Miedziaki

Colson Whitehead
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 46 ocen kanapowiczów
Miedziaki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 46 ocen kanapowiczów

Opis

W swojej nowej powieści – po bestsellerowej, uhonorowanej Nagrodą Pulitzera i National Book Award „Kolei podziemnej” – Colson Whitehead z właściwym sobie geniuszem podejmuje kolejny dramatyczny wątek z historii Ameryki.

Tym razem akcja rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku.

Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest „równie dobry jak każdy inny”. Choć rodzice go porzucili, jego babcia dba, by trzymał się z dala od kłopotów, Elwood jest więc na dobrej drodze do dostania się do lokalnego college’u dla kolorowych.

Ale kiedy jest się czarnym chłopcem żyjącym we wczesnych latach 60. XX wieku na amerykańskim Południu, gdzie stosunki społeczne wciąż regulują prawa Jima Crowa, niewinny błąd może przekreślić nadzieje na świetlaną, a nawet jakąkolwiek, przyszłość.

Elwood zostaje skazany na pobyt w poprawczaku nazywanym „Miedziakiem” (The Nickel Academy), którego misją jest „fizyczne, intelektualne i moralne” kształtowanie młodocianych przestępców, tak żeby pod jego pieczą wyrośli na „uczciwe i honorowe” jednostki.

W rzeczywistości Akademia okazuje się groteskową komnatą grozy, gdzie sadystyczna kadra bije i wykorzystuje seksualnie uczniów, korupcja i kradzieże są powszechne, a każdy chłopiec, który odważy się na opór, przepadnie bez wieści.

Ten zakład poprawczy na Florydzie istniał naprawdę – przez sto jedenaście lat przewinęły się przez niego tysiące podopiecznych, których bezlitośnie katowano, poniżono i łamano.

Druzgocąca, porażająca i niezwykle ambitna powieść, która dowodzi, że Colson Whitehead jest pisarzem w szczytowej formie.

Prawa Jima Crowa: regulacje prawne wprowadzone po zakończeniu wojny secesyjnej na szczeblu stanowym i lokalnym głównie w południowych stanach USA, mające na celu utrzymanie i pogłębienie segregacji rasowej. Na Florydzie zasada głosząca, że czarni i biali nie mogą uczyć się razem, była wyjątkowo restrykcyjnie przestrzegana. Stwarzało to pole do niewyobrażalnych wręcz nadużyć.
Tytuł oryginalny: THE NICKEL BOYS
Data wydania: 2020-06-22
ISBN: 978-83-8215-087-2, 9788382150872
Wydawnictwo: Albatros
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 288
dodana przez: Abigaila
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Colson Whitehead Colson Whitehead
Urodzony 6 listopada 1969 roku w USA (Nowy Jork)
Colson Whitehead – amerykański pisarz, laureat Nagrody Pulitzera, National Book Award i Nagrody im. Arthura C. Clarke’a. Urodził się 6 listopada 1969 w Nowym Jorku jako Arch Colson Chipp Whitehead w rodzinie Archa S. i Mary Anne Woody Whitehead. ...

Pozostałe książki:

Miedziaki Kolej Podziemna Rytm Harlemu Intuicjonistka Reguły gry
Wszystkie książki Colson Whitehead

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Najważniejsza recenzja dotychczas dla mnie

WYBÓR REDAKCJI
26.07.2020

W którymś momencie życia powinniśmy nauczyć się, jak odróżniać dobro od zła. Wśród tych wszystkich umiejętności, których uczymy się przez całe życie, właśnie to jest jeden z najważniejszych aspektów naszej edukacji. Wszyscy wiemy, że świat nie jest czarno-biały, więc w ogóle zdefiniowanie dobra czy zła jest tylko próbą pokategoryzowania go. Nie zm... Recenzja książki Miedziaki

Bolesna historia Ameryki

22.11.2019

W swojej najnowszej powieści "Miedziaki" Wihitehead ponownie pisze o tej stronie historii Ameryki, która daleka jest do wizji kraju marzeń, przypomina raczej koszmar - pełen okrucieństwa. "Miedziaki" są fikcją literacką, jak możemy przeczytać w Podziękowaniach, jednak inspiracją do ich napisania była sprawa Dozier School for Boys w stanie Floryda.... Recenzja książki Miedziaki

@pod_lasem_czytane@pod_lasem_czytane × 3

Wspaniała. Mroczna. Do bólu prawdziwa.

13.10.2020

'Miedziaki', każdy już chyba o tej książce słyszał, każdy przeczytał i każdy się zachwycił. Cóż... ja na pewno nie będę wyjątkiem. Książka przeszyła mnie już od pierwszych akapitów. Na trzeciej stronie musiałam ją odłożyć, by złapać oddech. Mocny początek to cos, co wprawiło mnie w osłupienie. Zabierając się za nią, myślałam, że przeczytam ją w j... Recenzja książki Miedziaki

@Bookinka@Bookinka × 3

Kolorowe Miedziaki

10.01.2021

„Najgorsza rzecz, jaka mi się przydarzyła w izolatce więziennej, przydarza mi się codziennie. Wtedy, gdy się budzę.” Colson Whitehead przedstawia nam życie Elwooda Curtisa, kochanego czarnoskórego dzieciaka, który tylko dzięki złemu czasowi i złemu miejscu trafia do placówki obwieszczającej się jako „wychowawcza”. Niestety, "kolorowi" nie są wted... Recenzja książki Miedziaki

@panizkryminalem@panizkryminalem × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@wfotelu
2022-06-27
8 /10
Przeczytane

Zazwyczaj nie sięgam po nagradzane książki, o których robi się głośno. Przyczyna jest prosta - wiele razy się zraziłam i nie potrafiłam docenić "wielkości i kunsztu" danej historii. Jednak coś podkusiło mnie, by sięgnąć po Miedziaki. Być może ulubiony lektor (książkę przesłuchałam w audiobooku), być może nic nie mówiąca i minimalistyczna okładka. Nie wiem, ale zapoznałam się z treścią, przepadając na kilka godzin.

"Miedziaki" to historia opowiadająca o tym, czym jest rasizm i segregacja rasowa. Elwood zostaje skazany na pobyt w poprawczaku, którego potoczna nazwa to Miedziak. Plany i marzenia czarnoskórego chłopaka legły w gruzach - chciał się uczyć, jednak przez pecha i bycie "w złym miejscu o złej godzinie" odebrano mu marzenia.

Historia jest poruszająca i ciekawa - tego nie można jej odmówić. Być może trochę nierówna (historia raz przyspiesza a raz zwalnia). Jednakże czegoś mi w niej brakowało, co w całokształcie wyrwałoby mnie z kapci. Zostało jakieś takie niedopowiedzenie, jakaś pustka. Jak gdyby w układance zabrakło jednego elementu. Ostatecznie układanka pokazuje całość, nawet bez tego jednego elementu, ale to nadal nie jest to 100%. Rozumiecie, co mam na myśli? Tak właśnie czułam się słuchając książki. Brakowało "tego elementu" do całości układanki.

Miedziaki to lektura, po którą warto sięgnąć. Wciągnęła mnie i zmiażdżyła na sam koniec.

× 1 | link |
@dreambooks25
@dreambooks25
2020-08-31
8 /10
Przeczytane

Colson Whitehead „Miedziaki”
Nie dziwię się, ze książka dostała nagrodę Pulitzera w kategorii „literatura piękna”. Jest to wzruszająca historia przedstawiająca czasy segregacji rasowej na Florydzie w latach 60. XX w.
Elwood, mądry, pracowity chłopak, marzący o pójściu na college trafia do poprawczaka zwanego „Miedziakiem”. Wychowankowie traktowani są tam jak zwierzęta (a nawet gorzej). Katowani, wykorzystywani seksualnie, a nawet brutalnie mordowani…
Jest to trudna lektura, ale warta przeczytania i chwili refleksji.

× 1 | link |
@Amarisa
2019-11-13
7 /10
Przeczytane

„Zdolność do cierpienia. Życie (…) wszystkich miedziaków sprowadzało się do tej zdolności. Była ich powietrzem, pożywieniem, snem. W przeciwnym razie, by zginęli. Pobicia, gwałty, nieubłagane ścieranie na miazgę. Wytrzymywali.”

➡️ https://magicznyswiatksiazki.pl/miedziaki-colson-whitehead/

× 1 | link |
@maslowskimarcinn
2023-12-08
7 /10
Przeczytane

Nie czyta się Whiteheada łatwo. Można twierdzić, że ma styl ciężkawy, że buduje niełatwe zdania. Winę za trudności można próbować szukać w tłumaczeniu (a kto Wam zabroni), a mimo to...
Historia chłopca, który trafia do specjalnego ośrodka wychowawczego, była porywającą choć niewesołą wyprawą w czasy segregacji i niesprawiedliwości wynikającej wyłącznie z koloru skóry.
Zestaw dość znany – bohater inteligentny, oczytany, świadomy wad kraju, w którym przyszło mu żyć, a z drugiej strony bezduszny system, który wyrywa go z domu i oddaje na przymusowe „pranie mózgu”. Spotyka go przemoc i zło w najczystszej postaci. Ale Whitehead tak prowadzi swoją opowieść, że do końca nie wiemy, do jakiego morza z nią wpadniemy. Finałowy twist daje gwarancję zupełnego zaskoczenia, jest prawdziwą wisienką na torcie, ale przecież to o nie o fabularne niespodzianki tu chodzi.
Liczy się bowiem tło i kolorowa emanacja wyzwolenia, przemówienia Martna L. Kinga odsłuchiwane na zdartych płytach gramofonowych, duchota amerykańskiej nienawiści i pot wytapiany podczas ciężkiej pracy. Narracja zdaje się być pozbawiona emocji, strach jest tylko opisem, a ból – kilkoma literami w zeszycie Elwooda. Pisanie – nadzieją na poznanie prawdy, na ratunek, na ucieczkę z Miedziaków.
Trzeba Whiteheada czytać uważnie, bo to pod pierzynką pierwszych wrażeń czają się prawdziwe perełki.
Czuję jednak pewien niedosyt. Czekam na więcej, Mr. Whitehead.

| link |
@aalexbook
2021-08-08
10 /10
Przeczytane

Świetna książka dobitnie przedstawiająca postrzeganie i dzielenie ludzi ze względu na kolor ich skóry w Ameryce w latach 60 XX wieku. Świetnie napisana, poruszająca. A zakończenie - ogromne zaskoczenie, nie spodziewałam się go ani trochę. Polecam każdemu!

| link |
@lu369lu
2023-12-25
5 /10
Przeczytane
@panna.zorza
2023-01-16
5 /10
Przeczytane Pod strzechą
@ksenoglosja
@ksenoglosja
2022-05-26
6 /10
Przeczytane
@tatiana
@tatiana
2022-04-17
6 /10
Przeczytane
KI
@olszewska_bogumila
2022-02-03
9 /10
Przeczytane
MA
@Mrysia
2022-01-02
10 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
2021-12-28
6 /10
Przeczytane 2020
@Jaksieczyta
2021-12-02
8 /10
Przeczytane
@megaraa
@megaraa
2021-11-13
9 /10
Przeczytane
@ilonka.x
2021-12-04
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Odmówiono im nawet przyjemności bycia zwykłymi chłopcami. Okaleczeni i kulawi, zanim wyścig się rozpoczął, nigdy nie mieli poznać, jak to jest być normalnym człowiekiem.
Nie chodzi tylko o to, żeby przetrwać, ale aby żyć.
Ciemność nie zwycięży ciemności - powiedział wielebny - tylko światło może tego dokonać. Nienawiść nie pokona nienawiści, tylko miłość może tego dokonać.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl