Recenzowanie dla początkujących – 8 prostych zasad

Autor: dominika.nawidelcu ·5 minut
2020-06-28 32 komentarze 115 Polubień
Recenzowanie dla początkujących – 8 prostych zasad

W ciągu ostatnich lat pisanie recenzji stało się niesamowicie popularne. W końcu co w tym trudnego? Wystarczy przeczytać książkę, włączyć Worda i pisać. Łatwizna, prawda? W zasadzie… tak. Jednak również recenzowanie wymaga odrobiny wprawy i wyczucia. Właśnie zaczynasz swoją przygodę z pisaniem o książkach? A może działasz już jakiś czas i chcesz się przekonać, że o wszystkim pamiętasz? W takim razie ten tekst jest dla ciebie! Dzisiejszy artykuł to zbiór kilku subiektywnie wybranych, podstawowych zasad recenzowania książek.


Już na wstępie muszę zaznaczyć jedną, bardzo ważną rzecz. Na potrzeby tego tekstu pisząc słowo „recenzja”, mam na myśli jego potoczne i często kontrowersyjne znaczenie. Chodzi mi wyłącznie o opinie czytelników na temat przeczytanego tytułu, nie zaś głębsze i szersze rozprawy omawiające daną powieść w kontekście kulturowym. Nie mówcie, że nie uprzedzałam 😊 Koniec kruczków prawnych, czas na konkrety!

1. Bądź szczery

Jedną ze złotych reguł marketingu jest „zasada wdzięczności”. Chociaż epokę dziwacznych gratisów mamy już szczęśliwie za sobą, sam mechanizm jest wciąż aktualny i obecny w wielu aspektach naszego życia. Jak działa? Jedna strona daje coś za darmo, a druga chce się za tę uprzejmość odwdzięczyć i… robi to, co „darczyńca” oczekuje, np. kupuje. Czemu piszę o tym w tym miejscu i to już na początku? Młodzi recenzenci dość często łapią się na ten haczyk. Dostają za darmo książkę (tak, jej nieodpłatność jest względna, ale najpierw każdy się po prostu cieszy), często jeszcze przed premierą lub z jakimś fajnym gratisem i… aż serduszko rośnie. Potem powstaje seria radosnych, przesłodzonych recenzji. Jasne, super jest być recenzentem, ale to też pewna odpowiedzialność. Obiektywny tekst przysłuży się wszystkim, wydawnictwu, autorowi i przede wszystkim innym czytelnikom. Naprawdę warto opanować swój entuzjazm i podejść do tekstu na chłodno.

2. Bądź krytyczny, ale… kulturalnie

Dla kontrastu coś zupełnie przeciwnego, krytyczne teksty lepiej „się klikają”, a cyniczne żarciki to już w ogóle. Jednak nie wszystko, co zabawne, jest też na poziomie. Przede wszystkim, do krytyki naprawdę warto się przyłożyć, bo jeśli ma mieć ona jakąkolwiek wartość, musi być poparta uzasadnieniem. Dobrze jest opisać swój punkt widzenia, ale też podejść do problematycznej kwestii obiektywnie, bo to, co dla jednych jest wadą, dla innych stanowi zaletę.

3. Bądź powściągliwy

Recenzja nie może zdradzać fabuły! To naprawdę straszne poznać akcję książki jedynie szukając opinii na jej temat. Jak się przed tym ustrzec? Zadanie… nie jest trudne. Ja stosuję metodę podawania o fabule maksymalnie tyle informacji, co wydawca na okładce (a czasem nawet mniej). Recenzja nie jest dobrym miejscem do dyskutowania o szczegółach i nieścisłościach fabuły, od tego mamy forum.

4. Bądź konkretny i opracuj swój schemat

Zauważyłam tendencję do tego, by pisać recenzje na zasadzie luźnych myśli i refleksji na temat książki. To nie jest dobra droga, bo gdy czytam opinie o powieści, nie interesuje mnie nic, poza kluczowymi elementami związanymi z samym tytułem. Nie mam nic przeciwko ciekawym zajawkom rozpoczynającym tekst, jako wstęp świetnie sprawdzi się anegdotka, nawiązanie do innych książek czy spotkania z autorem. Wszystko, co oryginalne zawsze jest plusem. Jednak naprawdę nikogo nie interesuje relacja z odbierania przesyłki, która na domiar złego zajmuje połowę tekstu, czy szczere i rozwlekłe podziękowania dla wydawnictwa. Jak w takim razie powinna wyglądać struktura recenzji? Prosto, klasycznie i… szkolnie. Wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Proponuję poczytać kilka tekstów „konkurencji” i wypisać sobie kluczowe, godne uwagi elementy. Taka lista będzie pomocna, gdy zabraknie natchnienia. Ja staram się przekazać kilka najważniejszych dla mnie aspektów: klimat książki, kreacje bohaterów i relacje między nimi, tempo akcji, wątki główne i poboczne oraz to, jak dany tytuł wpisuje się w ramy swojego gatunku. Przynajmniej tego szukam u innych, wasza lista może wyglądać inaczej, ale samo jej stworzenie (chociażby w głowie) zawsze ułatwi pisanie konstruktywnych, merytorycznych recenzji.

5. Bądź poprawny

Czasami mam wrażenie, że klawiatura mnie nie lubi, a autokorekta specjalnie przeinacza moje słowa. Literówki to zło, powtórzenia doprowadzają mnie do szewskiej pasji, a błędy językowe spędzają sen z powiek. Jasne, nikt od recenzentów nie wymaga tekstów na poziomie pracy naukowej czy chociażby profesjonalnych dziennikarzy, ale minimalna staranność jest wymagana. Oto kilka sposobów, by nie „wyłożyć się” na najbardziej oczywistych błędach:

  • Przed wysłaniem tekstu przeczytaj go kilka razy, najlepiej na głos.
  • Jeśli możesz, zrób sobie kilkugodzinną przerwę przed ostatecznym sprawdzeniem (tuż po napisaniu czyta się częściowo z pamięci),
  • Sprawdź recenzję w darmowych narzędziach internetowych,
  • Użyj… odtwarzania tekstu! To moje ostatnie odkrycie, opcję tę posiada większość edytorów i genialnie sprawdza się do wyłapywania literówek. Może komputerowa dykcja nie jest najlepsza, ale bez wątpienia czyta wszystko szczerze i dokładnie.
  • Jeśli masz taką możliwość, poproś kogoś o ocenę tekstu (w tym miejscu szczere pozdrowienia dla mojego męża, dobrowolnego korektora większości moich artykułów). Chociaż nie każdy ma taką możliwość, to druga osoba najszybciej wyłapie nieścisłości, błędy logiczne, czy przeinaczania.

6. Bądź wybredny i terminowy

Recenzowaniem bardzo łatwo się „zachłysnąć”. Gdy obok pisania o książkach z własnego zbioru pojawia się możliwość współpracy, naprawdę ciężko się powstrzymać. To najkrótsza droga do klapy i zawalania terminów. Tymczasem są one naprawdę bardzo ważne. Proponuję podchodzić do wszystkich propozycji bardzo sceptycznie, a po otrzymaniu przesyłki skrupulatnie zapisać sobie datę. Jednak „wypadki chodzą po ludziach”. Co wtedy, gdy z nieprzewidywalnych powodów nie możesz się wyrobić? Napisz o tym do osoby, która złożyła Ci propozycję, wyjaśnij problem i potwierdź nowy termin. Proste, a działa.

7. Bądź sobą

Tak, wiem, ta zasada brzmi niczym niewyszukane hasło reklamowe. Co więcej, wcześniej przecież wspominam o tym, by czytać i uczyć się na podstawie tekstów innych recenzentów. Od czegoś trzeba zacząć, a przecież nie ma po co wyważać otwartych drzwi. Recenzja to bardzo elastyczna i subiektywna forma, w której można bez skrępowania wyrażać swoją kreatywność. Gdy już ustalisz, co jest dla Ciebie ważne i bez problemów spełniasz „minimum”… zacznij eksperymentować. Uprzedzam… to będzie najtrudniejszy etap. Bo chociaż recenzje dają spore pole manewru, większość tych tekstów wygląda tak samo. Do opracowania swojego stylu potrzeba czasu, ale już od początku warto o tym myśleć.

8. Bądź recenzentem

Recenzowanie książek to moja pasja od około 6 lat. Moje pierwsze teksty (znowu znaczący uśmiech w stronę męża) delikatnie rzecz ujmując, nie były najlepsze. Teraz jest ponoć ciut lepiej. Dlatego, jeśli nie zawsze wychodzi ci tak, jakbyś tego chciał… to nie przejmuj się. Nie ma co zamykać się na dobre rady, ale najważniejsza z nich to proste „pisz”. Z czasem będzie coraz lepiej!

Jest wśród nas wielu doświadczonych recenzentów. Jakie rady dalibyście początkującym? Drugie pytanie mam do osób, które dopiero zaczynają lub myślą o recenzowaniu. Podobał się wam wpis? Chcielibyście więcej?
Z kolei wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił, zapraszam do naszego Klubu Recenzenta.

× 115 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@nataliarecenzuje
@nataliarecenzuje · około 4 lata temu
Super artykuł! Sama piszę recenzje z pasji. Zaczęłam dawno, w 2011 roku, kiedy jeszcze nie było to takie modne. Zawsze bardzo mnie raziło zachwalanie wszystkiego jak leci, co tylko od wydawców przyszło. Czasami, z niektórych blogów i tonu pisanych recenzji dawało się po prostu wyczuć, że to "tekst sponsorowany", a książka jest zachwalana na siłę. To podburza wiarygodność konkretnego recenzenta, a przy szerszym występowaniu takiego zjawiska, stawia w nieciekawym świetle całą literacką blogsferę.

Błędy zdarzają się każdemu. Moją piętą achillesową są niestety literówki, nad czym ubolewam. Staram się jednak czytać tekst dokładnie przed publikacją, ale jednak czasem gdzieś się jakaś niepożądana literka pojawi. Zawsze jestem wdzięczna, gdy ktoś zwróci mi uwagę na błąd. Rażą mnie jednak strasznie recenzje, w których niemal w każdym zdaniu czy słowie można znaleźć błędy ortograficzne, fleksyjne, czy niepoprawnie sformułowane zdania, a na takie blogi recenzenckie również zdarza mi się trafiać. Zastanawiam się, jak merytorycznie może ocenić książkę i jej poprawność osoba, która sama ma problem z poprawnym konstruowaniem zdań... To też we mnie rodzi pytanie o wiarygodność całej oceny jako takiej.

I zastanawiam się również czasami, czy niektórzy wydawcy naprawdę nie zwracają uwagi na to, że recenzje, które otrzymują są notorycznie naszpikowane błędami wszelkiej maści...? A może sami je poprawiają?
× 13
@OutLet
@OutLet · około 4 lata temu
Popieram w całej rozciągłości.
× 1
@justyna_
@justyna_ · około 4 lata temu
I zastanawiam się również czasami, czy niektórzy wydawcy naprawdę nie zwracają uwagi na to, że recenzje, które otrzymują są notorycznie naszpikowane błędami wszelkiej maści...? A może sami je poprawiają?

Wg mnie często liczy się ilość opinii, a nie ich jakość. Niestety.
× 2
@OutLet
@OutLet · około 4 lata temu
@justyna - to możliwe. Gdy czytam czyjąś koślawą recenzję, a potem widzę, że jej autor otrzymał od wydawnictwa kolejną książkę do zrecenzowania, to chyba innego wyjaśnienia nie ma. Chociaż dla mnie to jest antyreklama tegoż wydawnictwa.
× 3
@nataliarecenzuje
@nataliarecenzuje · około 4 lata temu
@LetMeRed No tak. Ale - jak to mówią - "Reklama dźwignią handlu". Ponadto wielu wyznaje zasadę "Nieważne jak się mówi, ważne by się mówiło"... Trudno powiedzieć co do końca kieruje takimi wydawcami.
× 1
@Edyta_09
@Edyta_09 · około 4 lata temu
Zanim napiszę opinię/recenzję staram się nie czytać tego, co napisali inni, bo wtedy zostają mi w głowie cudze pomysły i trudno mi wymyślić coś swojego.
× 13
@Johnson
@Johnson · około 4 lata temu
Mam to samo. Chyba, że czytałem dawno dawno recenzje cudze, które mnie zachęciły do lektury - to co innego, natomiast przed samym pisaniem sam nie czytam "obcych" tekstów, aby uniknąć mimowolnej "inspiracji".
× 5
@tsantsara
@tsantsara · ponad 3 lata temu
Ja właśnie odwrotnie: staram się przeczytać wszystko, co na danym portalu napisano o książce, by nie powtarzać tego samego. Jeśli o czymś, co sam zauważyłem, ktoś już napisał, skupiam się na innych aspektach książki.
× 3
@Vernau
@Vernau · około 4 lata temu
Bardzo dobry artykuł i zasady pisania recenzji. To o czym piszesz w punkcie - Bądź szczery - Robert Cialdini nazwał "regułą wzajemności". Można o tym przeczytać w jego książce "Wywieranie wpływu na ludzi". Dlatego mam ogromny problem z recenzjami, gdy na końcu tekstu czytam zdanie - Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz...
Chociaż ostatnio zauważyłam na tym portalu, że pomimo tego zdania niektórzy kanapowicze nie boją się napisać, że ofiarowana przez wydawnictwo książka nie podoba im się i potrafią to uzasadnić. Wiadomo, że każdy z nas ma inny gust, ale fajnie jest uzasadnić merytorycznie w recenzji, co ci się nie podoba w danej książce.
× 9
@Rudolfina
@Rudolfina · około 4 lata temu
Bo tutaj działa pośrednik. Książkę otrzymuje się z portalu, a nie z wydawnictwa. Wtedy zasada wzajemności działa słabiej. Nie ma bezpośredniego nacisku (nawet jeśli tylko w podświadomości), że jeśli skrytykuję książkę, to więcej od tego wydawnictwa gratisów nie dostanę.
× 9
@Johnson
@Johnson · około 4 lata temu
Jak łykałem książki od foksali i poniewierałem je niemiłosiernie to i tak dawali nowe, więc luźna głowa. Dzisiaj już raczej tylko kanapa :) Nie rozumiem pisania laurek na siłę. To zaprzecza całej idei recenzowania!
× 6
@Rudolfina
@Rudolfina · około 4 lata temu
Johnson, jedna jaskółka wiosny nie czyni. Popatrz na te wszystkie gnioty entuzjastycznie oceniane na 10 gwiazdek. Powinna być taka pieczątka: artykuł sponsorowany.
× 6
@Johnson
@Johnson · około 4 lata temu
Widzisz. Ja tam bym chciał żeby mnie ktoś płacił to bym pisał i sponsorowany i za hajs laurki jakie sobie tylko mocodawca zamarzy! Np. 365 dni mógłbym napisać, że to wspaniała powieść o wyzwolonej kobiecie na drodze do wolności seksualnej :D Czy jak się tam to dzisiaj popularnie mówi.
A tak? Pozostaje mi w służbie muzom i natchnieniu oraz rzetelności czytelniczej, ba! Nawet i w zgodzie z samym sobą - pisze co na duszy i umyśle z książką się wydarza.
× 4
@Renax
@Renax · około 4 lata temu
W sumie to coś w tej regule wzajemności jest. Mimo wszystko najlepiej pisać na luzie.
× 2
@Johnson
@Johnson · około 4 lata temu
Być może niektóre punkty ująłbym nieco lub nawet całkowicie inaczej, ale co do zasady się zgadzam. Natomiast stonowanie recenzji jest dobre, ale czasami można napisać "mocniej" wtedy jest zabawniej.

W recenzjach czytanych na tym czy innych portalach czytelniczych brakuje mi bardzo, ale to bardzo... zmyślnej redakcji. Innymi słowy AKAPITÓW!!! Nowa myśl przewodnia - nowy akapit. I będzie się i Wam lepiej pisało i innym lepiej czytało. Srsly. Ściany tekstu bez redakcji nie chce się czytać.
× 8
@Mackowy
@Mackowy · około 4 lata temu
Czytanie tekstu bez wyraźnego zaznaczenia akapitów to jest masakra. Enter po to jest żeby go czasem wciskać.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około 4 lata temu
Interesujący tekst i przydatny. Mimo paru lat pisania recenzji, uważam się za początkującą i z przyjemnością się uczę. Dobrze, że są edytory tekstów, bo przy mojej dysortografii byłoby ze mną kiepsko, jednak nie zawsze wszystko wyłapią. Dlatego jestem zawsze wdzięczna za wskazanie mi błędów. Dzięki temu, mogę je poprawić i czegoś się nauczyć. Ja czytając recenzje innych szukam odpowiedzi na pytanie "dlaczego?". Dlaczego właśnie tą książkę powinnam przeczytać lub dlaczego nie powinnam jej czytać. Dzięki opiniom moich znajomych mogę wybierać ciekawą literaturę do czytania. Staram się oceniać każdą książkę indywidualnie, nie patrząc się na nazwisko autora i moją sympatię lub antypatię do niego. Chociaż do końca nie wiem, czy mi się to udaje. W "Klubie recenzenta" wybieram takie książki, które wiem, że mni zainteresują i z przyjemnością je przeczytam.
Wpis ciekawy i proszę o więcej.
× 6
@anatola
@anatola · około 4 lata temu
Nie ma nic gorszego niż recenzje, które zdradzają za dużo. Niestety, mam wrażenie, że niektórzy czują potrzebę napisana o fabule wszystkiego czego się dowiedzieli. Tworzą więc ściany tekstu, po przeczytaniu, których znamy praktycznie całą historię. Ja osobiście najbardziej lubię nie tyle streszczenie akcji co opinie recenzenta. Jakie mocne i słabe strony znalazł w książce. Po tym już mogę stwierdzić, czy coś jest w moim guście czy nie (i tak przed zakupem czyta się note wydawcy zazwyczaj, więc poznajemy jakiś rys fabularny).
× 6
@jatymyoni
@jatymyoni · około 4 lata temu
zgadzam się z Tobą. Dla mnie najważniejsze, czy warto po tą książkę sięgnąć.
× 2
@OutLet
@OutLet · około 4 lata temu
Bardzo dobry, rzeczowy i przydatny artykuł! Wszystkie punkty ważne, warto je odnieść do własnych recenzji, co też zrobiłam.
Warsztat trzeba szlifować (co też wynika z artykułu) - ale nie wszyscy to robią, nie wszyscy nad tym pracują i ci nie powinni nazywać się recenzentami, a takie "recenzje" można potłuc o kant wiadomo czego.
× 6
@kachna.janisz
@kachna.janisz · około 4 lata temu
Świetny wpis! Zachwycam się nim, tak samo jak zachwycam się Twoimi recenzjami. Czytam wszystko co wypuścisz i śledzę Twój IG codziennie. Jak podejmowałam próbę pisania własnych tekstów, to Twoje konto, było jednym z pierwszych, jakie stawiałam sobie za wzór :)
Taki zasady warto sobie przypominać regularnie, dziękuję i pozdrawiam.

Tymczasem,
Katarzyna
× 5
@rafik_007
@rafik_007 · około 4 lata temu
Bardzo przydatne rady, mało teraz takich. Na pewno je wykorzystam :)
× 5
@Evita
@Evita · około 4 lata temu
Wydaje mi się, że na portalach czytelniczych jest więcej rozwiniętych opinii, niż recenzji z prawdziwego zdarzenia. Dla mnie najważniejsze, żeby ocena danego dzieła była odpowiednio uzasadniona, a nie oparta tylko na subiektywnych doznaniach.
× 3
@Mackowy
@Mackowy · około 4 lata temu
To prawda, tylko, że często argumenty merytoryczne przeplatają się w tych tekstach z subiektywnymi doznaniami - większość recenzji na portalach książkowych, to nie są czyste recenzje, ale raczej takie hybrydy z opiniami, nie zawsze pisane formalnym językiem, z drugiej strony podejrzewam, że niewielu, jeśli w ogóle, jest wśród nas zawodowców, ale fakt odpowiednia argumentacja zawsze powinna stać na pierwszym miejscu.
× 3
@Wiesia
@Wiesia · około 4 lata temu
Ja lubię subiektywne opinie, wolę takie od przepisywanej notki wydawnictwa z okładki książki, kropka w kropkę.
Natomiast o emocjach jakie wzbudziła powieść, fajnie się czyta.
Samych powtórzeń nie da się uniknąć, bo jeśli książka jest dobra to na ile sposobów można to napisać?

× 2
@Airain
@Airain · około 4 lata temu
Nie ma czegoś takiego jak analiza czy interpretacja książki pozbawiona elementu subiektywności. Natomiast oczywiście od dobrej recenzji oczekujemy, że nie ograniczy się do stwierdzenia, "dobre, bo mi sie spodobało, i już".
× 1
@Wiesia
@Wiesia · około 4 lata temu
Słusznie zauważyłaś Airain, nawet recenzja profesjonalna będzie oparta na subiektywnym zdaniu. Może być bardziej lub mniej obiektywna i "zawodowo" uzasadniona ale zawsze będzie podyktowana wrażliwością piszącego.
× 1
@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 · około 4 lata temu
Recenzje pisze rzadko. Jednak dzięki koleżance, która mi sprawdza i pomaga nie boję się opublikować ich. Nie wiem jak inni, ale lubię już w trakcie czytania robić sobie notatki i pomaga mi to!
× 3
@OutLet
@OutLet · około 4 lata temu
Dla mnie notatki to też konieczność, inaczej wiele rzeczy bym zapomniała albo szukała ich potem po omacku w książce.
× 1
@Johnson
@Johnson · około 4 lata temu
Totalnie! Jak książka ciśnie piętno w mojej czytelniczej jaźni (wybaczcie egzaltację ale już późno) to robię krótkie notatki, żeby wrócić do danej myśli później. W trakcie opisywania książki w tekście.
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · około 4 lata temu
Ja mam karteczki, które przylepiam na marginesach i po przeczytaniu wracam do tych fragmentów, aby jeszcze raz przemyśleć.
× 1
@OutLet
@OutLet · około 4 lata temu
A ja czytam z notesem pod ręką. Za dużo tych karteczek musiałabym nakleić. ;-)
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · około 4 lata temu
Przy ebookach mam karteczki.
× 1
@ksiazka_w_pigulce
@ksiazka_w_pigulce · około 4 lata temu
Przede wszystkim, dla mnie recenzja to nie dwa zdania o książce. To za mało, ale nie lubię też poematów w zakresie książki. I oczywiście spojlery! To zło wcielone 🙄
× 3
@Lady_in_Red
@Lady_in_Red · prawie 3 lata temu
Zgadzam się totalnie. Dobra recenzja nie powinna mieć spoilerów. W końcu szukając recenzji nie chcemy czytać streszczenia książki, a raczej przekonać się czy dany tytuł na pewno nas zainteresuje i czy warto poświęcić mu czas. Myślę, że dobra recenzja powinna jednak zachować trochę tajemnic dotyczących fabuły tak, aby potencjalny przyszły czytelnik mógł sam je odkrywać. W końcu w tym cały urok!
× 1
@Nastka_diy_book
@Nastka_diy_book · około 4 lata temu
Bardzo ciekawy artykuł. Zgadzam się ze wszystkim w 100%.
× 3
@milena9
@milena9 · około 4 lata temu
bardzo potrzebny artykuł:) dziękuje za niego :) Pisze dość długo, bo najpierw na lubimyczytac. pl, a teraz na blogu. I wiem jedno: nie ma sensu czytać, czegoś, bo jest modne, jak to nie moje klimaty, czytelnik wyczuje, że recenzja jest pisana na silę.
× 2
SI
@siepacz175 · około 4 lata temu
Przydatny wpis, dużo konkretów :) Zdecydowanie chcemy więcej!
× 2
@z_glowawksiazkach
@z_glowawksiazkach · około 4 lata temu
Tekst przydatny, z pewnością będę go mieć w pamięci :)
× 2
@izka91201
@izka91201 · około 4 lata temu
Dobry tekst :) Rady bardzo przydatne :)
× 2
@Danuta_Chodkowska
@Danuta_Chodkowska · około 4 lata temu
Rady bardzo konkretne, i dobrze.
Czasem piszę recenzje i jestem w Klubie Recenzenta - ale chyba żadnej książki nie "skopałam" na amen.
Po pierwsze dlatego, że unikam jak ognia czytania i recenzowania tego, co nie jest mi bliskie, nie interesuje, a wręcz budzi niechęć.
Po drugie - nawet jeśli dana książka bardzo mi się nie podoba, to ja nie jestem całym światem, ani żadną wyrocznią. Mi się nie podoba - ale może z równą siłą zachwyci kogoś innego? .... Piszę wtedy konkretnie, że nie podoba mi się bo ... tu wyliczam wszystko co jest wg mnie na "nie".
× 1
@bookovsky2020
@bookovsky2020 · ponad 3 lata temu
Bardzo staram się nie zdradzać fabuły i wydaje mi się, że dość dobrze opanowałam tą sztukę. Niestety, często trafiam na recenzje, które spoilerują, zamiast zachęcać do lektury. Gdy trafiam na taki przypadek to najzwyczajniej zaprzestaję jej czytania...
× 1
@Damka1988
@Damka1988 · ponad 3 lata temu
Dziękuję za rady, dla początkujących takich jak ja na pewno są przydatne
× 1
MA
@marakub · prawie 4 lata temu
Bardzo przydatny tekst :)
× 1
@mara89
@mara89 · ponad 2 lata temu
Bardzo przydatny artykuł, a zwłaszcza jego końcówka, o tym żeby w żadnym wypadku się nie poddawać. Zdarzyło mi się pisać recenzje w zamierzchłych czasach, kiedy jeszcze byłam czynnym bloggerem (od kilku lat blog wisi w przestrzeni internetowej - zaniedbany i czeka aż wrócę), a teraz wreszcie wracam do czytania. Mam nadzieję, że z czasem odważę się, by powrócić z jakąś recenzją. Wtedy wrócę do tego tekstu i przypomnę sobie, że nie wszystko musi być idealne. Nie od razu Rzym zbudowano, a kiedy się nie poddamy to uda nam się wypracować coś kapitalnego :)
@przyrodazksiazka
@przyrodazksiazka · ponad 3 lata temu
Ja piszę recenzje, bo zwyczajnie to lubię. Niestety na hektolitry rodziny czytam tylko ja i wiekowa babcia. Reszta nie docenia literatury kwitując to stratą czasu. Dla mnie czytanie, to pogłębianie wiedzy i czasem ucieczka od podłej rzeczywistości. Bywa jednak i tak, że czytając jakąś powieść zaczynam wierzyć w to, że i na mnie kiedyś przyjdzie kolej po szczęście:-)
@MargaritaCzyta
@MargaritaCzyta · ponad 3 lata temu
Lubię takie rady, więcej z nich wiem niż z tych super długaśnych tekstów o recenzjach :) A że aspiruję do pisania kiedyś, cenię sobie każdą dobrą radę :)

@ZaczytanaDama
@ZaczytanaDama · około 2 lata temu
Artykuł bardzo mi się przydał. Dopiero zaczynam zabawę z recenzowaniem i rady zawarte w tym artykule będą mi bardzo przydatne.
@teskonieczna
@teskonieczna · ponad 2 lata temu
Przydatne informacje, zwłaszcza dla początkujących w pisaniu recenzji
@maciejek7
@maciejek7 · prawie 3 lata temu
Bardzo dobry i pomocny artykuł.
@krecimnieczytanie
@krecimnieczytanie · ponad 3 lata temu
Przydatne wskazówki !!!
@aleksandra390
@aleksandra390 · 2 miesiące temu
Przydatne rady, wezmę je sobie do serca. 💜
@miau
@miau · 3 miesiące temu
Warto o tym pamiętać.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl