Nie ma

Mariusz Szczygieł
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 37 ocen kanapowiczów
Nie ma
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 37 ocen kanapowiczów

Opis

Mariusz Szczygieł – laureat Europejskiej Nagrody Literackiej i Dziennikarz Roku 2013 – opowiada prawdziwe historie o „nie ma”. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność.
Data wydania: 2018-11-02
ISBN: 978-83-65970-31-2, 9788365970312
Wydawnictwo: Fundacja Instytutu Reportażu
Seria: Poza serią
Nagrody: Nagroda Literacka „Nike” (Zwycięzca), Nagroda Literacka „Nike” (Zwycięzca)
Kategoria: Reportaż
Stron: 336

Autor

Mariusz Szczygieł Mariusz Szczygieł Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1996 mieszka i pracuje w Warszawie. Laureat nagród fotograficznych, uczestniczył w wystawach indywidualnych i zbiorowych które miały miejsce w prestiżowych galeriach polskich. Mariusz Szczygieł - report...

Pozostałe książki:

Láska nebeská Kaprysik. Damskie historie Gottland Zrób sobie raj Niedziela, która zdarzyła się w środę
Wszystkie książki Mariusz Szczygieł

Gdzie kupić

Polecane
Amazon.pl 30.50zł Kup teraz
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Całkiem możliwe, że ze Szczygła zostanie mu jedynie ta martwa natura

23.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Zjawiają się nieproszone i jest ich coraz więcej. Mowa o powiadomieniach o śmierci. Ten zbiór reportaży, jak chyba dotąd żaden Szczygła, oceniany jest krańcowo różnie. Nie dziwię się. Wielu zastanawia się - parafrazując autora - czy to wybitny reportaż, czy szajs. To jego własne słowa z ostatniego zamieszczonego w tej książce rozdziału (Rzeczy po... {} Recenzja książki Nie ma

@tsantsara@tsantsara {}× 11

PODOTYKAJMY SIĘ SIUSIAKAMI

19.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Można by zacząć tak: Szczygieł się starzeje, a ja dziecinnieję. Ale można też inaczej: Szczygieł dziecinnieje, a ja się starzeję. Czytam. Odkładam. Wracam. Znów odkładam. Zmuszam się, bo jak to? Przecież to Szczygieł. Coś ze mną nie tak? Pierwszy tekst i od razu rewelacja. Cieszę się. Szczygieł wkracza w nowe rejony. Już nie jest to ... {} Recenzja książki Nie ma

@Rudolfina@Rudolfina {}× 8

Otwierając umysł na ludzkie historie

8.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Przez większość życia szłam pełna refleksji, głębokich rozmyśleń i otwarta na najróżniejsze rozważania. Byłam przekonana, że wszyscy ludzie też spędzają niesamowicie wiele czasu na takich refleksjach i tak samo jak ja z pasją zapisują swoje najważniejsze myśli, przyozdabiają ściany w karteczki z cytatami wielki ludzi i próbują kierować się nimi w ... {} Recenzja książki Nie ma

@Elfik_Book@Elfik_Book {}× 4

doskonały zbiór reportaży o tym kogo lub czego nam brakuje

9.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Jak powinien zakończyć swoja książkę mężczyzna w dojrzałym wieku, który kocha życie, ale każdego dnia myśli o śmierci? Myśli naturalnie i z czułością. Z taką samą jak o życiu(...) nie, nie, żadnego przekazu dla ludzkości w stylu Kochajmy się. Nie mam w sobie odpowiedniej pychy. Przed śmiercią napisałbym światu tylko jedno słowo DZIĘKUJĘ”. Ta... {} Recenzja książki Nie ma

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-09-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Reportaże

Bardzo cenię sobie pióro pana Szczygła. Czytam jego książki, obserwowałam też jego profil na Instagramie, o którym zresztą wspomina w książce. Pan Szczygieł dobrze pisze, ale i ma dar opowiadania o istocie sprawy, ale i ma dar empatii. Czyta się te jego teksty i tekściki z ciekawością.
W sumie zaskoczył mnie ten reportaż, bo jest poświęcony ludzkiemu wnętrzu. Pierwsze teksty są o brakach wewnętrznych pozornie inteligentnych ludzi. Wzbudziło to mój strach. Natomiast dalsze reportaże traktują o tym, co w ludzkim życiu brakuje rozmówcom. Czego nie ma, a mimo wszystko żyją.
Wydaje się, że to nie ma to wielkie tabu współczesności. I dobrze, że pan Szczygieł to zauważył i poświęcił temu książkę. Teraz jest tyle o tym co jest, a w sumie w epoce konsumpcjonizmu niby jest wszystko, a to, co najważniejsze często nam umyka. I może to dobrze, że o tak różnych sprawach pisze pan Szczygieł w tej książce: o szaleństwie, o śmierci, o braku zrozumienia, o miłości, o stracie właścicieli, o przemocy, o świecie wirtualnym. No i różnych sprawach, bo i ludzie są różni.
W sumie to ten reportaż bardziej niż dać mi wiedzę o świecie, dał mi okazję do przemyślenia swoich czarnych dziur. To bardzo przemyślany, głęboki tekst. Dobra książka. Wpisuje się w nurt, bo mamy też przecież książkę 'Rzeczy, których nie wyrzuciłem', też o braku.

