Colson Whitehead
Zostań fanem autora:

Colson Whitehead

Autor, 55 lat 69 czytelników
6.9 /10
83 oceny z 5 książek,
przez 67 kanapowiczów
Urodzony 6 listopada 1969 roku w USA (Nowy Jork)
Colson Whitehead – amerykański pisarz, laureat Nagrody Pulitzera, National Book Award i Nagrody im. Arthura C. Clarke’a.

Urodził się 6 listopada 1969 w Nowym Jorku jako Arch Colson Chipp Whitehead w rodzinie Archa S. i Mary Anne Woody Whitehead. Wychował się na Manhattanie, gdzie uczył się w Trinity School. Ukończył studia literatury angielskiej na Uniwersytecie Harvarda (1987–1991). Po powrocie do Nowego Jorku zaczął pisać recenzje dla „The Village Voice”; w tym okresie napisał satyryczną powieść, którą odrzuciło dwadzieścia wydawnictw.

W 1996 rozpoczął pracę nad powieścią detektywistyczną The Intuitionist o inspektorach wind. Książka ukazała się w 1999 i zyskała pozytywne recenzje, a także trafiła do finału nagrody Hemingway Foundation/PEN Award. Jego druga powieść, John Henry Days (2001), została wyróżniona nagrodą Anisfield-Wolf Book Award oraz znalazła się w finale Nagrody Pulitzera, the National Book Critics Circle Award i nagrody literackiej „Los Angeles Times”. W 2001 Whitehead otrzymał grant MacArthur Fellowship, który pozwolił skupić mu się na pracy literackiej. Jego kolejną publikacją był zbiór trzynastu esejów o Nowym Jorku po zamachu z 11 września 2001 pod nazwą The Colossus of New York: A City in Thirteen Parts (2003). Następnie ukazała się powieść satyryczna Apex Hides the Hurt (2006).

Kolejna powieść, Sag Harbor (2009), była pierwszą książką Whiteheada na liście bestsellerów prowadzonej przez „The New York Times”, znalazła się także w finale PEN/Faulkner Award. Powieść Zone One (2011), której inspiracją były filmy o zombie George'a Romero oglądane przez Whiteheada w młodości, zadebiutowała na jedenastym miejscu listy bestsellerów „The New York Times”. Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki (2016) zdobyła National Book Award (2016), Nagrodę Pulitzera w kategorii literatury pięknej (2017) i Nagrodę im. Arthura C. Clarke’a (2017) oraz zajęła pierwsze miejsce listy bestsellerów „The New York Times”.

W 2017 Whitehead został ogłoszony jednym ze stu najbardziej wpływowych ludzi w rankingu magazynu „Time”. Jego następna powieść, Miedziaki (2019), która została oparta na prawdziwych wydarzeniach, opisuje zakład poprawczy dla Afroamerykanów na południu Stanów Zjednoczonych, prowadzony w czasach gdy Martin Luther King sprzeciwiał się prawom Jima Crowa. W 2020 Miedziaki zostały wyróżnione Nagrodą Pulitzera w kategorii literatury pięknej.

Fot. autorstwa Larry D. Moore, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36691681

Książki

Miedziaki
2 wydania
Miedziaki
Colson Whitehead
7.6/10

W swojej nowej powieści – po bestsellerowej, uhonorowanej Nagrodą Pulitzera i National Book Award „Kolei podziemnej” – Colson Whitehead z właściwym sobie geniuszem podejmuje kolejny dramatyczny wątek ...

Kolej podziemna
5 wydań
Kolej podziemna
Colson Whitehead
6.7/10
Seria: Klasyki Albatrosa

Wyjątkowa edycja wybitnej powieści Colsona Whiteheada. Książka wydana w serii „Klasyki Albatrosa”, na którą składają się najważniejsze i najpopularniejsze powieści, jakie bez wątpienia przejdą do hi...

Rytm Harlemu
2 wydania
Rytm Harlemu
Colson Whitehead
6.5/10
Cykl: Ray Carney, tom 1

Błyskotliwa i trzymająca w napięciu powieść o szemranych interesach, barwnym nowojorskim półświatku i zwyczajnym facecie, który po prostu pragnie szczęścia. A także o problemach rasowych, władzy i bu...

Intuicjonistka
Intuicjonistka
Colson Whitehead
6.5/10

Pierwsza powieść autora „Kolei podziemnej” i „Miedziaków”, dwukrotnego laureata Nagrody Pulitzera, zdobywcy National Book Award oraz Nagrody im. Arthura C. Clarke’a. Debiut, który zachwycił zarówno k...

Reguły gry
Reguły gry
Colson Whitehead
7/10
Cykl: Ray Carney, tom 2

Najnowsza powieść zdobywcy National Book Award i dwóch Pulitzerów, uhonorowanego National Medal Of Arts. Sequel bestsellera Rytm Harlemu. Jedna z najciekawszych książek lata 2023 roku według: „...

Serie i Cykle

Cytaty

Ludzie sami z siebie są dobrzy, a potem świat czyni ich podłymi. Świat jest podły od początku i robi się podlejszy z każdym dniem. Zużywa cię, aż w końcu marzysz tylko o śmierci.
Możliwe, że świat jest podły, ale ludzie nie muszą. Nie, jeśli odmówią.
To była Abigail z szóstki, która czasami przychodziła tu na kolację. Przyjaźniła się z dziewczętami pracującymi przy Montgomery Street. Cora stała pośrodku trawnika, gapiąc się przed siebie.
Ciemność nie zwycięży ciemności - powiedział wielebny - tylko światło może tego dokonać. Nienawiść nie pokona nienawiści, tylko miłość może tego dokonać.

Komentarze