Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Zbigniew Rokita
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.

Zbigniew Rokita

Data wydania: 2020-09-30
ISBN: 978-83-8191-077-4, 9788381910774
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Sulina
Nagrody: Nagroda Literacka „Nike” (Zwycięzca), Nagroda Literacka „Nike” (Zwycięzca)
Stron: 320
dodana przez: Evita

Autor

Zbigniew Rokita Zbigniew Rokita Zbigniew Rokita – redaktor dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce” i „Miesięczniku Znak”. Współautor wywiadu rzeki z orientalistą i językoznawcą prof. Andrzejem Pisowiczem Na końcu języka, r...

Pozostałe książki:

Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium Na końcu języka z orientalistą Andrzejem Pisowiczem rozmawia Kornelia Mazurczyk i Zbigniew Rokita
Wszystkie książki Zbigniew Rokita

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gorolka o Śląsku

25.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wow!! Przeczytajcie tę książkę! To najlepszy reportaż tego roku jaki czytałam. Większość z nas nie wie za dużo o Górnym Śląsku i Ślązakach. Ja jako Gorolka z Galicji wiem bardzo mało. Gdyby tylko historii w szkołach uczono z takich podręczników.. Zbigniew Rokita, Ślązak odkrywa swoją historię powoli i z naturalnym spokojem. Historię złożoną z rod... {} Recenzja książki Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2021-09-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2021

Rzucenie światła na Śląsk i śląskość przez przedstawiciela młodego pokolenia (rocznik 1989). Porwała mnie ta opowieść: treścią, stylem, ujęciem tematu.

Ogrom pracy autora związany z gromadzeniem faktów, spojrzeń i poglądów, wspomnienia bliskich i sąsiadów pamiętających dawniejsze czasy, emocje, wrażenia i przemyślenia autora – pozwoliły mi znacznie szerzej i głębiej, niż do tej pory, spojrzeć na śląskość. I po raz nie wiadomo który zaprowadziły mnie w obszary rozważań dotyczących wpływu historii na życie jednostek i rozwój regionu, określania tożsamości, a także potrzeby nazywania, hasłowego określania, wkładania wszystkiego i wszystkich do szuflad, zgodnie z naklejoną etykietką. I po raz nie wiadomo który pozwoliły mi bawić się w tworzenie alternatywnych łańcuszków przyczynowo – skutkowych.

Polecam.

{}× 14 | link |
@margota13
2021-03-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Śląsk Historia

Tak dobrej książki o Śląsku to ja już dawno w rękach nie miałam. Polecam wszystkim, którzy Śląskiem się interesują, są ciekawi co o nich samych wypisują oraz tym, którzy chcą zrozumieć o co z tym Śląskiem chodzi bo to takie zagmatwane i nie wiadomo o co tym Ślązakom biega. Mądra książka, która rozprawia się z mitami, stereotypami, przemilczeniami. Autor stara się zrozumieć rację samych Ślązaków jak i ludzi, którzy mają prawo nie rozumieć bo są po drugiej stronie rzeki... Robi to w prosty, jasny sposób a przy tym interesująco. Dodatkowy walor książki: czyta się jednym tchem, jak dobrą powieść. Połknęłam ją w jeden dzień zaniedbując sprawy domowe. Mam nadzieję, że pan Rokita będzie nadal pisać bo robi to świetnie. Cóż za otwarty umysł !

{}× 6 | link |
@frodo
2020-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane 2020 O mój Śląsku

Świetnie napisana książka o Górnym Śląsku, o jego zawiłościach historycznych, jego mieszkańcach i jego dzisiejszej rzeczywistości. Autor pokazuje odkrywanie swojej rodzinnej historii na tle tej większej - polskiej, niemieckiej, śląskiej. Przytacza argumenty pomnikowych ludzi pochodzących z Oberschlesien z jednej i drugiej strony granicy. Czuć w tekście fascynację i zainteresowanie tym co chce przekazać. A do tego ja sam jak autor znam te miasta, poruszam się tymi samymi autobusami, tramwajami, pociągami. Znam budynki, lokale w których odbywa swoje spotkania z rozmówcami. Świetna rzecz, żeby innym pokazać i przybliżyć "Perłę w Koronie". Polecam.

{}× 5 | link |
@_books_and_dog_
2021-08-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2021

Miło było wysłuchać opowieści autora. Bardzo dobra pozycja dla każdego kto chce dowiedzieć się czegoś o Śląsku. Sama mieszkam tutaj od urodzenia. Rodzice też są stąd, ale skąd są dziadkowie to już nie wiem, a nie ma już kogo zapytać. Język śląski znam, a w zasadzie to chyba pojedyncze słowa bo co jakiś czas coś nowego mnie zaskakuje. U nas w domu słowa z gwary były obecne, ale się nie godoło. Książka naprawdę godna polecenia.

{}× 2 | link |
@katarzynakobosko
2021-08-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@witwona
2021-06-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@czyleciznamipilotka
2021-02-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@elutka_a
2021-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Beata_
2021-10-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
DO
2021-02-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“"Jeżdżę tam i łażę jak zaczarowany. Budynek dyrekcji jest olśniewający, masywny. Dziś zarządza nim nie ród Donnersmarcków, ale Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej. Główne wejście je...”
{}
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe