Macie dosyć dużych, komercyjnych księgarń i szukacie wyjątkowego miejsca na mapie Polski? A może pragniecie poczuć magiczny klimat kameralnych księgarń rodem z filmu „Masz wiadomość”? Przygotowałam dla Was subiektywny zestaw kilku najpiękniejszych księgarń w Polsce, które wyróżniają się wyjątkową atmosferą i widoczną miłością do literatury.
Kafka i Spółka, Toruń
Zwiedzając piękne gotyckie kamienice w Toruniu, warto wstąpić na ulicę Szewską. To tutaj, z jednego z okien zabytkowej kamienicy spogląda na przechodniów Franz Kafka. Wasz wzrok bez wątpienia przyciągnie także kolorowa witryna księgarni – właściciele Kafki tworzą przepiękne wystawy z książek, których okładki łączy wybrany kolor przewodni. Możecie na przykład spotkać witrynę wypełnioną samymi czerwonymi, żółtymi lub zimnymi książkami. Kafka i Spółka to kameralna księgarnia prowadzona przez prawdziwych miłośników literatury. Jeśli szukacie miejsca, gdzie będziecie mogli prowadzić długie i ożywione rozmowy o książkach, koniecznie odwiedźcie to miejsce. Odbywają się tutaj regularne spotkania z pisarzami, a także czytanie książek najmłodszym.
Księgarnia muzyczna Kurant, Kraków
Wyobraźcie sobie miejsce, gdzie możecie wypić pyszną kawę, obejrzeć świetne obrazy i kupić książki. Kurant to połączenie księgarni, kawiarni i galerii, co sprawia, że można to miejsce bez wahania nazwać wyjątkowym. Sam Grzegorz Turnau określił je „arcykrakowską klamerką” w spacerowniku po krakowskich księgarniach, który był opublikowany jako dodatek do Gazety Wyborczej w 2016 roku. Kurant oferuje szeroki zakres pozycji z dziedziny muzyki. Znajdziecie tutaj książki dotyczące historii i teorii muzyki, fachowe encyklopedie, podręczniki, opracowania utworów z zapisem nut, a także elektryzujące biografie artystów i zespołów. W Kurancie można także znaleźć najnowsze wydania muzycznych czasopism.
Anarchistyczna Klubokawiarnia Zemsta, Poznań
Płynie w Was krew buntowników? Prawdopodobnie odnajdziecie swoje miejsce w Poznaniu w księgarni Zemsta. Jak sami założyciele tego miejsca mówią „tu nie ma szefów, jest współpraca, samopomoc i dążenie do sprawiedliwości społecznej”, ponieważ księgarnia działa jako spółdzielnia socjalna. To niewielki lokal, który jest nastawiony na gorące dyskusje – odbywają się tu debaty, warsztaty, wystawy, a nawet koncerty. Jakie książki możecie tu znaleźć? Zemsta oferuje szeroki zakres tematyczny – biografie, książki filozoficzne, reportaże, albumy, komiksy, poezję, książki ekonomiczne. Osoby szczególnie zainteresowane pozycjami dotyczącymi polityki, buntu, feminizmu bez wątpienia wyjdą stąd z rękoma wypełnionymi świetnymi książkami.
Dosłowna, Lublin
Jak byłam mała, marzyło mi się mieć zdolność przenoszenia w czasie. Księgarnia Dosłowna w Lublinie daje taką szansę! Wnętrze księgarni zostało zaprojektowane przez znakomitego artystę Roberta Kuśmirowskiego, dzięki czemu aranżacja pozwala przenieść się o kilkadziesiąt lat wstecz, do przeszłości budynku Centrum Kultury w Lublinie. Znajdziecie tutaj piękne, staromodne meble, zegary, obrazy, a także kotary. Klimat jest niepowtarzalny! Poza współczesną literaturą znajdziecie tutaj także zbiory pism z końca XIX i początku XX wieku.
Kornel i Przyjaciele, Cieszyn
Kolejną kameralną księgarnią, którą darzę wyjątkowym sentymentem, jest księgarnia w Cieszynie. To magiczne miejsce o cudownej atmosferze, czas tu biegnie niespostrzeżenie i można spędzić kilka długich godzin na czytaniu i rozmowach o literaturze. Masywne, głębokie fotele księgarni to idealne miejsce na chwilę odpoczynku z przyjaciółmi. Kornel I Przyjaciele oferuje nie tylko świetny wybór książek, ale również przepyszne kawy i ciasta, co sprzyja rozmowom o literaturze. W końcu połączenie książki, kawy i bratniej duszy to przepis na idealne popołudnie.
Macie swoje ulubione księgarnie na mapie Polski? Co byście dodali do tej listy?
Aleksandra Boniecka