Porządki w biblioteczce, czyli jak ogarnąć książkowy chaos

Autor: Dominika Róg-Górecka ·3 minuty
2022-01-05 22 komentarze 41 Polubień
Porządki w biblioteczce, czyli jak ogarnąć książkowy chaos

Za nami intensywny, świąteczny okres, a wraz z nim moc prezentów i podarków. Czy z tej okazji Twoja kolekcja wzbogaciła się o kilka nowych tytułów? Mam nadzieję, że tak! A czy udało Ci się znaleźć dla nich miejsce w swojej biblioteczce?

 

Podobno nie ma czegoś takiego, jak za dużo książek, jest tylko za mało półek. Mimo wszystko życie potrafi dość szybko zrewidować tak optymistycznie postawioną tezę i zmusić mola książkowego do zakasania rękawów. Oto kilka pomysłów, które mogą pomóc zapanować nad książkowym bałaganem, a przy okazji zyskać trochę miejsca na nowe egzemplarze.

 

1. Zacznij od porządków!

Na początku warto uzmysłowić sobie, jak wygląda sytuacja. To co prawda niepotwierdzone, ale moim zdaniem książki po nocy lubią chodzić po całym mieszkaniu i cichaczem zajmować kolejne miejscówki. Poszukaj takich samowolnych egzemplarzy i zbierz w jednym miejscu. W drugim kroku warto też uporządkować same regały. Książki, którym pozostawia się za dużo wolności, lubią rozpychać się na lewo i prawo i zajmować więcej miejsca, niż powinny. Po sprowadzeniu ich do pionu może się okazać, że i na te znalezione w mieszkaniu starczy przestrzeni.

 

2. W pionie czy w poziomie?

Żeby jak najefektywniej wykorzystać regał... warto go zmierzyć. Czasem ułożenie książek w poziomie pozwala wykorzystać przestrzeń, która w orientacji pionowej zwyczajnie się marnuje. Można też połączyć pion z poziomem.

 

3. Jeśli nie kochasz, pozwól odejść

Porządki pomogą Ci w zorientowaniu, co tak naprawdę wchodzi w skład Twojego księgozbioru. Z pewnością znajdziesz tam zdublowane egzemplarze, czy tytuły, do których nie zechcesz wrócić. Takie książki warto zebrać w jednym miejscu i sukcesywnie się ich pozbywać. Jak? Niepotrzebne książki możesz sprzedać, dać w prezencie, czy zanieść do biblioteki.

 

4. Regał bez tylnej ścianki

Jeśli masz regał bez tylnej ścianki (lub o takim myślisz) i sporo wolnego miejsca, możesz ustawić go tak, by dostęp do niego był z każdej strony. To pozwoli Ci ułożyć książki w dwóch rzędach. Teoretycznie można tak też zrobić na zwykłym regale, ale praktyczność tego rozwiązania jest co najmniej dyskusyjna. Bo z jednej strony więcej się mieści, a z drugiej... po jakimś czasie ciężko będzie stwierdzić co skrywa druga warstwa.

 

 

Jak ułożyć książki?

No dobra, załóżmy, że Cię przekonałam, robisz porządki, wszystkie książki leżą na podłodze, to jak je teraz ułożyć? Opcji jest całkiem sporo, jednak ich praktyczność zależy od indywidualnych preferencji.

 

1. Gatunkami

To jedno z pierwszych rozwiązań, jakie przychodzą mi do głowy, gdy myślę o układaniu książek. Jest intuicyjne i dość proste w zastosowaniu.

 

2. Alfabetycznie

Ten patent chyba najłatwiej wprowadzić jako drugą regułę. Bez wątpienia ma w sobie urok biblioteki, ale może wymagać regularnego przekładania poszczególnych egzemplarzy. Jeśli jednak najłatwiej Ci szukać po tytule, czy autorze, to może to rozwiązanie pomoże Ci w odnajdywaniu książek.

 

3. Zgodnie z wielkością książki

Ten pomysł zadziała tak samo, jak porządek alfabetyczny, ale zdecydowanie lepiej wygląda i jest łatwiejszy w układaniu. Niestety jest też mniej dokładne i przy szukaniu zmusza do przejrzenia całego regału.

 

4. Kolorystycznie

To rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę dla każdego Instagramera. Uwielbiam oglądać regały, które wyglądają niczym tęcza. Nie sądzę jednak, by było to zbyt praktyczne rozwiązanie. Jeśli jednak strona wizualna jest dla Ciebie ważna, to taki układ wygląda naprawdę imponująco. Nawet jeśli średnio sprawdzi się dla całej biblioteczki, to może zamienić regał w pokoju gościnnym w dodatkową ozdobę.

 

 

5. Zgodnie z wydaniami/seriami

Jeśli jesteś okładkową sroczką to rozwiązanie będzie dla Ciebie bardzo intuicyjne. Książki wydane w tym samym stylu warto trzymać razem, nie tylko będą się pięknie prezentować, ale też łatwiej jest znaleźć kolejny egzemplarz z serii, nawet jeśli łączy ona kilka gatunków.

 

 

5. Tetris

Nie ważne co i jak, byle jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń. Po prostu układasz tak, jak pozwala Ci regał. To rozwiązanie jest bez wątpienia bardzo pragmatyczne, chociaż średnio spektakularnie wygląda.

 

 

A jakie są Wasze patenty na układanie i porządkowanie książek?

× 41 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@piotr_osowski
@piotr_osowski · ponad 2 lata temu
Ja jestem fanatykiem serii i staram się utrzymywać taki układ na półkach. Niestety mam ograniczoną przestrzeń do zagospodarowania i problem pojawia się kiedy wychodzi jakaś pozycja z serii i trzeba robić przemeblowanie na regale, bo się nowy tom nie mieści.

× 18
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · ponad 2 lata temu
To fajny temat, choć my, bibliotekarze musimy układać według ogólnych zasad. Dam przykład biblioteki, którą w tej chwili prowadzę:

Sala z księgozbiorem beletrystycznym

1. DUŻE LITERY - alfabetycznie autorami bez podziału na literatury (jest tu kilka książek popularnonaukowych, ustawionych wedle Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej za książkami beletrystycznymi (choć chcemy jest przestawić na początek)

2. ROMANSE - alfabetycznie autorami bez podziału na literatury

3. FANTASTYKA - alfabetycznie autorami bez podziału na literatury

4. LITERATURA OBCA - alfabetycznie autorami bez podziału na literatury

5. LITERATURA POLSKA - alfabetycznie autorami

Sale z księgozbiorem popularnonaukowym

1. Tu prosto, bo wedle wspomnianej UKD i w każdym dziale alfabetycznie autorami.

2. LEKTURY - alfabetycznie autorami.

Sala obcojęzyczna

1. Literatury w poszczególnych językach

Oczywiście to podział dla bibliotek, a więc nie możemy nic ustawiać wielkością, kolorem, bo nikt nie mógłby się w tym połapać.

Dodam jeszcze, że Czytelni Naukowej, gdy książki w magazynach nie są dostępne, ustawione są numerycznie od 1 do ostatniej zakupionej.

A w domu mam półeczkę z książkami, które mają autografy pisarzy.
× 15
@dominika.nawidelcu
@dominika.nawidelcu · ponad 2 lata temu
Dobrze wiedzieć! Ciekawy komentarz, może kogoś zainspiruje :)
× 3
@Renax
@Renax · ponad 2 lata temu
Popieram ten sposób.
× 5
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Moje biblioteczki żyją własnym życiem i książki ciągle się przemieszczają. W meblach, najbardziej widocznym miejscu mam prawie całą serię Arcydzieła Wielkich Myślicieli i bardzo ładnie się prezentują, oprócz tego są tam książki Fromma i Bocheńskiego. Jeszcze jest jedna półka z literaturą mniej więcej religijną, gdyż są tam książki Hellera.
Reszta jest mniej lub bardziej niewidoczna. Jedna jest za zasłoną i do niej rzadziej sięgam.

Druga jest bardziej widoczna, gdyż za drzwiami i w niej panuje ciągły ruch.

Teoretycznie na samej górze jest fantastyka, tyle tylko że nie wszystkie książki tam się mieszczą. Teoretycznie są półki z filozofią, psychologią i religią. Ale to się miesza. Teoretycznie powinny leżeć wyłącznie książki z biblioteki, ale to teoria. To jest biblioteczka w której najczęściej robię porządek, ale tak samo szybko robię bałagan, gdy znoszę z innych regałów książki, lub przynoszę darmowe z biblioteki. W sypialni jest następna taka biblioteczka, też za zasłoną i tam są książki do oddania, ale też półka z poezją i najstarszymi moimi książkami. Oprócz tego jest półka z nowo zakupionymi książkami, ale dawno już przerosły półkę. Jeszcze są w dawnym pokoju Ani, tam jest anglojęzyczna literatura i w tej chwili książeczki Ani dla Irys, do których musi dorosnąć. Ważne jest, że ja wiem, gdzie jest która książka, chociaż ostatnio miałam pewne trudności z znalezieniem.
× 14
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Podobają mi się te wyrażenia teoretycznie, to jest i u mnie bardzo prawdziwe 😁 Teoretycznie mam porządek 😉 a w praktyce można się tylko domyślać jak wszystko będzie wyglądać już niedługo 😅
× 6
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Niestety między teorią, a praktyką przynajmniej u mnie jest przepaść.
× 4
@BagatElka
@BagatElka · około 2 lata temu
U mnie książki są niemal wszędzie. W łazience nie ma i w kotłowni. Co do porządku to od czasu do czasu bywa ale na co dzień panuje chaos. Ciągle coś przybywa,ubywa,zostaje wypożyczone,oddane,kupione,sprzedane itd.
Początkowo starałam się układać je seriami,cyklami albo dzielić na te czytane i te w kolejce do czytania . Niestety obecnie są pomieszane i właściwie jakoś mi to nie przeszkadza 😉🙂
@BagatElka
@BagatElka · około 2 lata temu


To obok łóżka 🙂
@BagatElka
@BagatElka · około 2 lata temu




Półki obok kominka są głębokie więc po dwa stosy się mieszczą . Jak mam tam odnaleźć konkretną książkę to nieraz sporo kilogramów przerzucam 😀
@mhennels
@mhennels · ponad 2 lata temu
Jako dziecko, które sporo czasu spędziło w bibliotece, byłam święcie przekonana, że moje domowe książki potrzebują sygnatur. I oczywiście, owe dostały. Szkoda tylko że numerki zaczynały się jakoś od 3 tysięcy iluś w górę 😅.

Teraz numerowanie sobie odpuściłam, ale zawsze mają jakiś tam "logiczny układ". W teorii najbardziej opłacałoby się formatami - oszczędność miejsca, jednak w praktyce zazwyczaj są ustawiane seriami - tematyką. Jedna cała półka na pamiętniki/dzienniki, kolejna na wszelkie książki z Gwiezdnych wojen, potem różnorakie serie fantasy.
Aczkolwiek uwielbiam je przestawiać i kombinować.
Przez pewien czas ustawione były kolorystycznie, ale nie jest to najpraktyczniejsze rozwiązanie kiedy ciągle się kupuje coś nowego, bo burzy układ. Np. brąz i beżowy miałam na styk na półce, na żadne nowości w tym kolorze nie powinnam sobie wtedy pozwolić.



× 13
@kasiarz1983
@kasiarz1983 · ponad 2 lata temu
Lubię układać książki autorami oraz wydawnictwami. Problem pojawia się, gdy autor pisze dla dwóch różnych wydawnictw 😉 Mam też jedną osobną półkę z książkami w ulubionym kolorze. Co jakiś czas zmieniam kolor.

× 12
@maciejek7
@maciejek7 · ponad 2 lata temu
Moje książki są niemal wszędzie, oprócz łazienki. Układam je różnie, ale mam półkę z książkami, których nie czytałam jeszcze i ostatnio zauważyłam, że ich przybywa... Po prostu czytam te nowości z biblioteki i Legimi a moje własne odkładam na stosik, który rośnie w siłę. Może uda mi się go zmniejszyć w tym roku...
× 11
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Też mam ten problem, że czytam nowości, a własne ciągle odkładam.
× 3
@Renax
@Renax · ponad 2 lata temu
Jak prowadziłam blogaxto tak robiłam. W końcu zerwałam z recenzowaniem, z blogiem. Chodzi o to, że doba nie jest z gumy.
× 4
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
U mnie zdecydowanie sposób piąty. A że nie wygląda spektakularnie? Trudno, komu się nie podoba, niech nie patrzy. ;-)
× 10
@Airain
@Airain · ponad 2 lata temu
Porządkowanie...
biblioteczki...




Pełzającego Chaosu nie da się uporządkować.
× 10
@mara89
@mara89 · ponad 2 lata temu
Kiedy myślę o porządkowaniu mojej biblioteczki, oblewa mnie zimny pot. Nie ruszałam jej dobre 3 lata, od samej przeprowadzki. Tytułów przybywa, w tym półka wstydu pęka w szwach. Coś czuję, że czas najwyższy się tym zająć. Mój patent to właściwie połączenie czerech rad z tego artykułu: wielkość książek (bo razi mnie, kiedy nie są równo ułożone), Ci sami autorzy obok siebie (łatwiej jest je znaleźć), gatunki oraz trochę w pionie, a reszta w poziomie na tych, które stoją w pionie (coś alla mini tetris :P).
Czas rozważyć pomysł z oddaniem paru tytułów, ale to dość trudna sprawa. Nie lubię tego robić, bo łatwo się do moich książek przywiązuję...
× 8
@paulina2701
@paulina2701 · ponad 2 lata temu
Jakaś godzinę przed natknięciem się na ten artykuł dotarło do mnie, że mam książki w każdej swojej szafie i na każdej półce. Nawet zademonstrowałam to odkrycie córce. Na szczęście ona mnie rozumie 😉
× 8
@Oczytana
@Oczytana · ponad 2 lata temu
Moje książki są poukładane w chaos :D Szczerze mówiąc nie przywiązuje uwagi na to jak układam książki, bo lubię chaos :) ważne, że mam miejsce, gdzie je układać :D
× 8
@Renax
@Renax · ponad 2 lata temu
Uważam i układam tak papierowe, jak i ebooki gatunkami. No i regał przeczytanych, rega£ do czytania i regał niechcianych.
Jutro postarwm się zrobić zdjęcia. Moje regały są pełne durnostojek i kwiatów oraz ramek.
× 7
@Wiesia
@Wiesia · około 2 lata temu
Układasz podobnie do mnie 😉
× 1
@ilonka.x
@ilonka.x · ponad 2 lata temu
Fajnie by było zobaczyć zdjęcia takich regałów 😊 może ktoś się pochwali 🤔❤️
× 7
@maslowskimarcinn
@maslowskimarcinn · ponad 2 lata temu
Bardzo fajny artykuł. Obawiam się jednak, że w moim przypadku wchodzi w grę już wyłącznie upchaj-tetris... Czego i Wam życzę, Wy niecni książkozbieracze! Pozdrawiam!
× 6
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
U mnie porządek zrobiony, książki posegregowane autorami i seriami, bądź gatunkami, cały czas stosując zasadę od największej do najmniejszej. 😁 Powieści z kategorii „do tego już nie wrócę” oddane znajomym lub wystawione w kanapowych ogłoszeniach a i tak miejsca brak 😞 I co począć w tej sytuacji? Chyba naprawdę muszę ograniczyć kupowanie jeszcze bardziej 😜
× 5
@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 · ponad 2 lata temu
Brak miejsca i pokój z siostrą nauczył mnie ładnego przestawiania stosików na które "szukam" miejsca i udawania, że ten stosik wcale się nie powiększa. W ostatnim czasie też staram się dać książką drugie życie, a czasem oddać do biblioteki.
× 5
@spirit87
@spirit87 · ponad 2 lata temu
Właściwie to zmotywowaliście mnie tym artykułem, by moim postanowieniem Noworocznym było uporządkowanie swoich półek... Lepiej późno niż wcale :P
Od początku starałam się żeby jakoś to wyglądało i było zarazem praktycznie. Czyli łączyłam punkt 3 z 1. Odkąd jednak moje półki stają się coraz bardziej zapełnione to samoistnie tworzy się wersja HARD-TETRIS. Pora ją jakoś okiełznać...


× 4
@Vernau
@Vernau · ponad 2 lata temu
Bardzo dobry pomysł na artykuł 😊
× 4
@Anna30
@Anna30 · ponad 2 lata temu
U mnie na szczęście książki są poukładane na półkach i z ich umieszczeniem nie mam największego problemu.

Układam książki na półkach w następujący sposób:

1. Otrzymane od wydawnictw do recenzji.

2. Klub Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

3. Otrzymane od autorów- autografy.

4. Książki kupne.

5. Książki otrzymane w prezencie.

6. Książki wypożyczone z biblioteki.

7. Książki utworzone na półce pdf.

8. Książki - Poezja.

9. Książki - Edukacja.

10. Książki - Kulinaria.

11. Książki- Dla dzieci.

12. Książki - Poradniki.

13. Książki - Podróżnicze.

14. Książki - Religijne.

15. Książki - Wygrane.

16. Książki- Nieprzeczytane.

17. Książki- Audiobooki.

18. Książki - Kryminały.

19. Książki - Fantasy.

20. Książki - Powieści.

21. Książki - Dla młodzieży.

22. Książki - Biografie.
× 3
@krysztyna
@krysztyna · ponad 2 lata temu
Układam wielkością, bo lubię dobrze zagospodarować przestrzeń. W drugiej kolejności idą serie, żeby móc znaleźć kolejny tom. Czasem, jak mam chęć na porządki, układam tematycznie, np. o tematyce przyrodniczej koło siebie. Wszystko zależy od możliwości, jakie daje mi regał.
× 2
CA
@aleksandrakrasuska · ponad 2 lata temu
Mam specjalną miotełkę do kurzu i co tydzień przelatuję nią po regałach. To co spadnie wciąga roomba, więc porządek jest zachowany :D Kiedyś myślałam o biblioteczce z zamykanymi szklanymi drzwiami, ale jest dużo droższa więc zostałam przy otwartym regale.
× 2
@Szarym.okiem
@Szarym.okiem · ponad 2 lata temu
U mnie książki na razie stoją na regałach jak leci. Tam gdzie jest akurat wolne miejsce. Za porządki zabiorę się dopiero po przeprowadzce do nowego domu:)
× 2
© 2007 - 2024 nakanapie.pl