Jak pokonać czytelniczy Blue Monday

Autor: Dominika Róg-Górecka ·2 minuty
2023-01-16 9 komentarzy 18 Polubień
Jak pokonać czytelniczy Blue Monday

Nie masz ochoty na czytanie? Właśnie skończyłeś świetną powieść i teraz już żadna, absolutnie żadna, jej nie dorówna? Miałeś w planach w tym roku przeczytać kilkadziesiąt książek, tymczasem brakuje Ci chęci, żeby sięgnąć po kolejną. Cóż... może właśnie odczuwasz kaca książkowego. Albo jesteś pod wpływem Blue Monday? A może jedno i drugie? Dziś spróbujemy temu zaradzić!

 

Czym jest Blue Monday

 

Blue Monday to ponoć najsmutniejszy dzień w roku. Według powszechnej opinii przypada on w trzeci poniedziałek stycznia. Określenie to zostało wykreowane w 2005 roku przez Cliffa Arnalla, psychologa z Wielkiej Brytanii, który złożył je z kilku różnych czynników, takich jak pogoda, zmniejszenie środków finansowych po świętach Bożego Narodzenia oraz brak postępów w realizacji noworocznych postanowień. To wszystko może też wpłynąć na naszą czytelniczą pasję. Co zrobić, kiedy... zwyczajnie nic się nie chce (nawet czytać)? Oto kilka pomysłów, które mogą pomóc Ci pokonać książkowy zastój i znowu poczuć radość z czytania.

 

  • Przestań czytać

 

Nie jest to może szczególnie oryginalna myśl, ale całkiem skuteczna. Jeśli nie masz ochoty na czytanie, nie zmuszaj się. Nie ma nic gorszego niż zamiana pasji w obowiązek. Odpuść sobie, zaangażuj się w inne pasje lub spróbuj czegoś nowego. Mamy dopiero styczeń, książkowe wyzwanie może poczekać.

 

  • Zarezerwuj sobie czas na czytanie

 

A może spadek czytelniczej formy wynika z tego, że tak naprawdę nie masz czasu na czytanie? Że łapiesz każdą wolną chwilę, albo myślami już jesteś przy następnych punktach do wykonania? Daj sobie i książce czas. Umów się z domownikami, że Cię „nie ma” przez najbliższe 2 godziny. Jeśli trzeba, wpisz tę informację w rodzinnym kalendarzu. Zostaw telefon w drugim pokoju i postaraj się nie myśleć o niczym innym. Może wystarczy chwila spokoju, by poprawić swoją relację z książką?

 

  • Daj się zaskoczyć

 

Spróbuj przeczytać książkę zupełnie nie w Twoim stylu. Może niekoniecznie taką, od której Cię odstręcza, ale coś innego, niż do tej pory. Kto wie, może uda Ci się odkryć coś niesamowicie wciągającego?

 

  • Porozmawiaj o książkach

 

Jeśli plotkować, to tylko o książkach! Mam nadzieję, że masz w gronie swoich znajomych (a już z pewnością u nas na portalu) osoby, które tak samo, jak Ty, uwielbiają czytać. Interesująca dyskusja przypomni Ci, dlaczego tak uwielbiasz książki.

 

  • Posłuchaj audiobooka

 

Audiobooki mogą być dobrym sposobem na zresetowanie umysłu po przeczytaniu emocjonującej książki. Możesz słuchać ich podczas spacerów, jazdy samochodem lub w trakcie innych czynności. Niektóre audiobooki są naprawdę dobre! Zwłaszcza słuchowiska, z podziałem na role, odkryją przed Tobą zupełnie nowe aspekty książki.

 

  • Znajdź motywację

 

Jeśli masz trudności z sięgnięciem po kolejną książkę, pomocne może być zrozumienie swojej motywacji. Po co chcesz przeczytać kolejny tytuł? Co za pomocą książki osiągniesz? Określ cel, do którego chcesz dążyć poprzez czytanie, np. rozwijanie swoich zainteresowań lub uczenie się nowych rzeczy. To może pomóc Ci znaleźć motywację do czytania nawet po zakończeniu emocjonującej książki.

 

Niektórzy twierdzą, że Blue Monday rzeczywiście może być trudnym dniem, ponieważ w tym okresie wiele osób odczuwa sezonowe obniżenie nastroju. Jednak większość naukowców uważa, że pojęcie to nie ma żadnych naukowych dowodów. A kac książkowy? Cóż... prawie każdy mol książkowy czasem go miewa, więc coś musi być na rzecz!

 

Jak sobie radzisz z czytelniczym zastojem? Zdarzają Ci się przerwy w czytaniu, a może pojęcie książkowego kaca jest Ci zupełnie obce?

× 18 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Zaczynam czytać, jak w danej chwili nie mam na nią ochotę, zaczynam inną, aż trafię na tę którą będę dalej czytać. Dla poprawy humoru dzisiaj zaszalałam z zakupami książek, kupiłam 5 książek.
× 6
@OutLet
@OutLet · około rok temu
Co kupiłaś, co kupiłaś? :)
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Nie mogłam sobie odmówić mojego ulubionego ostatnio autora
Spaleni w ogniu Jaume Cabré
Po świetnych recenzjach też musiałam kupić
Zanim wystygnie kawa Toshikazu Kawaguchi
Reszta w tanich księgarniach
Zaciekawił mnie tytuł
Czy fizyka jest nauką humanistyczną? Michał Heller
Lubię klasykę S-F i tego autora
Aleja Potępienia Roger Zelazny
Seria "Uczta Wyobraźni" zawsze wydaje ciekawe książki, a moja przyjaciółka uwielbia książki o smokach, a więc później dostanie w prezencie.
Piękna krew Lucius Shepard
Oczywiście do tego doszły książki o Kici Koci i Jadzi Pętelce - ostatnie odkrycia mojej Wnuczki.
× 3
@OutLet
@OutLet · około rok temu
No i wspaniale. :) Świat od razu staje się piękniejszy, gdy można kupować książki. :)
× 2
@dominika.nawidelcu
@dominika.nawidelcu · około rok temu
Zanim wystygnie kawa Toshikazu Kawaguchi - jest super! Chętnie bym zapomniała i przeczytała raz jeszcze.
× 4
@newtt1313
@newtt1313 · około rok temu
Aleja potępienia niestety wydaje mi się słaba. Dobra na opowiadanie, nie na książkę. Niewiele się tam działo ciekawego, płascy bohaterowie. Szybko się czyta i szybko zapomina.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Zobaczę, jak przeczytam.
@Airain
@Airain · około rok temu
Zaczynam robić porządki na półkach i hałdach książek do czytania. Zawsze w trakcie znajduję coś ciekawego. Dlatego sprzątanie półek nigdy się u mnie nie kończy.
× 6
@werciajakubiak
@werciajakubiak · około rok temu
Podchodzę do regału i chwytam za tą książkę, która mnie przyciągnie. Nie ważne ile razy wcześniej była czytana
× 6
@adam_miks
@adam_miks · około rok temu
Nie mam z tym problemu
× 3
@milena9
@milena9 · około rok temu
Przerwy w czytaniu zdarzają mi się rzadko. Za to często mam kryzys twórczy z pisaniem bloga, co jakiś czas wydaje mi się bez sensu całe to moje pisanie.
Ostanio z kryzysu twórczego wyszłam, jak na mola książkowego przystało pisząc recenzję 📕. Doskonała. Poradnik dla nieperfekcyjnych kobiet- polecam.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Ja właśnie w tamtym roku miałam kryzys pisania recenzji i opinii.
× 1
@milena9
@milena9 · około rok temu
Właśnie bardzo dobrą radę na czas kryzysu twórczego dostałam od pisarki, żeby nawet w jego czasie pisać chodz kilka zdań codziennie. I to jest dobra rada. Tylko jeszcze ten krytyk wewnętrzny szepczacy, że to bez sensu ☹☹☹☹.
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Jeszcze do tego, jak masz wybór, czy czytać niwą książkę czy pisać recenzję przeczytanej, to czasami trudny wybór.
× 1
@milena9
@milena9 · około rok temu
Oj zgadzam się w zupełności. Albo kiedy przez czytanie 📕 , która dostajesz do przeczytania i recenzowania w bookturze przechodzi Ci koło nosa kilka ciekawych tytułów z Klubu Recenzenta. Ale przecież się nie rozwoje. Dobrego dnia.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
W ramach Klubu Recenzenta zawsze dbam, aby w terminie zrecenzować książkę. Oprócz tego mam możliwość wzięcia dwóch książek, ale jeszcze z tej opcji nie skorzystałam.
× 1
@milena9
@milena9 · około rok temu
Właśnie kończę 📕 w ramach bookturu, więc za chwile ✍recenzja. Tym razem ktoś był szybszy ode mnie. Ale takie prawo- kto pierwszy ten lepszy.
× 1
@Renax
@Renax · około rok temu
Nie wiem, ale ostatnio łażę smętna i senna. Aplikuję sobie witaminę D. Z książkami to po serii o umieraniu przeszlam na jakieś fabularne. I mam tak, że poodkładałam na szafkę nocną z 6, a i tak czytam te z półki.
Synowi też zamówiłam. Oraz puzzle, które pokochał.
× 1
@ladybird_czyta
@ladybird_czyta · około rok temu
Podstawowa rzecz - nic na siłę. W końcu czyta się dla przyjemności, a nie na akord, dla odhaczenia kolejnych pozycji. Lepiej poczekać, aż ochota na książkę sama naturalnie wróci 🙂
× 1
@Lorian
@Lorian · około rok temu
Właśnie pokonałam taki zastój :>
© 2007 - 2024 nakanapie.pl