Nowa książka Kazuo Ishiguro ukaże się w marcu tego roku

Autor: Mackowy ·1 minuta
2021-01-07 5 komentarzy 11 Polubień
Nowa książka Kazuo Ishiguro ukaże się w marcu tego roku
Światowa premiera nowej książki Kazuo Isiguro – „Klara and the sun”, jest planowana na 2 marca 2021 roku. W Polsce powieść zdobywcy Nagrody Nobla z 2017 roku ma pojawić się w księgarniach 23 marca 2021 nakładem wydawnictwa Albatros.

"Klara i słońce", bo taki polski tytuł będzie nosiła nowa książka Kazuo Ishiguro, ma traktować o sztucznej inteligencji i jej wpływie na nasze życie.
Kim jest tytułowa Klara? Jak można się dowiedzieć od wydawnictwa:

"Klara, sztuczna przyjaciółka o wybitnych zdolnościach obserwacyjnych, ze swojego miejsca w sklepie bacznie śledzi zachowanie tych, którzy mijają jego witrynę, i tych, którzy decydują się wejść do środka. Ma nadzieję, że któryś z klientów wkrótce wybierze właśnie ją. Ale kiedy wydaje się, że jej los nareszcie się odmieni, Klara otrzymuje ostrzeżenie, by nie ufać zbytnio ludzkim obietnicom…"

Pierwsza po otrzymaniu przez pisarza nagrody nobla książka to: Opowieść o sztucznej inteligencji i zupełnie ludzkich uczuciach. Futurystyczna powieść, której fabuła odnosi się bezpośrednio do znanego nam „tu i teraz”.

Kinomanów dodatkowo może ucieszyć fakt, że prawa do ekranizacji powieści zostały już sprzedane, przy czym sam autor ma odpowiadać za ostateczny kształt ewentualnego filmu, gdyż ma zostać jego producentem wykonawczym.

Ishiguro nie jest pierwszym autorem, który postanowił zmierzyć się z rolą sztucznej inteligencji w naszym obecnym i przyszłym życiu. Jestem bardzo ciekawy, jak jego nowa powieść wypadnie na tle twórczości klasyków, na przykład Stanisława Lema, P.K. Dicka, oraz młodych głosów jak Ted Chiang. Czy noblista zdoła spojrzeć na ten temat z nowej perspektywy?


Maciej Żółw
× 11 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 4 lata temu
Wspaniale. Mogę więc przeczytać ostatnią nie przeczytaną książkę Kazuo Ishiguro. Patrzyłam na nią i dumałam, po jej przeczytaniu, nie będzie na mnie czekać następna książka autora.
× 4
@bookovsky2020
@bookovsky2020 · prawie 4 lata temu
Jestem pod wrażeniem małej różnicy w czasie między ukazaniem się książki, a wydaniem polskiego tłumaczenia przez Albatrosa. Wspaniale! W sam raz na moje urodziny - nowy Ishiguro to najlepszy prezent ;)
× 3
@Mackowy
@Mackowy · prawie 4 lata temu
To są chyba wymogi dzisiejszego rynku, jak najbardziej z korzyścią dla czytelników :-)
× 1
@bookovsky2020
@bookovsky2020 · prawie 4 lata temu
Fakt, toż to Noblista! Ostatnio czekałam i czekałam na książke Lisy See, bo miała wyjść w PL w marcu, a pojawiła się dopiero w listopadzie, ale to jednak inny kaliber ;)
× 1
@Chassefierre
@Chassefierre · prawie 4 lata temu
A nie chodzi przypadkiem o rok 2021? ;)
× 3
@katapika
@katapika · prawie 4 lata temu
Masz rację, poprawione ;)
× 2
@Mackowy
@Mackowy · prawie 4 lata temu
Mentalnie jestem jeszcze w zeszłym roku sorki 😶
@edytre
@edytre · prawie 4 lata temu
Bardzo ciekawie "sprzedana" informacja. Nie za długa, lecz w sam raz, by wzbudzić zainteresowanie. Osobiście jeszcze nie czytałam książek z Dalekiego Wschodu napisanych przez panów, a może jednak warto? Tytuł najnowszej powieści Ishiguro nie sugeruję raczej futurystycznej tematyki. Na razie, jak zrozumiałam, powieść jest jeszcze niedostępna. Ciekawa jestem, czemu była poświęcona książka, za którą autor otrzymał Nobla? Trochę zabrakło mi krótkiej wzmianki na ten temat w artykule. Tak więc będę zmotywowana do odszukania tej informacji. Dziękuję za artykuł.
× 2
@bookovsky2020
@bookovsky2020 · prawie 4 lata temu
@edytre Zachęcam Cię do zaznajomienia się z jedyną w swoim rodzaju twórczością Ishiguro! Nie jest on jednak pisarzem azjatyckim, pisze w języku angielskim. Urodził się w 1955 roku w Nagasaki, ale w 1960 roku, gdy skończył 5 lat, jego rodzina zdecydowała się na przeprowadzkę do Anglii, gdzie wychowywał się i kształcił w europejskich szkołach. Kazuo odwiedził ponownie Japonię dopiero jako dorosły mężczyzna w 1989 roku.
× 3
@Mackowy
@Mackowy · prawie 4 lata temu
@edytre dziękuję, staram się :-)
@bookovsky właśnie miałem napisać, że w sumie Ishiguro to bardziej Brytyjczyk, niż Japończyk, ale mnie uprzedziłaś :-)
× 2
@edytre
@edytre · prawie 4 lata temu
Jeszcze raz dziękuję, rzeczywiście 6 lat spędzonych w Japonii przez Ishigurę jako dziecko raczej nie ma znaczenia. Dla mnie ciekawy jest fakt, że ten autor też współtworzy(ł) ekranizacje swych powieści. Jednak niewiele z nich do mnie przemówiło, jeśli chodzi o temat. Ostatecznie najbardziej zainteresowała mnie powieść "Nie opuszczaj mnie" (2005, Never let me go), która też została sfilmowaną. Ciekawe, czy styl autora jest trudny i czy dałabym radę ją przeczytać po angielsku? No tak, ale gdzie zdobyć angielską wersję książki? Może poszukam w British Council? A może ktoś ma pomysł na odszukanie jej w Internecie?
× 2
@bookovsky2020
@bookovsky2020 · prawie 4 lata temu
@edytre zaczęłam swoją przygodę z Ishiguro od "Nie opuszczaj mnie" po angielsku z polecenia koleżanki anglistki. Potem, gdzieś w podróży trafiłam też na "Pogrzebanego olbrzyma". Wydaje mi się, że część mojego zachwytu wynika właśnie z pięknego, ale i przystępnego języka w oryginale. Swoją drogą, obie wymienione książki są w klimacie Wielkiej Brytanii - angielska szkoła z internatem i baśń-legenda a'la Król Artur. Pozostałe czytałam po polsku i to już było trochę inne doświadczenie, choć w dalszym ciągu przyjemne :)
× 3
@Mackowy
@Mackowy · prawie 4 lata temu
@edytre Myślę, że możesz nawet na Allegro zajrzeć, albo po prostu w internecie poszukać, bo po Noblu stał bardzo popularny i na pewno jakaś księgarnia internetowa sprowadziła jego książki, w najgorszym wypadku pozostaje ebay, ale tutaj koszty przesyłki potrafią skutecznie ostudzić pęd do lektury :).
Co do stylu pisania Ishiguro w oryginale, to niestety nie pomogę, bo nie czytałem ;)
× 2
@edytre
@edytre · prawie 4 lata temu
Dziękuję za zwrócenie uwagi na tego autora, który też angażuje się w ekranizacje swoich książek. Przeczytałam dzięki temu "Nie opuszczaj mnie", co było interesującym doświadczeniem. Teraz przymierzam się do ekranizacji tej książki, czy ktoś już oglądał, co o niej sądzicie, warto?