Mira Marcinów laureatką Paszportu Polityki

Autor: Mackowy ·{}1 minuta
{} 2021-01-27 {} 1 komentarz {} 7 Polubień
Mira Marcinów laureatką Paszportu Polityki

Mira Marcinów zdobyła Paszport Polityki w kategorii Literatura za swój prozatorski debiut pod tytułem Bezmatek. W tym roku nominowani byli także Igor Jarek oraz Patrycja Sikora.


Organizatorzy uzasadnili wybór twórczości Miry Marcinów odwołując się do przesłania jej powieści:

„Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego”.

Mira Marcinów urodziła się w Szczecinku w 1985 roku. Jest filozofem i doktorem psychologii. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W 2017 r. ukazał się tom 1 jej „Historii polskiego szaleństwa”. Wcześniej opublikowała „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” i – wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim – „Niezabliźnioną ranę Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”.

Co ciekawe pisarka, była nominowana do nagrody Paszportu Polityki w zeszłym roku, w kategorii nauka.

Nagrodzona książka, Bezmatek, została wydana nakładem wydawnictwa Czarne w połowie 2020 roku. Jak możemy przeczytać w opisie książki:

„to brutalna opowieść o pragnieniu życia i ucieczce od umierania oraz historia wielkiej, szalonej i zachłannej miłości, jaka może wydarzyć się tylko między matką a córką”.

Co sądzicie o decyzji kapituły, czy waszym zdaniem
Bezmatek zasłużył na wyróżnienie?

Maciej Żółw
{}

Komentarze

@Anna30
@Anna30 · 10 miesięcy temu
Nie znam do tej pory twórczości autorki. Gratuluje jej zdobycia nagrody Paszportu Polityki.
.
{}× 1
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl