Amor Towles

Amor Towles

Autor, 57 lat 32 czytelników
Obserwuj
7.3 /10
32 oceny z 2 książek,
przez 31 kanapowiczów
Urodzony w 1964 roku w USA (Boston)
Towles wychował się na przedmieściach Bostonu. Ukończył prywatną szkołę Noble and Greenough School w Dedham, Massachusetts. W 1987 zakończył studia na Yale University, a w 1989 obronił pracę magisterską na Stanford University. W latach 1991-2012 pracował jako doradca inwestycyjny w Nowym Jorku. Aktualnie jest członkiem rad nadzorczych wydawnictwa Library of America oraz Yale Art Gallery. Mieszka na Manhattanie z żoną i dwójką dzieci.

Jest zagorzałym fanem dwudziestowiecznego malarstwa, muzyki jazzowej lat 50., filmów kryminalnych z lat 70., muzyki rockandrollowej na płytach gramofonowych, manifestów, śniadaniowych wypieków, włoskiego makaronu, alkoholi, śnieżnych dni, Toskanii, Prowansji, Disneylandu, Hollywood, obsady Casablanki, filmów o agencie 007, Kapitana Kirka, Boba Dylana, wczesnych godzin porannych, gier karcianych, kawiarni, ciasteczek wypiekanych przez obie swoje babcie.

Jego powieść Dobre wychowanie ukazała się nakładem wydawnictwa Viking/Penguin w 2011 roku i trafiła na listy bestsellerów New York Timesa, Boston Globe i Los Angeles Timesa. Książka ta została uznana przez The Wall Street Journal za jedną z dziesięciu najważniejszych książek beletrystycznych wydanych w 2011 roku. Francuski przekład Dobrego wychowania został uhonorowany Nagrodą Fitzgeralda w 2012. Obecnie powieść jest tłumaczona na 15 języków. Polska premiera Dobrego wychowania odbyła się 4 kwietnia 2013 r.

Amor Towles jest także autorem zbioru opowiadań zatytułowanego The Temptations of Pleasure, który ukazał się w 1989 roku w 112 numerze Paris Review.

Książki (3)

Sortowanie:
Dżentelmen w Moskwie
2 wydania
Dżentelmen w Moskwie
Amor Towles
8.0/10
Wszystko zmienił jeden wiersz… To przez niego hrabia Rostow musiał zamienić przestronny apartament w Metropolu, najbardziej ekskluzywnym hotelu Moskwy, na mikroskopijny pokój na poddaszu, z oknem wiel...
Dobre wychowanie
2 wydania
Dobre wychowanie
Amor Towles
6.6/10
Powieść, którą przeczytało ponad milion osób na całym świecie. Debiut autora Dżentelmena w Moskwie. Nowy Jork, ostatnia noc 1937 roku. W drugorzędnym klubie jazzowym Katey Kontent przypadkowo poznaj...
Lincoln Highway
Lincoln Highway
Amor Towles
NOWA POWIEŚĆ AMORA TOWLESA, AUTORA „DŻENTELMENA W MOSKWIE” DROGA NIE ZAWSZE PROWADZI NAS TAM, GDZIE CHCEMY. ALE CZASEM TRZEBA DAĆ SIĘ JEJ PONIEŚĆ. Emmett Watson właśnie wyszedł z poprawczaka. W...

Komentarze

Cytaty Amor Towles

Vyshinsky: Why did you write the poem? Rostov: It demanded to be written. I simply happened to be sitting at the particular desk on the particular morning when it chose to make its demands.
Stwórca przeznaczył poranne godziny na pracę. Jeśli zatem człowiek obudzi się nie później niż o szóstej, zje lekki posiłek, a następnie poświęci się pracy, to w południe powinien mieć ją już za sobą.
Ogólnie rzec biorąc, jeśli przez dziesiątki lat nie było się w miejscu drogim naszemu sercu, mądrzy ludzie radzą, aby nigdy tam nie wracać. [...] tym, co wracają po długiej nieobecności, szczere uczucia i bezwzględne oddziaływanie czasu mogą przynieść jedynie rozczarowanie. Krajobraz nie jest tak piękny, jak go pamiętają. Wytwarzany lokalnie cydr nie jest tak słodki. Uroczy stary budynek odrestaurowano nie do poznania, a wspaniałe tradycje ustąpiły miejsca nowym zdumiewającym rozrywkom. I wyobrażając sobie, że niegdyś żyło się w samym środku tego małego wszechświata, człowiek ledwie poznaje samego siebie - o ile w ogóle się poznaje. Dlatego mądrzy ludzie radzą, by trzymać się z dala od swoich dawnych domów.
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl