Jakie książki o ekologii i środowisku warto przeczytać?

Autor: Aleksandra Boniecka ·3 minuty
2021-11-05 4 komentarze 11 Polubień
Jakie książki o ekologii i środowisku warto przeczytać?

Zastanawiasz się często nad przyszłością naszej planety? Martwi Cię kwestia katastrofy klimatycznej? Zapoznaj się z przygotowaną przeze mnie listą książek w tematyce ekologii i ochrony klimatu. Znajdziesz tu nie tylko naukowe wyjaśnienie zachodzących zmian i realne wizje przyszłości, ale także szereg rad – co można zrobić, żeby żyć bardziej w duchu eko i pomóc naszej planecie.

 

 

 
Autorka, Areta Szpura, radzi, jak powinniśmy postępować, by nie szkodzić naszej planecie. To jest książka dla każdego, komu nie jest obojętna nasza przyszłość. Dowiecie się, jak ograniczyć odpady w domu, podróży czy pracy, jak kupować ubrania, jak zmienić dietę. Krótko mówiąc: zastanowicie się nad swoimi codziennymi zachowaniami. Książkę uzupełniają rozmowy z ekspertami takimi jak Jagna Niedzielska, Szymon Malinowski i Ewa Chodkiewicz. „Jak uratować świat” szczególnie przyda się osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z less waste.
   
 
 
Nauka o klimacie
Aleksandra Kardaś, Marcin Popkiewicz, Szymon Malinowski
 
To świetnie przygotowana książka popularnonaukowa, którą można śmiało uznać za swego rodzaju kompendium wiedzy o zmianie klimatu. Jest to książka skierowana do laików, ale można w niej znaleźć również bardzo dużo merytorycznej, fachowej wiedzy. Autorzy skupili się na wyjaśnieniu najważniejszych zdarzeń i pojęć, rozwianiu wątpliwości, sprostowaniu panujących mitów, a także przedstawieniu możliwych konsekwencji aktualnych działań. Według wielu osób „Nauka o klimacie” to najlepsza polska książka o klimacie i absolutne #mustread dla każdego.
   
 
 
Philip Lymbery, Isabel Oakeshott

Osoby rozważające zrezygnowanie z jedzenia mięsa, powinny zdecydowanie przeczytać tę książkę. Autor poświęcił czas na zbadanie, jak wygląda przemysłowa hodowla mięsa. Książka mówi nie tylko o tym, jakie warunki mają zwierzęta hodowlane, ale również jaki skutek na środowisko ma jedzenie mięsa. Książka przedstawia powalające na kolana fakty, które potrafią całkowicie zmienić perspektywę postrzegania własnej diety i tego, jak istotny ma ona wpływ na środowisko.
   
 
 
Katarzyna Wągrowska
 
Irytuje Cię codzienność pełna plastiku? To propozycja dla Ciebie! Katarzyna Wągrowska przygotowała kompleksowy poradnik o tym, jak zacząć żyć w stylu zero waste. Ważnym atutem książki jest to, że została ona osadzona w realiach polskiego środowiska. Zdecydowana większość książek w tym temacie jest oparta o rynek zagraniczny, co w pewnych aspektach odbiega od problemów Polek i Polaków. To książka wypełniona szeregiem wskazówek. Jeżeli szukacie odpowiedzi na pytania, jak zrobić bezśmieciowe zakupy, jak zrobić samodzielnie mydło lub makaron, jakich składników unikać w kosmetykach – sięgnijcie po tę pozycję.
   
 
 
Marcin Popkiewicz

Świat gna do przodu, a nasza skłonność do konsumpcjonizmu nie wróży nic dobrego. Autor tej książki pochylił się nad wizją, jak może wyglądać świat, jeżeli nie zostanie ograniczone wykorzystywanie ograniczonych zasobów naturalnych. To podana w przystępny sposób wiedza dotycząca tego, w jaki sposób bankowość, rolnictwo, gospodarka wydobywcza, energetyka, przemysł są ze sobą powiązane oraz, jaki mają wpływ na środowisko. Marcin Popkiewicz przedstawił przykry, chociaż realny scenariusz. Warto mieć świadomość tego, jakie skutki naszych działań mogą nas czekać w niedalekiej przyszłości.
   
 
 
Piotr Kleczkowski

Polska dwukrotnie przekracza wyznaczony przez WHO bezpieczny, dopuszczalny poziom zanieczyszczenia powietrza. To duży problem, na którego rozwiązanie polscy rządzący nie bardzo mają plan. Kleczkowski przedstawia przyczyny i rodzaje pojawiających się w Polsce zanieczyszczeń, a także skutki, które powodują. Książka obejmuje również szeroki zakres wskazówek, jak przeciwdziałać takiej sytuacji. Znajdziecie tutaj porady prawno-administracyjne, techniczne i rzetelną analizę możliwych sposobów na walkę ze smogiem.
   
 
 
Katarzyna Kędzierska

To lekka i przyjemna książka, która pomoże Ci zminimalizować ilość rzeczy wokół siebie. Otaczamy się zdecydowanie zbyt dużą liczbę rzeczy, których nigdy nie używamy. Jak kupować mądrzej i mniej? W tej książce znajdziecie szereg wskazówek, jak wprowadzić minimalizm do swojego życia. Takie rozwiązanie nie tylko pomaga zadbać o planetę, ale również zwiększa komfort życia w ramach zasady „być, a nie mieć”.
   
 
 
Bill Gates

Ta książka to podsumowanie aktualnych, najbardziej problematycznych obszarów związanych ze wzrostem globalnego ocieplenia oraz ich źródeł. Treść jest wynikiem dziesięciu lat badań naukowych, lecz została ona podana w przystępny prosty sposób. Książka jest zapisem planu działania, który ma pomóc ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Rekomendacje są oparte o nowe technologie, innowacyjne strategie rozwojowe dla państw, a także sugestie dla obywateli, jak kontrolować i wpływać na działania rządu.
 
 
 
A Wy co czytaliście i co polecacie w temacie ochrony środowiska?
× 11 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@paulina2701
@paulina2701 · ponad 2 lata temu
Temat niezwykle ważny, bo mający wpływ bezpośrednio na nasze życie, ale niestety często bagatelizowany. Polecam "Książkę o śmieciach" Stanisława Łubieńskiego (napisana z lekkim nerwem z powodu bezsilności, ale autor zwraca w niej uwagę na niezwykle istotne kwestie, a przede wszystkim zamiast pouczać daje przykłady tego, co sam robi!) oraz kilka pozycji dla dzieci:
🌱 "Jestem eko" Sylwia Majcher,
🌱 "123 superciekawe fakty o klimacie" Mathilda Master, Louize Perdieus,
🌱 "Wielki zielony dom" Małgorzata Kur,
🌱 "Co zrobić z tą chmurą smogu?" Artur Rogoś, Małgorzata Ogonowska,
🌱 "Co zrobić z tą górą śmieci?" Artur Rogoś, Małgorzata Ogonowska.
× 5
@LiterAnka
@LiterAnka · ponad 2 lata temu
Czytałam książki Arety Szpury i Katarzyny Wągrowskiej, obie inspirujące.
× 3
@kasiarz1983
@kasiarz1983 · ponad 2 lata temu
Dziś swoją premierę miała książka pt. "Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę". Opis wydaje się ciekawy i aktualny.

@atypowy
@atypowy · ponad 2 lata temu
Bardzo dobry pomysł na to zestawienie. Dziękuję :)
© 2007 - 2024 nakanapie.pl