Recenzja książki Żona pilota

Życie przynosi niespodzianki.

Autor: @Anna_Natanna ·2 minuty
2020-08-12 1 komentarz 9 Polubień
Była trzecia dwadzieścia cztery, gdy Kathryn przebudziło pukanie do drzwi; a gdy je otworzyła, mężczyzna, który za nimi stał, zapytał: "– Pani Lyons?"*.

To pytanie wystarczyło, by bohaterka powieści Anity Shreve zrozumiała, że jej życie legło w gruzach, że nic już nie będzie takie samo, jak przed wizytą tego mężczyzny o pociągłej, trochę smutnej twarzy, bo jej Jack już nigdy nie otworzy drzwi tego domu, który opuścił, by polecieć do Londynu.

Wiadomość, która spada na Kathryn tak nagle, że uderza jak grom, sprawia jej ból, ból fizyczny i psychiczny, spotęgowany dodatkowo świadomością ogromu bólu, jakiego doświadczy ich córka, gdy jej tę hiobową wiadomość przekaże. Wie bowiem, że życie ich obu już nigdy nie będzie spokojne, unormowane, odmierzane czasem od wyjścia Jacka z domu do jego powrotu i wspólnie spędzanymi chwilami. Ten dobry czas zakończył upadek pilotowanego przez niego samolotu u wybrzeży Irlandii.

Żałobę Kathryn zakłóca dochodzenie prowadzone w sprawie katastrofy lotniczej z udziałem jej męża, a wynik tego dochodzenia wprawia ją w osłupienie, gdyż przez myśl by jej nie przeszło, że Jack, którego – jak jej się zdawało – znała bardzo dobrze, mógłby popełnić samobójstwo, a co dopiero w sposób narażający na śmierć wiele niewinnych istnień. Nie mogąc przyjąć tego obojętnie, próbuje przy pomocy Roberta Harta, przedstawiciela związku zawodowego lotników, dociec prawdy, a zarazem oczyścić męża z absurdalnego, jej zdaniem, zarzutu. Przeglądając jego rzeczy, natrafia na ślad w postaci imienia i numeru telefonu. Próba rozwiązania zagadki śmierci Jacka uświadamia jej, że mimo prawie dwudziestu wspólnie spędzonych lat nie znała go i nie podejrzewała nawet, że zdolny byłby nie tylko do prowadzenia podwójnego życia. Teraz, dokonując analizy przeżytych z nim lat, doszukuje się sygnałów, które zbagatelizowała.

"Przerwany lot" to bardzo dobre czytadło na lato. Fabuła, w której akcja przeplata się z interesującymi wątkami wspomnieniowymi, wciąga. A poza tym mamy okazję odwiedzić razem z bohaterką kilka ciekawych miejsc.

Wątek obyczajowy wzbogacony szczyptą psychologii jest zajmujący, a rozbudowanie go o nieduży wątek sensacyjny sprawia, że z wielkim zaciekawieniem czeka się na zakończenie opowieści.

I muszę jeszcze dodać, że powieść może wydawać się smutna, przygnębiająca, ale taka nie jest, a na dodatek ma pozytywne, budujące zakończenie.

Ja czytałam ją niewiele więcej niż dzień, i nie tylko dlatego, że zmożona chorobą leżałam w łóżku.


---
* Anita Shreve,"Żona pilota", przeł. Ewa Gorządek, wyd. Książnica, 2006, str. 9.

Moja ocena:

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Żona pilota
3 wydania
Żona pilota
Anita Shreve
5.6/10
Nawet najbliższe osoby mogą okazać się zupełnie nieznanymi ludźmi. O tej bolesnej prawdzie przekonuje się Kathryn Lyons - tytułowa żona pilota, który ginie w tajemniczej katastrofie u wybrzeży Irlandi...
Komentarze
@Renax
@Renax · prawie 2 lata temu
Znam tę książkę, wyobraź sobie. W sumie to tej żonie świat się zawalił dwa razy.
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · prawie 2 lata temu
Dokładnie....nieszczęścia chodzą parami....
× 1
@Renax
@Renax · prawie 2 lata temu
Zdarzyło się..... Powiem Ci, że po takich ciosach od losu człowiek albo docenia te dobre chwile, albo się zaczyna bać o siebie i bliskich. O bliskich bardziej.
W każdym razie jeśli chodzi o książkę to mam wyrzuty sumienia, bo ją wzięłam ciotce z półki. Nie ukradłam, ale poprosiłam i głupio jej było odmówić, chociaż wiła się jak piskorz. A ja potrzebowałam do samolotu. Teraz już tak nie proszę.
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · prawie 2 lata temu
A to jak byłaś w Ameryce?
Dopiero teraz zauważyłam, że dużo jej książek u nas wydano. Ciekawa jestem, czy moja biblioteka jeszcze ma coś innego.
A ciosy mają faktycznie różny finał....niemniej życie nie składa się tylko z nieszczęść dlatego nie trzeba ich przywoływać ciągłą obawą.
@Renax
@Renax · prawie 2 lata temu
Człowiek uczy się doceniać dobre chwile. A i zauważy£am, że sporo zależy od podejścia do życia pomimo takich samych kłopotów. W każdym razie jeśli chodzi o książkę to właścicielka była do niej dziwnie przywiązana. Dlatego mi głupio. Bo ona nie czyta niskiej literatury. Ma czas na 1 książkę na półroku i wykorzystuje ją na dobre książki, wybitne.
× 1
Żona pilota
3 wydania
Żona pilota
Anita Shreve
5.6/10
Nawet najbliższe osoby mogą okazać się zupełnie nieznanymi ludźmi. O tej bolesnej prawdzie przekonuje się Kathryn Lyons - tytułowa żona pilota, który ginie w tajemniczej katastrofie u wybrzeży Irlandi...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Anna_Natanna

Kołyska
Podróż Matta.

Trafiłam na ten tytuł na Allegro, przy okazji kupowania innych książek. Zaciekawił mnie więc zdecydowałam się mu dać szansę. To debiut powieściowy Patricka Somerville, k...

Recenzja książki Kołyska
Bez ramiączka. John Sargent i upadek Madame X
O tym jak portret zmienił życie malarza i jego modelki.

Wyzwania czytelnicze bywają przydatne. Chociaż czasem zbyt determinują czytelnictwo, szczególnie w mojej sytuacji, gdy czytam średnio trzy książki miesięcznie, to jednak...

Recenzja książki Bez ramiączka. John Sargent i upadek Madame X

Nowe recenzje

Lekcja francuskiego
Miłość, namiętność i pożądanie
@stenceliza:

Dłuższy czas chodziłam po księgarniach w poszukiwaniu jakiegoś romansidła, ze względu, iż nigdy nie miałam styczności ...

Recenzja książki Lekcja francuskiego
W matni strachu
Niesamowicie mocny thriller
@chomiczek71:

Kiedy widzę książki Adriana Bednarka, wiem, że w środku czeka na mnie niezły świr, tak było również w "Zapomnianym w ma...

Recenzja książki W matni strachu
Ostatnia bitwa. Tom I
Bardzo długa bitwa
@stos_ksiazek:

Uwielbiam fantastykę od Wydawnictwa Novaeres Do tej pory każda z przeczytanych książek, zaskakiwała mnie bardzo pozytyw...

Recenzja książki Ostatnia bitwa. Tom I
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl