Książki, które warto przeczytać po obejrzeniu „The Crown”

Autor: juliastrach ·7 minut
2021-08-23 6 komentarzy 15 Polubień
Książki, które warto przeczytać po obejrzeniu „The Crown”

Gdy tylko „The Crown” zadebiutował na Netflixie, od razu stał się wielkim hitem. Serial, zaaprobowany przez samą królową, dał widzom szansę na spojrzenie od kulis na brytyjską rodzinę królewską, a w tym bardziej osobistą stronę Elżbiety II.


Większość fanów tego serialu była zafascynowanych jego szczegółami: od wspaniałych scenografii, świetnie odwzorowanych kostiumów, aż po realność królewskiego małżeństwa. Netflix nie ukrywa, że produkcja w dużej mierze jest dziełem fikcyjnym, które tylko opiera się na wydarzeniach historycznych. Kolejne sezony okazały się równie interesujące. W każdym z nich z pasją ukazywane są rozterki i dramaty, nie tylko samej królowej, ale i jej rodziny. Pamiętacie kiedy Elżbieta II, nie zgodziła się na ślub swojej siostry Małgorzaty z rozwiedzionym kochankiem? Albo kiedy książę Filip nie mógł dać swoim dzieciom nazwiska? Nie mówiąc już o relacji Diany z królową. To tylko kilka przykładów z życia rodziny królewskiej, które ukazane w serialu skłoniły wielu z nas do spędzenia wielu wieczorów na platformie streamingowej. Ale co zrobić, gdy obejrzałeś już wszystkie odcinki? Dla fanów serialu, jak i literatury, przygotowałam listę książek, które trochę bardziej przybliżą wam historię pokazanej w „The Crown”.

Na temat serialu


The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu” – dwa tomy, Robert Lacey

Na początek, aby dowiedzieć się, jak wypada seria w porównaniu z rzeczywistością, polecam przeczytać ten przewodnik. Książki zawierają rozszerzone informacje na temat ujętych w serialu wydarzeń historycznych. W tomie 1 obejmującym lata 1947-1955 – królewski biograf, Robert Lacey, przedstawia początki panowania Elżbiety II, pokazane w 1 sezonie. Część 2 obejmuje wątki z lat 1956-1977, które widzieliśmy w kolejnych dwóch odsłonach netflixowej produkcji.

Biografie o Elżbiecie II


Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?”, Marek Rybarczyk

Książka przedstawia całe życie Elżbiety II: jej młodość, okres wojny, początki związku z Filipem, a wreszcie ich ślub, koronację, pojawienie się czwórki dzieci, aż do 2016 roku, gdy biografia została wydana. Książka pokazuje role pełnione przez królową na różnych etapach życia: najpierw córki, siostry, potem żony i matki, a wreszcie władczyni. Dodatkowo autor zamieścił w niej wiele ciekawostek na temat królowej i rodziny królewskiej.

Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy”, Andrew Marr

Kim tak naprawdę jest najważniejszy symbol Wielkiej Brytanii? Królowa od lat stroni od wywiadów i pilnie strzeże wszelkich prywatnych informacji zarówno na swój temat, jak i swojej rodziny. Andrew Marr, dziennikarz BBC, nie tylko porządkuje znane fakty o Elżbiecie II, odnosząc się do współczesnej historii Anglii, ale te porusza ciekawe informacje z jej życia osobistego, nawet takie, o których media często nie wspominają.

Aby dowiedzieć się więcej o życiu Królowej, polecam również sięgnąć do innych biografii:


Biografia o małżeństwie Elżbiety i Filipa


Mój mąż i ja” , Ingrid Seward

Jest to opowieść o trudnym małżeństwie królowej i księcia Filipa. Książka została opublikowana z okazji ich 70. rocznicy ślubu. Podwójna biografia oferuje wgląd w królewskie małżeństwo, w której Ingrid Seward, jedna z najbardziej szanowanych pisarek o królewskich sprawach, rzuca nowe spojrzenie na ich związek i jego wpływ na rodzinę i naród.

Biografie o Dianie


„Diana. Prawdziwa historia”, Andrew Morton (książka również znana jako „Diana. Moja historia)

„Diana. Prawdziwa historia” po raz pierwszy opublikowana została w 1992 roku i nieodwracalnie zmieniła to, w jaki sposób opinia publiczna postrzega monarchię brytyjską. Nigdy wcześniej Diana nie mówiła tak surowo o swoim małżeństwie i życiu jako Windsor. Ikona za życia i legenda po śmierci. Kobieta, która pomogła ożywić rodzinę królewską, nadając jej bardziej emocjonalną, ludzką twarz, dzięki której mogła wkroczyć w XXI wiek. Po ponad dwudziestu pięciu latach Andrew Morton nie tylko wznowił publikację, ale też zaktualizował jej poszczególne fragmenty i uzupełnił o niepublikowane wcześniej materiały. Jest to bardzo wyjątkowa biografia, która powstała na podstawie taśm z sekretnymi wywiadami, które księżna Diana potajemnie udzieliła autorowi.

Diana. W pogoni za miłością, Andrew Morton

W kolejnej publikacji autor ujawnia bardziej romantyczną stronę „królowej ludzkich serc”. To przejmujący i niemal intymny portret niezwykłej kobiety, jednej z najważniejszych ikon na świecie, przedstawiany przez pryzmat jej związków i sercowych dylematów. Książka opisuje ostatnie 5 lat życia księżnej, w tym historię związków z Hasnatem Khanem i Dodim Al-Fayedem.

Biografia o Karolu:

Książe Karol. Serce Króla”, Catherine Meyer

Biografia Karola była odpowiedzią na „Dianę. Prawdziwą historię”. Książka oferuje świeże i fascynujące spojrzenie na pierwsze małżeństwo oraz ocenę jego relacji z kobietą, którą nazywa „najdroższą żoną” Camillą. Biografia oparta jest na licznych wywiadach z jego przyjaciółmi, dworzanami, osobami z pałacu, jego krytykami i samym Karolem. Odkrywa ona obraz księcia jako ojca, przyjaciela i osobę z wielkim poczuciem humoru. To królewska biografia niepodobna do żadnej innej.

Historia romansu Karola z Camillą w powieści fabularyzowanej


Opowieści z angielskiego dworu”, Magdalena Niedźwiedzka – 3 tomy

Trylogia przedstawia losy skomplikowanej relacji pomiędzy księciem Karolem, Dianą Spencer i Camillą Shand. Akcja powieści zaczyna się w latach 70. XX wieku, a kończy w roku 2005. Autorka rozpoczyna opowieść w momencie, gdy romans księcia Walii i Camilli już trwa. Młodzi jednak wiedzą, że ich związek nie ma przyszłości, ponieważ opinia publiczna i Windsorowie go nie akceptują. Tymczasem rodzina i media coraz bardziej naciskają na Karola, aby się ustatkował. Wtedy w jego życiu pojawia się młodziutka Diana.

Biografie Harry’ego i Kate:


Harry. Biografia”, Katy Nicholl

Książę Harry już od pierwszych publicznych występów podbił serca królewskich entuzjastów na całym świecie. Nicholl rzuca nowe światło na królewskie dorastanie, relacje Harry'ego z rodziną, jego niespokojną młodość i wczesną dorosłość oraz służbę wojskową w Afganistanie, Biografia Harry'ego zawiera wywiady z przyjaciółmi, osobami, które pracowały z księciem i byłymi doradcami Pałacu. Opisuje również informacje na temat byłych dziewczyn księcia oraz jego romans i zaręczyny z Meghan Markle.

Kate. Księżna Cambridge”, Marcia Moody

Po królewskim ślubie i narodzinach pierwszego dziecka, Kate i Williama, młoda księżna podbiła serca obywateli Wielkiej Brytanii. Ta biografia opowiada o jej młodzieńczych latach, rodzinie, studiach na Uniwersytecie St. Andrews, jej spotkaniu z księciem Williamem, ich związku, zaręczynach, ślubie, jej nowej, oficjalnej roli i oczywiście ciąży. Książka o Kate jest nie tylko idealną propozycją dla wielbicieli tej niezwykłej młodej kobiety, ale też publikacją, która nakreśla kluczowy moment w historii królewskiego rodu.

Historia miłości Harry’ego i Meghan:

„Meghan i Harry. Prawdziwa historia”, Lady Colin Campbell

Małżeństwo księcia z charyzmatyczną gwiazdą Hollywood, wciąż budzi wiele kontrowersji i wciąż nie schodzi z pierwszych stron gazet. Autorka z niezwykłą dociekliwością zagląda za kulisy, rozmawiając z przyjaciółmi, krewnymi, dworzanami i kolegami Harry’ego i Meghan po obu stronach Atlantyku, aby przedstawić najbardziej nieoczekiwaną miłosną historię w rodzinie królewskiej od czasu abdykacji Edwarda VIII. Podkreśla związane z nią dylematy i problemy, analizuje konsekwencje poczynań młodej i zakochanej w sobie pary. Ujawnia też, w jaki sposób małżonkowie próbowali zmienić królewski system, dostosowując go do własnych potrzeb i ambicji, a ostatecznie tworząc go zupełnie na nowo.

Harry i Meghan. Chcemy być wolni” , Omid Scobie, Carolyn Durand

Kiedy rozeszła się wiadomość o raczkującym romansie ukochanego, angielskiego księcia z amerykańską aktorką, kobieta nagle przyciągnęła uwagę większości światowych mediów. Ale podczas, gdy książę i księżna Sussex często trafiają na nagłówki gazet: od zaręczyn, ślubu i narodzin ich syna Archiego po decyzję o wycofaniu się z królewskiego życia, niewielu zna prawdziwą historię Harry'ego i Meghan. „Chcemy być wolni” wykracza poza nagłówki gazet, ujawniając nieznane szczegóły wspólnego życia Harry'ego i Meghan, rozwiewając wiele plotek i nieporozumień, które nękają parę po obu stronach Atlantyku. Ich biografia jest szczerym, bliskim portretem pewnej siebie, wpływowej i myślącej przyszłościowo pary, która nie boi się zerwać z tradycją, jest zdeterminowana do tworzenia nowej drogi z dala od centrum uwagi i poświęcona budowaniu humanitarnego dziedzictwa, które w znaczący sposób zmieni świat.

Wspólna biografia książęcych braci


Bitwa braci. William, Harry i historia rozpadu rodziny Windsorów”, Robert Lacey

Świat obserwował księcia Williama i księcia Harry'ego od chwili ich narodzin. W biografii poznajemy bliżej dzieciństwo młodych książąt, uczęszczamy z nimi do szkoły, przyglądamy się jak spędzali czas wolny i przeżywamy jeszcze raz śmierć ich matki. Robert Lacey, który był historycznym konsultantem do „The Crown”, zagłębia się w niej również relacje między dwoma synami księcia Karola. Czy rzeczywiście jest tak zła, jak donoszą media? Jaka jest prawdziwa historia odejścia Harry'ego i Meghan? Biografia analizuje wydarzenia związane z „Megxitem” i tym, co rzeczywiście zdarzyło się w Sandringham w trakcie konfrontacji między Harrym a pałacem.

Biografia w pigułce


Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”, Marek Rybarczyk

Marek Rybarczyk w „Zmierzchu świata Windsorów” pokazał przekrój rodziny królewskiej. Począwszy od młodości Elżbiety, a kończąc na wycofaniu się z życia rodziny królewskiej młodszego wnuka. Autor rozwija również tematy dotyczące śmierci Diany i tego, jak Karol zachowywał się wobec swojej żony. „Elżbieta, Filip, Diana, Meghan. Zmierzch świata Windsorów” to książka dla osób ciekawych życia dynastii królewskiej.

Lubicie serial „The Crown”, a może wręcz przeciwnie? Interesujecie się losami brytyjskiej rodziny królewskiej? Czytaliście którąś z powyższych pozycji, a może dopiero zamierzacie? Dajcie znać w komentarzach.

Julia Strach
× 15 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@czytadlo.pisadlo
@czytadlo.pisadlo · ponad 2 lata temu
Dziękuję za podpowiedzi wydawnicze. Mysle, że wielu z nich skorzysta.
× 4
@milena9
@milena9 · ponad 2 lata temu
podpowiedzi bardzo przydatne :):) przegląd w pigułce dziękuje :):)
× 4
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Serialu nie oglądałam, ale niektóre z wymienionych pozycji już czytałam :) być może jeszcze po jakąś sięgnę :D
× 3
@Czytanna
@Czytanna · ponad 2 lata temu
Literatury w tym temacie jest naprawdę ogrom. Jednak nie wszystkie są warte uwagi. W tej dziedzinie przeczytałam już sporo i z chęcią polecę prace Marka Rybarczyka i Ingrid Seward. Pozostałe moim zdaniem mają "problem z przekładem", co powoduje, że ciężko zrozumieć treść, a czytając odnosi się wrażenie, że to urywki z jakiejś strony internetowej. Książka Cathrine Meyer, której ideę popieram, bo wpływa na zmianę wizerunku księcia Karola, należy właśnie do tego kręgu. Książkę czyta się trudno, narracja jest chaotyczna, mało jest konkretów, dużo zaś cytowań, które pojawiają się znikąd i niczego nie wnoszą. Być może książki te lepiej odbierają rodacy wyżej wymienionych autorów, albo my mamy kiepskich tłumaczy.
× 1
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · ponad 2 lata temu
Dobrze, że są platformy serialowe i ktoś łapiąc bakcyla na oglądanie sezonów na fali zachwytów.... być może sięgnie i po książkę.
× 1
@milalettere
@milalettere · ponad 2 lata temu
Czytałam biografię Kate i bardzo mnie zaciekawiła :)
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl