramy się ze wszystkich sił udowodnić sobie, że uporamy się z emocjami sami. Jednak uczucia związane z przeżytymi doświadcz...

Recenzja książki Od nowa po traumie. Czuła droga do poczucia bezpieczeństwa
Tamten smak oranżady
Wspomnień czar

Monika Marszał, rocznik '78, z wykształcenia historyczka. Obecnie pracuje jako pielęgniarka paliatywna i opiekuje się pacjentami z chorobą Alzheimera. Z zamiłowaniem pro...

Recenzja książki Tamten smak oranżady

Nowe recenzje

Słona wanilia. Tom 2
Mamy tu historię o nastolatkach. To historia, k...
@magdag1008:

Dziś wracam do bohaterów ,,Słonej wanilii". Ostatni tom zakończył się tak, że było pewne iż będzie ciąg dalszy. I oto j...

Recenzja książki Słona wanilia. Tom 2
RAK. Psy szczekają, karawana jedzie dalej
Recenzja książki „Rak”
@gosza015:

„𝓡𝓪𝓴” 𝓝𝓪𝓭𝓲𝓪 𝓢𝔃𝓪𝓰𝓭𝓪𝓳 & 𝓖𝓻𝔃𝓮𝓰𝓸𝓻𝔃 𝓕𝓲𝓵𝓪𝓻𝓸𝔀𝓼𝓴𝓲 📍📱 •• Poznajcie prawdziwą historię człowieka, który niczym nowotwór znisz...

Recenzja książki RAK. Psy szczekają, karawana jedzie dalej
Nigdy nie jest za późno na siebie
Do pochłonięcia na raz!
@maitiri_boo...:

"Nigdy nie jest za późno na siebie" to książka znanej z programu „Gogglebox” Izabeli Zeiske. To pełna życiowych mądrośc...

Recenzja książki Nigdy nie jest za późno na siebie
© 2007 - 2024 nakanapie.pl