Nowy gatunek pająka nazwany na cześć Neila Gaimana… po raz drugi

Autor: juliastrach ·1 minuta
2021-07-24 6 komentarzy 13 Polubień
Nowy gatunek pająka nazwany na cześć Neila Gaimana… po raz drugi

Naukowcy, Rebecca Godwin i Jason Bond, z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davies nadali nazwy ponad 30 gatunkom pająka zapadniowego, żyjącego na terenach Ameryki Północnej i Południowej. Jeden z nich otrzymał łaciński termin Ummidia neilgaimani na cześć pisarza Neila Gaimana. Co ciekawe, Ummidia neilgaimani nie jest pierwszym pająkiem nazwanym nazwiskiem tego autora.

Istnieje kilka powodów, dla których to właśnie twórca „Koraliny” i „Sandmana” jest patronem jednego z nowych gatunków. Współautorka, dr Rebecca Godwin, bardzo ceni sobie jego twórczość, w której często pojawiają się pajęczaki m.in. w „Amerykańskich bogach” czy „Chłopcach Anansiego”. W tych oto książkach występuje postać afrykańskiego boga Anansi, który reprezentuje zarówno cechy pająka, jak i człowieka. Jak twierdzą naukowców, nawiązywanie do znanych osobistości ma zwrócić również uwagę społeczeństwa na mało znane gatunki pająków. Dr Rebecca Godwin wspomniała, że:

„Myślę, że wszystko, co możemy zrobić, aby zwiększyć zainteresowanie ludzi otaczającą ich różnorodnością, jest warte zachodu. Nadawanie gatunkom nazw, które ludzie rozpoznają i które mają dla nich istotne znaczenie, to jeden ze sposobów, by to czynić”.


Najciekawszym nawiązaniem do literatury Gaimana jest lokacja, w której występuje nowy gatunek pająka z rodzaju Ummidia. Został on odnaleziony w hrabstwie Roanoke, w stanie Wirginia, gdzie według „Amerykańskich bogów” miał znajdować się stary jesion określany mianem Drzewa świata.

„Drzewo rosło w Wirginii, na tyłach starej farmy. Aby na nią dotrzeć, musieli jechać niemal godzinę na południe od Blacksburga, pokonując drogi o nazwach takich jak Gałązka Pennywinkle’a i Koguci Grzebień. Dwa razy musieli zawracać. Pan Nancy i Czernobog wściekli się na Cienia i siebie nawzajem. Zatrzymali się i poprosili o wskazówki w małym sklepiku u stóp wzgórza, w miejscu, gdzie droga się rozwidlała ”.

Na początku 2021 roku pisarz pochwalił się na Twitterze, że podobny zaszczyt spotkał go już ze strony naukowców z Uniwersytetu George’a Washingtona, Thiago da Silvy Moreiry i Gustavo Horminga. Odkryli oni w Veracruz w Meksyku nowy gatunek białego i prawie przezroczystego pająka z rodziny Osnuwikowatych, którego potem nazwali Selenyphantes gaimani.

Lubicie twórczość Neila Gaimana? Co jeszcze można nazwać na cześć znanych ludzi?

Julia Strach
× 13 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Chassefierre
@Chassefierre · ponad 2 lata temu
@Fredkowski! To njus dla Ciebie! ;)
× 8
@Airain
@Airain · ponad 2 lata temu
Hi, Neil!


× 1
@stos_ksiazek
@stos_ksiazek · ponad 2 lata temu
Przerażające stworzenie. Nigdy chyba nie polubię pająków.
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Lubię twórczość tego autora. Kosmos jest duży i można nazwać na cześć znanych ludzi dużo ciał niebieskich. Oprócz tego są odmiany różnych kwiatów , które mogą mieć nazwy znanych ludzi.
× 1
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Ciekawy pomysł, może lepszym pytaniem byłoby czego nie można nazwać ;)
× 1
@paulina2701
@paulina2701 · ponad 2 lata temu
Szkoły, muzea, ulice...
Możliwości jest wiele, ale zwrócenie uwagi na świat przyrody to pomysł godny pochwały.
Z ciekawości chyba poszukam czegoś do poczytania tego autora.
@united.girl
@united.girl · ponad 2 lata temu
Chyba zacznę lubić pająki skoro autora uwielbiam haha Świetna ciekawostka!