Nagroda Literacka Nike 2021 dla literatury faktu

Autor: dominika.nawidelcu
2021-10-04 6 komentarzy 17 Polubień
Nagroda Literacka Nike 2021 dla literatury faktu

W tym roku plebiscyt Nagroda Literacka Nike organizowany był już po razy dwudziesty piąty! Kto wygrał w tej jubileuszowej edycji? Do kogo trafiło literackie wyróżnienie?


O statuetkę walczyło siedem tytułów, cztery z gatunku literatura faktu, jedna powieść, biografia i tomik poezji. Rywalizacja była spora, jednak główną nagrodę, czyli tytuł książki roku 2021, otrzymał Zbigniew Rokita za reportaż "Kajś: Opowieść o Górnym Śląsku". Jak mówi sam autor:

„Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem. O swoich korzeniach wiedziałem mało”.

To jednak nie koniec! Z okazji rocznicy jury przyznało też dodatkowe wyróżnienie. Za książkę 25-lecia uznano publikację „Nie ma” Mariusza Szczygła. Co ciekawe, książka ta była też nagrodzona w 2019 roku.

Czytaliście wyróżnione tytuły? A może nagroda zachęci Was do ich przeczytania?

Dominika Róg-Górecka
× 17 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Moje osobiste Nike Air Max za najbardziej pojechany, zawiły i bezsensowny opis zamieszczony przez wydawcę zdobywa Podwójne wahadło Jacka Podsiadły. Jury w składzie me myself and I doceniło ogólne zadęcie, elitaryzm i bicie piany płynące z oficjalnego opisu tej publikacji, powodujące żywo wzbierającą niechęć do jej przeczytania. Gratulacje!
× 4
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 2 lata temu
@Mackowy, a moje Nike Samo Troć za Twoje Nike Air Max 😊
× 3
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Jestem zaszczycony 😁
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Tak a propos, to chyba niezły bajer musi być, jak jesteś takim pisarzem, jedziesz do USA i mówisz, że dostałeś nagrodę Nike. Zaraz wszyscy sobie myślą, że znasz Jordana i będą chcieli uścisnąć świętą twą dłoń 😅
× 3
@frodo
@frodo · ponad 2 lata temu
Kajś to mój heimat. Polecam.
× 4
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Ja na pewno nie będę czytał tej książki, no bo mało mnie opowieść o Górnym Śląsku interesuje, z całym szacunkiem do wszystkich Hanysów. Gdzieś kiedyś widziałem opinię, że w Polsce często nagradza się niezbyt uniwersalne, skrajnie regionalne pozycje, a potem wielkie zdziwko, że leżą w magazynach i gniją.
× 3
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Nie czytałam nagrodzonej książki i chociaż Górny Śląsk jest mi bliski ze względu na rodzinne korzenie to raczej nie zamierzam sięgać po tą pozycję.
× 1
@margota13
@margota13 · ponad 2 lata temu
Już ją przeczytałam, na nią głosowałam, byłam zachwycona. Cieszę się, że dostała nagrodę 😍
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Nie i nie zamierzam czytać. Może i autor ma korzenie niemieckie, ale w takim razie nie jest Ślązakiem.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl