Historia Egmontu zaczęła się w 1878 roku, kiedy to siedemnastoletni Duńczyk Egmont Harald Petersen założył w rodzinnym mieszkaniu małą drukarnię. Pieniądze na ten cel zdobył zastawiając za zgodą matki jej fotel bujany, lampę oliwną, cztery sosjerki i maszynę do szycia. W dniu, w którym Egmont szedł do miasta odebrać pierwszy sprzęt drukarski znalazł na ulicy monetę. Została ona jego szczęśliwą monetą i do dzisiaj przechowywana jest w centrali firmy w Kopenhadze.
Początkowo prasy drukarskiej używał głównie do druku wizytówek i innych akcydensów. Po dwóch miesiącach Egmont Harald zatrudnił pomocnika. Wkrótce firma Petersena zdobyła reputację solidnej i niezawodnej. Przez kolejne 25 lat firma rozrastała się, inwestując w nowoczesne maszyny i zatrudniając coraz więcej ludzi, aby w 1904 roku zaistnieć w świecie mediów dzięki zakupowi niewielkiego pisma dla kobiet "Damernes Blad".
Egmont Harald Petersen zmieniając formułę tytułu na czasopismo rodzinne, wprowadził go na rynek pod nazwą "Hjemmet" (Dom). Tytuł dość szybko stał się największym tygodnikiem skandynawskim i jest wydawany przez Grupę Egmont do dziś. Firmie nadano wówczas nazwę Gutenberghus (dom Gutenberga) od nazwy nowoczesnej drukarni - siedziby firmy. Firma Gutenberghus prosperowała zgodnie z ideami założyciela i wbrew ogólnoświatowej recesji i masowemu bezrobociu generowała zyski. W 1930 roku zatrudniała ponad 600 pracowników.
W 1948 roku nastąpił kolejny przełom w historii firmy. Podpisano kontrakt z Waltem Disneyem na wydawanie komiksów na jego licencji w Skandynawii i Niemczech. Do końca lat 80-tych Gutenberghus działał wyłącznie w Skandynawii i Niemczech. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych firma rozpoczęła podbój rynków międzynarodowych otwierając biura w Wielkiej Brytanii, Europie Wschodniej i Azji. W 1991 firma zmieniła na cześć założyciela nazwę na Egmont (
http://www.egmont.com).
Dziś jest międzynarodowym koncernem medialnym, który prowadzi działalność w ponad 30 krajach, zatrudniając w ponad 100 firmach 4700 pracowników. W Europie jest największym wydawcą książek i czasopism dla dzieci oraz młodzieży. Obrót firmy w roku 2009 wyniósł 1,44 miliarda euro.
Życzeniem założyciela firmy, który poznał trudy życia w biednej rodzinie, było przekazywanie części zysków z firmy na cele dobroczynne. Zgodnie z jego wolą, w 1920 roku, potomkowie przekształcili firmę w fundację, która odtąd wspiera samotne matki z potrzebującymi i chorymi dziećmi oraz młodych ludzi zasługujących na lepsze wykształcenie. Tylko w 2009 roku, Egmont przeznaczył 6 milionów euro na różne projekty charytatywne. Więcej o tym na stronie Fundacji. (
http://www.egmontfonden.dk).