Łukasz Barys – laureatem Paszportu „Polityki” 2021

Autor: Izabela Vernau ·1 minuta
2022-01-24 2 komentarze 12 Polubień
Łukasz Barys – laureatem Paszportu „Polityki” 2021

18 stycznia odbyła się gala online, podczas której przyznane zostały, jak co roku, Paszporty "Polityki". 

 

Paszporty „Polityki” to nagroda kulturalna przyznawana młodym twórcom, często debiutantom. Są one przyznawane w siedmiu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne), estrada oraz kultura cyfrowa.

 

Nagrodę w kategorii „literatura” za rok 2021 zdobył Łukasz Barys. Nagrodzona książka „Kości, które nosisz w kieszeni”, jest jego debiutem. Została uhonorowana

”za znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości”.

Laureat otrzymał 20 tys. zł.

 

Łukasz Barys to młody i bardzo zdolny 24-letni autor. Pisze prozę i poezję oraz znajduje jeszcze czas na studiowanie dwóch kierunków na Uniwersytecie Łódzkim: filologii polskiej i prawa. Nagroda tygodnika „Polityka” nie jest jego pierwszą nagrodą literacką. Zdobył m.in. nagrodę na festiwalu „Złoty Środek Poezji” w 2020 roku za książkę z gatunku poezji „Wysokie słońce”.

 

„Kości, które nosisz w kieszeni” to powieść poświęcona rodzinnemu miastu Łukasza Barysa – Pabianicom. Każdy rozdział książki opowiada inną historię związaną z tą miejscowością. Spotykamy zatem Dorę Diamant, kochankę Franza Kafki, która urodziła się w Pabianicach, Tereskę z filmu „Cześć Tereska”, ale również pożydowskie domy, czy biedę. Jest smutno, metafizycznie, ale i komicznie.

 

Jeśli właśnie czytasz „Kości, które nosisz w kieszeni”, to czekamy na twoją opinię lub recenzję, a jeśli nie, to zapraszamy do lektury.

 

(zdjęcie pochodzi ze strony polityka.pl, autor: Paszporty POLITYKI/ Teodor Klepczyński)

× 12 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@potarganerude
@potarganerude · około 2 lata temu
Gratuluję zwycięzcy i zacieram rączki, ponieważ "Kości, które nosisz w kieszeni" już czekają na mojej półce.
× 3
@Vernau
@Vernau · około 2 lata temu
Czekamy na twoją opinię lub recenzję po przeczytaniu książki 😊
× 1
@Anna30
@Anna30 · około 2 lata temu
Moje gratulacje dla zwycięzcy:).
× 2
© 2007 - 2024 nakanapie.pl