Geoffrey Roberts
Zostań fanem autora:

Geoffrey Roberts

Autor, 71 lat
8 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony w 1952 roku w Wielkiej Brytanii (Deptford)
Geoffrey Roberts – brytyjski historyk, biograf i publicysta.

Był uczniem Abbey and Stanhope Grammar School, którą ukończył w wieku 16 lat. Rozpoczął wówczas pracę jako urzędnik w Greater London Council. W 1970 rozpoczął studia na kierunku stosunków międzynarodowych na North Staffordshire Polytechnic, następnie podjął studia doktoranckie na London School of Economics. W latach 1980–1990 pracował w Departamencie Edukacji NALGO. Do życia akademickiego powrócił w 1990.

Jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Historycznego, pracuje jako nauczyciel akademicki na irlandzkiej uczelni University College Cork. Jest laureatem wielu nagród naukowych i wyróżnień, w tym stypendium Fulbrighta na Uniwersytecie Harvarda oraz Government of Ireland Senior Research Fellowship. Jego wypowiedzi są regularnie publikowane w brytyjskich i irlandzkich mediach, gdzie komentuje wydarzenia bieżące oraz historyczne. Jest częstym konsultantem przy dokumentalnych programach radiowych i telewizyjnych.

Kategorie
Biografia , Historia

Książki

Churchill i Stalin. Toksyczni bracia
2 wydania
Churchill i Stalin. Toksyczni bracia
Geoffrey Roberts, Martin Folly, Oleg Rzheshevsky
8/10

To obszerne opracowanie oparte na dokumentach z archiwów rosyjskich przedstawia burzliwe stosunki między sowieckim dyktatorem Józefem Stalinem a brytyjskim premierem Winstonem Churchillem. Podkreśla ...

Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa
Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa
Geoffrey Roberts

Mówiono o nim, że ocalił Związek Radziecki przed Hitlerem.„Marszałek zwycięstwa”, gwiazda rosyjskiej generalicji. Kim był Georgij Żukow? Genialnym strategiem czy kolejnym „bohaterem” wykreowanym prze...

Wojny Stalina
Wojny Stalina
Geoffrey Roberts

Książka, opowiadająca o działalności Stalina w świetle najnowszych, wreszcie dostępnych materiałów z radzieckiego archiwum. Autor odsłania mechanizmy postępowania generalissimusa na tle wielkich zdar...

Cytaty

Kiedy Stalin nieco uchylił maski, Churchill się poskarżył:
Rosjanie są bardzo trudni. Mówią o tym samym co my - o wolności, sprawiedliwości i tym podobnych - ale usuwają ważnych ludzi i słuch po nich ginie. Nie pozwolili nam nawet wjechać do Wiednia.
Eden zanotował w swoim dzienniku: Ponownie uległ czarowi Stalina. Ciągle powtarzał: "Lubię tego człowieka". Jestem pełen podziwu dla sposobu, w jaki Stalin go omotał. Powiedziałem mu o tym, licząc, że to go poruszy, ale osiągnąłem marny skutek.
Stalin przeprosił Churchilla za pakt nazistowsko-sowiecki z sierpnia 1939 roku, twierdząc, że podpisał go, aby zyskać na czasie, bo miał wrażenie, iż propozycja porozumienia złożona przez Brytyjczyków i Francuzów nie była szczera.
Churchilla ulokowano w rządowej willi numer siedem, daczy Stalina, zamiast w brytyjskiej ambasadzie. Churchill zaczął opowiadać nowym członkom brytyjskiej misji wojskowej w Moskwie, że Stalin to prostak, zdoła więc sobie z nim poradzić. Poniewczasie Tedder ostrzegł go, że na daczy umieszczono podsłuchy.

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl