Wspólnota Kulturowa Borussia – międzynarodowe stowarzyszenie z siedzibą w Olsztynie.
Zebranie założycielskie Wspólnoty Kulturowej "Borussia" odbyło się 25 września 1990 w kaplicy św. Anny dawnego zamku kapitulnego w Olsztynie. Na zebraniu tym przyjęto Statut i "Deklarację programową". "Borussia" to zlatynizowana nazwa Prus.
Z "Deklaracji programowej": "Wspólnota Kulturowa "Borussia" jest stowarzyszeniem międzynarodowym, którego założyciele pochodzą z Warmii i Mazur, z byłych Prus Wschodnich, z ziemi przez wieki zamieszkiwanej przez ludność wielokulturową i wielonarodową. Chcemy poprzez pełniejsze poznawanie regionalnej przeszłości, stosunków politycznych i narodowościowych, wartości kulturalnych, artystycznych i cywilizacyjnych krytycznie i twórczo dążyć do budowania nowej wiedzy, nowej kultury i postaw życiowych."
W 2013 do "Borussii" należy 180 członków m.in.: z terenu Polski, Niemiec, Rosji. "Borussia" współpracuje z pokrewnymi stowarzyszeniami w takich państwach jak : Białoruś, Francja, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina.
W październiku 2005 rozpoczęło działalność niemieckie przedstawicielstwo Borussii – Centrum Kompetencyjne na Europę Środkową i Wschodnią w Lipsku (KOMOEL). Jego zadania obejmują akcje polsko-niemieckie, także z udziałem stron trzecich, w dziedzinie pracy z młodzieżą, podróży studialnych oraz współdziałania w życiu kulturalnym miast i regionów. Przedstawicielstwo jest sponsorowane przez Fundację Roberta Boscha.
Od 1991 ukazuje się wydawany przez Wspólnotę kwartalnik "Borussia. Kultura. Historia. Literatura", odznaczony w 1997 nagrodą paryskiej „Kultury” za zasługi w tematyce rejonów przygranicznych.