20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

Mariusz Szczygieł
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Książka 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
Książka 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Oto Polska: * proboszcz z HIV, * pluton ZOMO, który strzelał w "Wujku"; * dwie matki i poczęte przez nie dziecko; * student Rydzyka, który uciekł ze szkoły; * Sprawiedliwi ratowali Żydów, a teraz się wstydzą sąsiadów; * dumny homofob udziela wywiadu; * przemycali kokainę w żołądkach, żeby spłacić czynsz 26 (a nawet więcej) historii, zapisanych przez najlepszych polskich reporterów. To mój osobisty wybór reportaży o tym, gdzie zaczęła się i dokąd doszła nowa Polska. Nie ta, którą widzimy w Sejmie, ani ta z pierwszych stron gazet. Raczej Polska, która musiała ?mentalność sobie w jeden dzień zrobić?. Mariusz Szczygieł Wśród autorów: Irena Morawska, Joanna Sokolińska, Joanna Wojciechowska , Karol Podgórski, Włodzimierz Nowak , Wojciech Staszewski, Edyta Gietka, Ewa Winnicka, Witold Szabłowski, Marcin Kołodziejczyk, Anna Fostakowska, Wojciech Bojanowski, Paweł Piotr Reszka, Jacek Antczak, Artur Pałyga, Lidia Ostałowska, Tomasz Kwaśniewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Paweł Smoleński, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł. Ilustracje i projekt okładki: grupa Twożywo
Data wydania: 2010-01-01
ISBN: 978-83-7536-257-2, 9788375362572
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Stron: 472
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Mariusz Szczygieł Mariusz Szczygieł Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1996 mieszka i pracuje w Warszawie. Laureat nagród fotograficznych, uczestniczył w wystawach indywidualnych i zbiorowych które miały miejsce w prestiżowych galeriach polskich. Mariusz Szczygieł - report...

pozostałe książki:

Wszystkie książki Mariusz Szczygieł

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-11-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane przeczytane 2018 Biblioteka domowa

Wiele wspomnień i uczuć wyzwoliła we mnie lektura tych reportaży. Kilka z nich znałam i pamiętałam z dawnych lat, pozostałe przypomniały mi problemy, które w swoim czasie poruszyły opinię publiczną, z których wiele przeżywałam bliżej, bo dotyczyły również osób mi bliskich czy znanych. Była przyjemność i uśmiech nostalgii z wycieczki w przeszłość: pierwsza w życiu polędwica sopocka czy kiwi, czarne talerze „z chodnika”, uczenie się nowych słów (makler), opowieści o tym, że jest coś takiego, jak karta kredytowa (rep. M. Szczygła „Jak Jadźka miała wstawiać zęby”), złość i rozgoryczenie na wspomnienie czasów, gdy jakakolwiek praca była jednym z dóbr najwyższych, gdy ludzie wikłali się w rozmaite historie, by móc zarabiać (rep. J. Wojciechowskiej „ 500 euro za ciało, które zje kilogram”, M. Szczygła „Polska w ogłoszeniach” czy W. Szabłowskiego „Fajną masz, córcia, pracę”) lub z niemocy i beznadziei odbierali sobie życie, pierwsze napisy „Komuno wróć” już w 1990 roku, przypomniała mi się moja własna eureka w rozumieniu pojęcia „demokracja” objawiona podczas bombardowania zewsząd moich uszu „Mydełkiem Fa” lub „Majteczkami w kropeczki” (rep. W. Staszewskiego i M. Szczygła „Gust narodowy”). Przypomnienie zjawisk takich jak czatowanie na seks czy sukces Amwaya. Wspomnienie pierwszych głośnych spraw dzielących społeczeństwo: nowe prawo aborcyjne (rep. L. Ostałowskiej „Bolało jeszcze bardziej” i „Czasem odwiedzają mnie demony”), prawa homoseksualistów (rep. T. Kwaśniewskiego „Dwie mamy J...

{} | link |
@zooba
2019-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Reportaże i literatura faktu

Muszę przyznać, że ten zbiór reportaży odzwierciedla tematy, którymi żyła Polska w ostatnich dwudziestu latach. Jedne pamiętam z wydań prasowych, inne były dla mnie nowością. Z pewnością nie jest to laurka pisana nowej rzeczywistości, wręcz przeciwnie, to gorzki obraz. Nadzieje roku 1989 były olbrzymie, myślałam, że teraz będzie już z górki, że może być tylko lepiej. Jak jest naprawdę, każdy widzi sam.

{} | link |
@Oktaryna
2020-02-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2013

Książka wydana w sposób którego nienawidzę: gruba i ciężka okładka, gruby papier, całość nieporęczna i niewygodna niczym kolubryna. Całe szczęście treść rekompensuje wszystko. Rozumiem że takim wydaniem zbiór pozuje na encyklopedię nowej Polski ale co forma robi nieudolnie, treść czyni genialnie.

{} | link |
@jestemzabujana
2010-12-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Zakochałam się w tych reportażach. Życie, Panie, samo życie!

{} | link |
@ibzik
2010-10-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

świetna! polecam z czystym sumieniem

{} | link |
SZ
2020-05-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Literatura faktu i reportaż 2_Pożyczone od innych 3_Przeczytane 2018
AL
2018-12-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
DO
2012-04-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@may_queen
2011-05-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@AgnieszkaLD
2011-05-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane reportaż
@silverraven
2011-01-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane PRL Literatura faktu - felietony i reportaże
@Pioropisz
2010-08-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe