Pierwszy audiobook czytany przez AI

Autor: Katarzyna Załęska ·1 minuta
2024-01-15 6 komentarzy 5 Polubień
Pierwszy audiobook czytany przez AI

„Gaming na giełdzie” to pierwszy wyprodukowany przez Audiotekę audiobook przeczytany przez sztuczną inteligencję. Producenci Audioteki wybrali książkę autorstwa Pawła Sugalskiego, ponieważ zawiera wiele danych i technicznych pojęć, których czytanie stanowi obecnie wyzwanie dla AI.

 

Od roku w studiu nagraniowym Audioteki trwały testy weryfikujące, w jaki sposób algorytmy mogą usprawnić proces produkcji audiobooków, jednak twórcy zaznaczają, że AI będzie wykorzystywana jedynie w tych obszarach, w których jej specyficzne funkcje mogą podnieść jakość doświadczenia odbiorców, ułatwiając przyswojenie treści.

 

- Idea wygenerowania audiobooka przy użyciu AI wzięła się z chęci eksploracji nowych rozwiązań i dostosowania się do zachodzących zmian. Chcieliśmy przekonać się, jak w praktyce przebiega praca z algorytmem sztucznej inteligencji i jakie wyzwania stawia - komentuje Arkadiusz Seidler, CEO Audioteki.

Realizacja projektu "Gaming na giełdzie" zajęła dwukrotnie więcej czasu niż tradycyjne nagranie. Wynikało to z konieczności bardziej szczegółowego opracowania i przygotowania tekstu, niż przy standardowej produkcji. W celu dostosowania akapitu do wymagań AI, najpierw generuje się go w wersji testowej. Jest to podstawą do zidentyfikowania błędów interpretacyjnych i intonacyjnych. Następnie, stosując znaki specjalne, interpunkcyjne oraz rozróżniając wielkość liter, wprowadza się korekty do tekstu i ponownie go generuje. Proces ten powtarza się aż do uzyskania oczekiwanego efektu, zatem jeśli dany tekst jest poprawny, łączy się go z wygenerowanymi wcześniej fragmentami, a jeśli zawiera błędy, należy generować fragment aż do otrzymania idealnego rezultatu.

 

 

W aplikacji Audioteki “Gaming na giełdzie” jest dostępny bezpłatnie dla użytkowników Audioteka Klub lub do kupienia na stronie www dla pozostałych odbiorców.

 

Źródło: tekst jest fragmentem informacji prasowej przesłanej do redakcji serwisu

 

× 5 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Klosterkeller
@Klosterkeller · około miesiąca temu
Nie przepadam za audiobookami - bez względu na to, kto czyta
× 3
@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 · około miesiąca temu
Z jednej storny ciekawie, z drugiej moim zdaniem nikt nie zastąpi lektorów, bo wielu z nich robi świetna robotę, a sam ten czas, który jak widać obecnie jest dłuższy przy AI na razie nie daje dużego pola do popisu sztucznej inteligencji. Jednak mega fajna sprawa, że próbują nowych rzeczy i dają znać jak to wygląda!
× 2
@Lorian
@Lorian · około 2 miesiące temu
Żeby nam sie to nie zwróciło w stylu Franka Herberta - sztuczna inteligencja opanuje świat. W zasadzie już zaczyna.
× 2
@alinaz5
@alinaz5 · 22 dni temu
Nie potrafię się skupić przy audiobooku. Obojętnie kto i jak czyta. Mimo panującej mody, wolę jednak książki papierowe. Mają swój urok i ten urok trzyma mnie mocno w swoich szponach.
× 1
@Anna30
@Anna30 · 29 dni temu
Na chwilę obecną nie miałam okazji w całości wysłuchać książki audiobooku. W radiu słuchałam wybrane fragmenty. Podobała mi się wsłuchiwanie w głos lektora. Minusem audiobooków jest to, że są czytane zbyt szybko w radiu przez lektora.
Doceniam to, że proponowane są czytelnikom techniczne nowości.
Może się zdarzyć taka sytuacja, że pojawią wątpliwości, kto czyta audiobook: sztuczna inteligencja czy lektor?
© 2007 - 2024 nakanapie.pl