Andrzej S. Sawicki

Andrzej S. Sawicki

Autor
Andrzej Stefan Sawicki ur.1946 ( Stembarth Sawicki). Studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1963-1968.Debiut poetycki 1965. Od roku 1968 uprawia krytykę sztuki i eseistykę, oraz tłumaczenia, współpracując z prasą zagraniczną i polską - zarówno popularną jak fachową; m.in. Diotima ( Ateny), Jardin des Beaux Arts, Le Figaro, Życie Literackie, Kultura, Twórczość, Przegląd Artystyczny. W latach 1974-81 stałe recenzje plastyczne w “Dzienniku Polskim” w Krakowie. Od roku 1993 stały współpracownik pisma krytyki artystycznej “Pokaz”. Niektóre publikacje poz...
Obserwuj Popraw tę stronę

Komentarze

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się

Biografia

Andrzej Stefan Sawicki ur.1946 ( Stembarth Sawicki).
Studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1963-1968.Debiut poetycki 1965. Od roku 1968 uprawia krytykę sztuki i eseistykę, oraz tłumaczenia, współpracując z prasą zagraniczną i polską - zarówno popularną jak fachową; m.in. Diotima ( Ateny), Jardin des Beaux Arts, Le Figaro, Życie Literackie, Kultura, Twórczość, Przegląd Artystyczny. W latach 1974-81 stałe recenzje plastyczne w “Dzienniku Polskim” w Krakowie. Od roku 1993 stały współpracownik pisma krytyki artystycznej “Pokaz”. Niektóre publikacje poza prasą “Wybrane zagadnienia sztuki współczesnej” (Kraków, 1980) „Myślę, że wiem najważniejsze” (tłumaczenie i wybór listów J. Czapskiego, Kraków 1991, „Podróż do białej ściany” (poezje, Kraków 1992). “Strojenie świata” (poezje, Kraków 2000), „ O tym, że człowiek będąc duchem...” (żart filozof., Kraków 2001) „i najtrwalsze są obłoki” (poezje, Kraków 2003) „Przed długą zimą” (nowe haikai), Kraków 2004. „O stosunkach pomiędzy duszą i ciałem (…)” Emanuel Swedenborg (tłumaczenie i esej poświęcony twórczości Swedenborga, Kraków 2005). Nadto wykłady z zakresu filozofii, antropologii kulturowej i teorii sztuki wygłoszone na uniwersytetach m.in. w Atenach, Heidelbergu i Tuluzie. W przygotowaniu: „Stary samuraj” (haiku i obrazy) „Kot Schrodingera i inne haikai”, “Chmury nad Kamionną” (wybrane szkice literackie z antropologii kulturowej) oraz „Flirt Penelopy z nicością” (tytuł roboczy, proza). W roku 2011, wspólnie z krakowską malarką, prof. Janiną Kraupe, wydał książkę "Brama światła".