Przewodnik po najpiękniejszych księgarniach w Polsce

Autor: a.boniecka ·2 minuty
2021-10-12 13 komentarzy 29 Polubień
Przewodnik po najpiękniejszych księgarniach w Polsce
Macie dosyć dużych, komercyjnych księgarń i szukacie wyjątkowego miejsca na mapie Polski? A może pragniecie poczuć magiczny klimat kameralnych księgarń rodem z filmu „Masz wiadomość”? Przygotowałam dla Was subiektywny zestaw kilku najpiękniejszych księgarń w Polsce, które wyróżniają się wyjątkową atmosferą i widoczną miłością do literatury.

Kafka i Spółka, Toruń


Zwiedzając piękne gotyckie kamienice w Toruniu, warto wstąpić na ulicę Szewską. To tutaj, z jednego z okien zabytkowej kamienicy spogląda na przechodniów Franz Kafka. Wasz wzrok bez wątpienia przyciągnie także kolorowa witryna księgarni – właściciele Kafki tworzą przepiękne wystawy z książek, których okładki łączy wybrany kolor przewodni. Możecie na przykład spotkać witrynę wypełnioną samymi czerwonymi, żółtymi lub zimnymi książkami. Kafka i Spółka to kameralna księgarnia prowadzona przez prawdziwych miłośników literatury. Jeśli szukacie miejsca, gdzie będziecie mogli prowadzić długie i ożywione rozmowy o książkach, koniecznie odwiedźcie to miejsce. Odbywają się tutaj regularne spotkania z pisarzami, a także czytanie książek najmłodszym.

Księgarnia muzyczna Kurant, Kraków


Wyobraźcie sobie miejsce, gdzie możecie wypić pyszną kawę, obejrzeć świetne obrazy i kupić książki. Kurant to połączenie księgarni, kawiarni i galerii, co sprawia, że można to miejsce bez wahania nazwać wyjątkowym. Sam Grzegorz Turnau określił je „arcykrakowską klamerką” w spacerowniku po krakowskich księgarniach, który był opublikowany jako dodatek do Gazety Wyborczej w 2016 roku. Kurant oferuje szeroki zakres pozycji z dziedziny muzyki. Znajdziecie tutaj książki dotyczące historii i teorii muzyki, fachowe encyklopedie, podręczniki, opracowania utworów z zapisem nut, a także elektryzujące biografie artystów i zespołów. W Kurancie można także znaleźć najnowsze wydania muzycznych czasopism.

Anarchistyczna Klubokawiarnia Zemsta, Poznań


Płynie w Was krew buntowników? Prawdopodobnie odnajdziecie swoje miejsce w Poznaniu w księgarni Zemsta. Jak sami założyciele tego miejsca mówią „tu nie ma szefów, jest współpraca, samopomoc i dążenie do sprawiedliwości społecznej”, ponieważ księgarnia działa jako spółdzielnia socjalna. To niewielki lokal, który jest nastawiony na gorące dyskusje – odbywają się tu debaty, warsztaty, wystawy, a nawet koncerty. Jakie książki możecie tu znaleźć? Zemsta oferuje szeroki zakres tematyczny – biografie, książki filozoficzne, reportaże, albumy, komiksy, poezję, książki ekonomiczne. Osoby szczególnie zainteresowane pozycjami dotyczącymi polityki, buntu, feminizmu bez wątpienia wyjdą stąd z rękoma wypełnionymi świetnymi książkami.

Dosłowna, Lublin


Jak byłam mała, marzyło mi się mieć zdolność przenoszenia w czasie. Księgarnia Dosłowna w Lublinie daje taką szansę! Wnętrze księgarni zostało zaprojektowane przez znakomitego artystę Roberta Kuśmirowskiego, dzięki czemu aranżacja pozwala przenieść się o kilkadziesiąt lat wstecz, do przeszłości budynku Centrum Kultury w Lublinie. Znajdziecie tutaj piękne, staromodne meble, zegary, obrazy, a także kotary. Klimat jest niepowtarzalny! Poza współczesną literaturą znajdziecie tutaj także zbiory pism z końca XIX i początku XX wieku.

Kornel i Przyjaciele, Cieszyn


Kolejną kameralną księgarnią, którą darzę wyjątkowym sentymentem, jest księgarnia w Cieszynie. To magiczne miejsce o cudownej atmosferze, czas tu biegnie niespostrzeżenie i można spędzić kilka długich godzin na czytaniu i rozmowach o literaturze. Masywne, głębokie fotele księgarni to idealne miejsce na chwilę odpoczynku z przyjaciółmi. Kornel I Przyjaciele oferuje nie tylko świetny wybór książek, ale również przepyszne kawy i ciasta, co sprzyja rozmowom o literaturze. W końcu połączenie książki, kawy i bratniej duszy to przepis na idealne popołudnie.

Macie swoje ulubione księgarnie na mapie Polski? Co byście dodali do tej listy?

Aleksandra Boniecka
× 29 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Byłam parę razy w księgarni Kurant w Krakowie. Przed laty był tam naprawdę duży wybór książek, ale ostatnio coraz mniejszy wybór. Znajdują się tam stoliki i można napić się kawy, jest duży wybór płyt, ale książek coraz mniej. W Krakowie bardziej bym polecała księgarnię De Revolutionibus Books&Cafe na Brackiej gdzie też można napić się kawy i herbaty, a także coś przekąsić przeglądając książki. Znajduje się też kącik dla dzieci, gdzie mogą przeglądać książeczki dla siebie.


× 12
@Vernau
@Vernau · ponad 2 lata temu
Bardzo dobry pomysł na artykuł. Takie miejsca trzeba promować.
× 11
@jorja
@jorja · ponad 2 lata temu
Ja bym nic nie dodała, bo jestem z okolic Torunia i księgarnia Kafka zachwyca! Często organizuje też spotkania z Autorami. Częstym gościem jest np. Robert Małecki. Czuć tam dobre fluidy i że księgarnia jest prowadzona przez prawdziwych pasjonatów.
× 8
@Renax
@Renax · ponad 2 lata temu
Studiowałam w Toruniu. Aż mi serce zabiło mocniej.
× 2
@jorja
@jorja · ponad 2 lata temu
Obudziły się wspomnienia? :)
× 2
@Renax
@Renax · ponad 2 lata temu
Tak, choć bardziej topograficznie niż nazwami. To chyba tu na początku jak się szło na Szeroką koło ciastkarni z napoleonkami?
@jorja
@jorja · ponad 2 lata temu
Tak :)
× 2
@Lady_in_Red
@Lady_in_Red · ponad 2 lata temu
Jedno z miejsc, które najbardziej zapadły mi w pamięci to antykwariat o wdzięcznej i błyskotliwej nazwie Book Się Rodzi.Miejsce to znajduje się w Łodzi, łatwo je znaleźć bo ulokowane jest na deptaku ulicy Piotrkowskiej. Sam antykwariat to nie tylko wdzięczna nazwa. Kiedy byłam tam ostatnio, sympatyczny Pan obsługujący gości zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, wydawało się, że jest chętny do rozmowy na wszelkie tematy, bardzo inspirująca osoba. W miejscu tym znaleźć można szeroki przekrój literatury, półki dosłownie się uginają. Całość jest ładnie wyeksponowana a książki podzielone są według tematyki i gatunku literackiego, więc wśród tysięcy pozycji dosyć łatwo odnaleźć swoje ścieżki w poszukiwaniu skarbów. Ciekawostka dla melomanów, można tam znaleźć również ciekawe winyle z kawałkiem muzycznej historii.
× 5
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Do "Księgarni muzycznej Kurant" mam najbliżej więc z chęcią się kiedyś wybiorę 😊
× 5
@nemo
@nemo · ponad 2 lata temu
Polecam Thebooks.pl w Warszawie. Czarujące miejsce ❤️
× 5
@almos
@almos · ponad 2 lata temu
'Tajne komplety' - Wrocław
× 4
@almos
@almos · ponad 2 lata temu
Jeszcze parę słów o 'Tajnych kompletach', można tam posiedzieć na fotelach czy kanapach i spokojnie poczytać, wypić kawę, mają duży księgozbiór, parę razy zdarzyło mi się kupić u nich książki, których nigdzie indziej nie było.
http://fundacja-karpowicz.org/ksiegarnia-tajne-komplety-jest-tylko-jedno-takie-miejsce/?gclid=EAIaIQobChMIi8jMtJyN9AIVGM53Ch38bAUkEAAYAiAAEgKbDfD_BwE
@reniarenia
@reniarenia · ponad 2 lata temu
W mniejszych miastach i miasteczkach brak jest takich księgarń z duszą. Dobrze jeśli w ogóle jakieś są. ..
× 3
@milena9
@milena9 · ponad 2 lata temu
Zgadzam się w 100%. Dlatego nawet w niewielkim stopniu warto szczególnie te małe księgarnie wspierać, bo często obok biblioteki to miejsca z duszą 🥰📚🥰.
× 2
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · ponad 2 lata temu
W moim mieście - w Rzeszowie - nie ma takich pieknych miejsc. Jednak zawsze z sentymentem oglądam "Masz wiadomość" - film z Tomem Hanksem, który uwielbiam. Pewnie z racji księgarń, książek i... jest tam mega scena, jak Meg Ryan czyta dzieciom bajki w grudniowy wieczór - kosmos na ziemi.
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
W moim mieście też nie ma takich miejsc. Właściwie to jest tylko Empik w centrum handlowym i jedno stoisko papierniczo - księgarskie w sklepir wielobranżowym.
× 2
@milena9
@milena9 · ponad 2 lata temu
Świetny przewodnik śladami księgarni📚❤🥰. To prawda,że połączenie 📕, 🥮☕ sprzyja długim rozmowom o literaturze. Dla mnie takim miejscem jest Księgarnia im Prusa na Krakowskim Przedmieściu. Świetne miejsce na spotkanie z koleżankami z uniwerku.
Świetny artykuł 😁😁😁.
Może to dobry pomysł na jakiś większy cykl ?
× 1
@mira_krantz
@mira_krantz · ponad 2 lata temu
A gdzie księgarnia w Kamienicy Kromerów w Krakowie (teraz Empik)? Nie gość, że ma klimat, to jeszcze jest najstarsza w Europie (dobra, wiem, to problematyczne, ale jestem z Krakowa i tego będę się trzymać, o!).
× 1
@Jjolka
@Jjolka · ponad 2 lata temu
A może teraz ranking najpiękniejszych bibliotek w Polsce?
© 2007 - 2024 nakanapie.pl