{}× 23 | Komentarze (1) | link |
@MgorzataM
2020-04-29
Przeczytane A: Niespodziewanka A: Posiadam Y: 2018

Zawartość melancholii w tej książce jest ponadnormatywna. Cóż, lubię się nurzać w smutku, a w tych reportażach/opowieściach oblepia on człowieka niepohamowanie.
'Nie ma' to swoista jakość lub szeroko pojęty brak – szczerości, rodzica, rozmowy, miłości, możliwości wyrażenia emocji. Bez niektórych z tych wartości da się żyć, być może nawet bez wszystkich. Jednakże samo 'nie ma' może stać się również zaletą i w kilku wypadkach tak było. Szczególnie przypadły mi do gustu „Nieznajomy wróg jakiś”, „Gwiazda wszystkich willi” czy głośny „Śliczny i posłuszny” z aneksem, warto przeczytać.

{}× 10 | Komentarze (1) | link |
@jatymyoni
2020-05-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane Czytadła L. polska Reportarz i dokument

„Nie ma” jest to nasza codzienność, codziennie coś tracimy bezpowrotnie. Czasami jednak zatrzymujemy się bo to „nie ma” nami wstrząsa. Zostaje tylko pamięć, ale ona jest zawodna i chodzi własnymi ścieżkami. Często zostaje pustka, z którą się trudno pogodzić. Ale czy jest inne wyjście? Godzenie się z tym czego lub kogo już „nie ma” jest chyba najtrudniejszą sztuką. W swoich reportażach przedstawia tych , którzy na różny sposób mierzą się z „Nie ma”. Początek naprawdę jest świetny, tyle że w miarę czytania było coraz gorzej. Wymęczyłam opowieść o modernistycznej willi zaprojektowanej przez Adolfa Loosa. Rozdział poświęcony siostrom Woźnickim nie wiem czemu miał służyć, raczej „pod publiczkę”. Jednak dno osiągną w reportażu „Śliczny i posłuszny”. Poznajemy historię kobiety, która w młodości dopuściła się haniebnej zbrodni, zakatowując syna partnera. Odsiedziała wyrok, który po piętnastu latach uległ zatarciu. W tej chwili pracuje jako nauczycielka i katechetka. Nie wiedząc nic o niej i jakim człowiekiem jest teraz ogłasza, że jest to potwór. Doprowadza do nagonki na nią i jest z tego dumny. Mnie uczono, że tylko krowa nie zmienia poglądów. Najbardziej go chyba drażni, że jest katechetką i z rodziny z tradycjami. Gdyby się wgłębił w ten katechizm to by doczytał, że zawsze potępia się czyn, a nie człowieka. Człowiek może się zmienić. Ona za swój czyn poniosła już karę. Jednak według autora jeżeli ktoś zrobił kiedyś coś potwornego, to już zmienić się nie może i zost...

{}× 4 | link |
@Antoniowka
2021-02-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Świetna i zapadająca w pamięć książka, która w pełni zasłużyła na nagrodę Nike.

Na „Nie ma” składają się różne teksty i oczywiście, jak zawsze w takich przypadkach bywa, jedne historie poruszają bardziej, inne mniej. Wszystko to spięte jest jednak główną myślą – „nie ma”.

Mariusz Szczygieł posiada nie tylko talent reporterski, ale i świetne pióro, dzięki czemu jego teksty są bardzo klimatyczne – zwłaszcza te poświęcone Czechom. Kiedy trzeba jest śmiertelnie poważny, a jego teksty mrożą krew w żyłach.

{}× 2 | link |
UR
2021-03-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

Uwielbiam Pana Mariusza, ale ta pozycja jest bardzo kiepska.

{} | link |
JW
2021-06-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@Hanka
2021-06-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane e-book
@Leman
2021-03-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@czyleciznamipilotka
2021-02-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@warsztat_dobrego_nastroju
2020-12-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Miss_Libro
2020-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2020-12-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
KG
2020-11-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Marta_Sztuka_3
2020-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@katarzynakobosko
2020-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Samo życie jest sukcesem, więc jego finał również.”
{}
#
“Jednak może właśnie w tym jest sens? W uporczywym niespełnianiu własnych oczekiwań, co też daje poczucie bezpieczeństwa.”
{}
#
“Wystarczał mi świat wirtualny, bo nad nim mogłem panować.”
{}
#
“Nie wiedziałem, że nie ma najpiękniejszego miejsca, najwspanialszej uczty, najbardziej ekscytującego dzieła sztuki, największego majątku, najgłębszego uczucia. I najbardziej samotnej samotnośc...”
{}
#
“Dorosły stajesz się dopiero, gdy stracisz to, co naprawdę kochasz (...)”
{}
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe