Autor bestsellerowego „Gottlandu” tym razem w kilku reportażach o współczesnej Polsce, a w nich m.in. o sile konsumpcyjnej lojalności, języku polskim na miarę XXI wieku i o tym, czy każdy pisać może.
Jak nam transformacja wykręciła język, jak onanizm wyszedł spod kołdry, lojalność stała się sprawą handlu i usług, jak trudno jest sprzedać dzieło, któremu poświęciliśmy życie - o tym wszystkim przeczytacie w autorskim minibooku Mariusza Szczygła, jednego z najwybitniejszych dziś polskich reporterów. Jego „Gottland” – prawdziwa opowieść o Czechach i ich zakręconej XX-wiecznej historii, przetłumaczona na kilkanaście języków, stała się w 2009 r. europejską książką roku. Ale zanim Mariusz zainteresował się Czechami – a także w przerwach między podróżami do Pragi – był wnikliwym i arcybłyskotliwym obserwatorem polskiej transformacji. I mistrzem wydobywania z bohaterów nieoczywistych odpowiedzi na proste pytania.
W zestawie również portret idola Mariusza Szczygła z czasów młodości – przedwcześnie zmarłego lidera Republiki Grzegorza Ciechowskiego.