Láska nebeská

Mariusz Szczygieł
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Książka Láska nebeská
Książka Láska nebeská
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Mariusz Szczygieł, reporter "Gazety Wyborczej", czechofil, autor dwóch bestsellerów "Gottland" i "Zrób sobie raj" zadebiutował jako felietonista. Przez 17 tygodni realizował projekt literacko-dziennikarski: do 17 książek z serii "Literatura czeska" i ich filmowych adaptacji, wydawanych przez Wydawnictwo Agora, tworzył felietony, inspirowane tymi dziełami. Jak sam stwierdza: "Z książek zapamiętuję tylko pojedyncze zdania i potem zaczynają one żyć w mojej głowie własnym życiem". Felietony te są więc tylko improwizacją na temat danej książki, swoistym jam session, gdzie pojawiają się czasem zupełnie nieoczekiwane motywy: niepochowane urny, walka męża Heleny Vondraczkovej o godność żony, kochanka prezydenta Havla, najsławniejsze czeskie napisy klozetowe, produkcja sztucznego Boga czy rola hemoroidów w kulturze literackiej. "Láska nebeská" zawiera nie tylko pełny zestaw felietonów, które czytelnicy sobotniego Magazynu Świątecznego "Gazety Wyborczej", gdzie się ukazywały, przyjęli z wielkim entuzjazmem, ale także materiały dodatkowe: szkice o wybitnych Czechach, takich jak sławny Świrus - Ivan Martin Jirous, legenda czeskiego undergroundu czy opowieść o Leonardzie Da Vinci znad Wełtawy - Jarze Cimrmanie. Autor przyznaje się wreszcie, dlaczego naprawdę nie zrobił wywiadu z siostrzenicą Franza Kafki. "Láska nebeská" – z czeskiego, w dosłownym tłumaczeniu znaczy „miłość niebiańska”, ale ponieważ nie musi mieć nic wspólnego z Bogiem, autor woli tłumaczenie „miłość nie z tej ziemi”. Jest to związek dwóch słów, które dzięki swojemu brzmieniu i skojarzeniom mogą wprowadzić Polaka w dobry nastrój, nawet gdy nie wie, że chodzi o miłość. "Zresztą mam czasem wrażenie - pisze Mariusz Szczygieł - że po to właśnie zostali wymyśleni Czesi. Żeby wprowadzać Polaków w dobry nastrój". Książkę ilustrują zdjęcia ulubionego czeskiego fotografa autora - Frantiszka Dostala. Jest to pierwsza polska publikacja tego artysty, zwanego fotografem absurdu.
Data wydania: 2012-02-24
ISBN: 978-83-268-0705-3, 9788326807053
Wydawnictwo: Agora
Stron: 167

Autor

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1996 mieszka i pracuje w Warszawie. Laureat nagród fotograficznych, uczestniczył w wystawach indywidualnych i zbiorowych które miały miejsce w prestiżowych galeriach polskich. Mariusz Szczygieł - report...

Książki Mariusz Szczygieł

Wszystkie książki Mariusz Szczygieł

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czechy!

Lata temu czytałam "Zróbmy sobie raj". Od tamtej pory Mariusz Szczygieł to mój ulubiony reporter, a Czechy to kraj fascynujący jak żaden inny! Czymże byłoby życie bez sarkazmu, absurdu w czystej postaci i bez humoru? Niczym. Po prostu. Czesi są...jak to się mówi... bezbłędni. "Láska nebeská" to zbiór felietonów autorstwa Mariusza Szczygła, które traktują o najróżniejszych sprawach. Znajdziemy felietony o życiu celebrytów, znakomitej jednomyślności Czechów po śmierci Havla, ale również o literaturze i stosunku do pochówku bliskich osób. Ta rozpiętość spraw pozwala poznać wielu Czechów. Mnie p... czytaj dalej »

ID
@IdeCzytac

Moja opinia o książce

Opinie
@calamitas
@calamitas
2013-04-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Ujęły mnie te teksty. Oficjalnie oświadczam, że jestem na zabój zakochana w piórze Mariusza Szczygła. Potrafi tak pisać o Czechach, że aż zaraża swoją fascynacją tym narodem. Jest w tym tyle ciepła, sympatii i entuzjazmu, a nie traci przy tym autor zdolności do krytycznych obserwacji. Tę książkę radzę smakować i rokoszować się się każdym zawartym w niej zdaniem, bo niestety szybko się kończy.

{}× 1 | link |
@tsantsara
2019-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Reportaż, proza dokumentalna Literatura polska (współczesna) W mojej biblioteczce O Czechach lub Słowacji

"Było to wiosną 2000 roku i wszystko, co przeżywałem w Pradze, było po raz pierwszy."

Dwaj portretów malarze słynęli przed laty:
Piotr dobry, a ubogi, Jan zły, a bogaty.
Piotr malował wybornie, a głód go uciskał,
Jan mało i źle robił, więcej jednak zyskał.
Dlaczegóż los tak różny mieli ci malarze?
Piotr malował podobne, Jan piękniejsze twarze.
(Ignacy Krasicki - Malarze)

Pozycja przede wszystkim dla początkujących czechofilów - dla zaawansowanych będą to raczej odgrzewane kotlety. Większość książeczki stanowią drukowane w GW felietony, wprowadzające kolejnych 17 pozycji (wybrane przez Szczygła perełki czeskiej literatury z ich ekranizacjami na DVD) w czeskiej serii Agory. Pozostałe 3 felietony to dość pobieżnie potraktowane - ale to już ma do siebie forma felietonu - dywagacje na temat poety Ivana Martina Jirousa, tłumaczki Věry Saudkové, siostrzenicy Franza Kafki oraz kultowej dla Czechów postaci Járy Cimrmana. Przy tych ostatnich zwątpiłem nieco w autora jako reportera. Bo co to za reporter, który chcąc porozmawiać z 90-letnią damą, proszącą go uprzejmie, by umówił się na wywiad listownie, zamiast napisać ten list, wydzwania kilkakrotnie ponownie do jej mieszkania? Reporter to czy paparazzi? Albo umawiając się z Jirousem, nie przychodzi na spotkanie? A potem spisuje z sufitu...

Byłem dotąd entuzjastą reportaży Szczygła, a felietony mnie jakoś mało usatysfakcjonowały. Gdy się zastanawiam, dlaczego?, przychodzi mi na myśl, ż...

{} | link |
@Booka
@Booka
2019-01-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Literatura faktu E-Booki

„Láska Nebeská” to zbiór felietonów, krótkich reportaży, w których Mariusz Szczygieł przybliża swoim czytelnikom Czechy jako państwo, ale też Czechów, ukazując ten naród, jako ludzi o ogromnym poczuciu humoru (niekiedy bardzo specyficznego) oraz o dużej dawce dystansu do samych siebie.

Mariusz Szczygieł za pomocą ważnych wydarzeń i osób życia publicznego (m.in. piosenkarzy Karela Gotta, Václava Neckárza oraz pogrzebu Václav Havela), przedstawicieli sztuki (Ivan Martin Jirous, zwany Świrusem), literatury (Karel Čapek i jego „Fabryka Absolutu”, Viola Fischerová, Bohumil Hrabal) buduje obraz Czechów, jako bardzo sympatycznej społeczności. Przy okazji czytelnik może poznać wiele ciekawych postaci. Dla mnie sporym plusem książki były opisy trzech interesujących postaci. Pierwszą jest wspomniany wcześniej artysta Ivan Jirous. Drugą Věra Saudková. Szczygieł umieścił tu bardzo ciekawy rozdział, nieco przybliżający postać córki Franza Kafki. Trzecia osoba to Jára Cimrman. Ten zabawny i niezwykle ciekawy rozdział dotyczący wynalazcy i dramaturga (jednej z najciekawszych i zarazem najbardziej zagadkowych postaci w Czechach), jest kolejnym potwierdzeniem specyficznego humoru czeskiego społeczeństwa, a także ich chęci do mieszania faktów i fikcji z naciskiem na zamiłowanie do gloryfikowania tego drugiego.

Natomiast miłośnicy filmu odnajdą w „Lásce Nebeskiej” sporo interesujących tytułów czeskiej kinematografii, jak m.in. „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Butelki zwrotn...

{} | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Posiadam Reportaże i literatura faktu

Jako trzecia część 'trylogii czeskiej' Szczygła "Laska nebeska" nie zaskoczyła mnie niczym. Co gorsza, autor na spotkaniu autorskim strasznie psuje niespodziankę czytelnikom i sprzedaje najlepsze kawałki, co mnie nieco zdenerwowało.
Dla tych, którzy nie byli na spotkaniu z autorem, ani nie czytali "Gottlandu" i "Zrób sobie raj" będzie to przyjemna lektura o Czechach, którzy choć blisko, są tak od nas daleko. Urzekło mnie parę historii, parę rozśmieszyło, czyli teza, że Czechy wymyślono ku uciesze Polaków wygląda na całkiem sensowną.

{} | link |
@Betsy59
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2019
CA
@captaindrown
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
ID
@IdeCzytac
2018-05-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@auroras_dream
2013-09-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@silverraven
@silverraven
2013-06-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Kultura/Wokół literatury Dookoła świata Literatura faktu - felietony i reportaże
@jestemzabujana
@jestemzabujana
2013-04-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Projekt 52 książki #1
@iusta
@iusta
2013-02-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Láska nebeská”- Mariusz Szczygieł

Książka Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków
Sztywniak. Osobliwe życie n... Mary Roach
{}8.2/10
"Zwłoki to nasi superbohaterowie: niestraszny im ogień, potr...
Książka Poznam sympatycznego Boga. Moje flirty z istotami wyższymi
Poznam sympatycznego Boga. ... Eric Weiner
{}8.4/10
Autor bestsellerowej „Geografii szczęścia” znów wyrusza w po...
Książka Drwal
Drwal
{}7.0/10
Michał, trzydziestosześcioletni literat wyrusza na nieco nie...
Książka Triumf chirurgów
Triumf chirurgów Jürgen Thorwald
{}8.2/10
Kontynuacja znakomitego Stulecia chirurgów, czyli kolejna od...
Książka Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu.
Dlaczego zebry nie mają wrz... Robert M. Sapolsky
{}7/10
Dlaczego zebry nie mają wrzodów to fascynujące kompendium ws...

Cytaty z książki

O nie! Książka Láska nebeská. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}