Recenzja książki Zostań ze mną

Zostań ze mną

Autor: @asach1 ·{}2 minuty
{} 5 dni temu {} Skomentuj {} 8 Polubień
"Mężczyzny nie można zagarnąć dla siebie, mężczyzna może mieć wiele żon - ale prawdziwą matkę dziecko może mieć tylko jedną." (str.120)

Jest to smutno-gorzka historia kochającego się małżeństwa. Ich wielkim problemem był brak potomstwa, co dla ludzi tej kultury było nie do pomyślenia. Akcja toczy się w Nigerii w latach 80-tych.
Poznajemy początki ich związku i jak się rozwijał z upływem czasu. Ogromna presja rodziny, wtrącanie się w ich życie, wytykanie braku dziecka, aż doszło do tego że znajdują mężowi drugą żonę wbrew woli pierwszej. Relacje między żonami były od początku złe.

By nie utracić miłości męża robiła wszystko by zajść w ciążę, chwytając się wszystkich możliwych sposobów. Teściowa ciągle jej powtarzała, że dopóki nie urodzi dziecka jej miejsce w domu męża jest niepewne. Obie żony toczyły ze sobą walkę o męża, a teściowa podsycała atmosferę pełną fałszu i obłudy. Jej pragnienie posiadania dziecka było tak silne, że skończyło się urojoną ciążą i nawet zakończone klapą badanie USG nie wyprowadziło jej ze stanu euforii, że zostanie matką. W końcu szczęście się do niej uśmiechnęło, jednak nie trwało to długo.

Bohaterka miała trudne dzieciństwo. Wychowała się bez matki, a macochy traktowały ją jak zbędny balast, usiłując wykluczyć ją z rodziny. Jedynym jej sprzymierzeńcem był ojciec. Macochy i teściowa na pozór były uśmiechnięte i prawiły komplementy, w rzeczywistości były zazdrosne i fałszywe. Teściowa często raczyła ją zawoalowanymi aluzjami do seksu.

W ich życiu radość przeplata się ze smutkiem, szczęście z tragedią. Czyny, których nie powinno się popełnić zostały popełnione, świadomie i nieświadomie, lecz zaważyły na ich przyszłym życiu. Ból i żałoba po stracie ukochanej osoby i świadomość, że trzeba się ponieść z otchłani i żyć dalej. Oboje zdali sobie sprawę, że ich małżeństwo oparte jest na kłamstwie.
Postępowanie bohaterów nie wzbudza sympatii. Co prawda dużo przeszli w życiu, lecz to nie usprawiedliwia czynów, których się dopuścili.

Dokąd może się posunąć człowiek by spełnić swoje pragnienia?. Czy jest jakaś granica, której nie można przekroczyć?. Tutaj jej nie było.
Ludzkie dramaty i dylematy, czy dobrym wyjściem jest wybór zła, by spełnić oczekiwania drugiej osoby. W powieści znajdujemy wszystko. Jest miłość, nienawiść, zazdrość, zdrada, pragnienie zemsty, ból i żałoba po stracie bliskich, prawda, której nie da się ukryć, nadzieja, która zawiodła wiele razy.

Młodsze pokolenie to ludzie przeważnie wykształceni, starsze wierzące w przesądy. W tle przemiany historyczne w Nigerii, zamachy stanu, wojskowa dyktatura, unieważnienie wyborów prezydenckich.

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2022-01-15

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Zostań ze mną
Zostań ze mną
Ayobami Adebayo
{}7.6/10
Yejide pragnie dziecka. Od jej ślubu z Akinem minęły już cztery lata. Yejide próbowała wszystkiego. Odwiedzała lekarzy, znachorów i kapłanów, modliła się, odbywała posty i pielgrzymki. Przeżyła niejed...
Komentarze
Zostań ze mną
Zostań ze mną
Ayobami Adebayo
{}7.6/10
Yejide pragnie dziecka. Od jej ślubu z Akinem minęły już cztery lata. Yejide próbowała wszystkiego. Odwiedzała lekarzy, znachorów i kapłanów, modliła się, odbywała posty i pielgrzymki. Przeżyła niejed...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Pozostałe recenzje @asach1

Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori
Sekret Marii

"Wszystkie dzieci potrafią się uczyć, jeśli otrzymają odpowiednie wsparcie." (str.246) Jest to autentyczna historia włoskiej lekarki, która zrewolucjonizowała system oś...

{} Recenzja książki Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori
Willa pod Zwariowaną Gwiazdą
Willa pod Zwariowaną Gwiazdą

"Taka jest natura człowieka, że prędzej czy później zapomina i o radościach, i o bólu, i o stracie, choćby największych." (str.146) Smutna historia o tym jak wojna wpły...

{} Recenzja książki Willa pod Zwariowaną Gwiazdą

Nowe recenzje

Złowrogi dom
Fantastyczna przygoda!
@maitiri_boo...:

„Złowrogi dom” to kolejny tom z serii interaktywnych powieści przygodowych, w których to czytelnik decyduje, w którą st...

{} Recenzja książki Złowrogi dom
Terapia
Terapia - zło czy dobro
@hej_tu_malami:

KLAUDIA MUNIAK ⚜️Terapia⚜️ Książka o której szczerze mówiąc nie wiem co myśleć. Jedno wiem że jest wciągająca na maksa...

{} Recenzja książki Terapia
Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?
Nawalny - bunt na oczach świata
@aniabruchal89:

- Powinniśmy uznać, że upadek ZSRR był największą katastrofą geopolityczną stulecia – 2005 r., przemowa do rosyjskie...

{} Recenzja książki Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl