Churchill i Stalin. Toksyczni bracia

Geoffrey Roberts, Martin Folly, Oleg Rzheshevsky
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Churchill i Stalin. Toksyczni bracia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

To obszerne opracowanie oparte na dokumentach z archiwów rosyjskich przedstawia burzliwe stosunki między sowieckim dyktatorem Józefem Stalinem a brytyjskim premierem Winstonem Churchillem. Podkreśla tajną korespondencję między dwoma przywódcami, rejestruje ich spotkania i rozmowy w Moskwie oraz na szczytach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie, a także ujawnia poufne komunikaty Stalina i jego dyplomatów.

Książka została opracowana przez trzech czołowych rosyjskich i brytyjskich historyków drugiej wojny światowej. Ich narracja w pouczający sposób łączy historię wojskową i polityczną, analizę dokumentalną i biografię. Ujawnia, jak Stalin i Churchill spierali się i współpracowali, aby osiągnąć zwycięstwo, i pokazuje głębokie osobiste relacje między tymi dwoma wielkimi osobistościami, a także dzielące ich olbrzymie różnice polityczne. Ci dwaj przywódcy, nawet gdy Wielki Sojusz upadł po wojnie, zachowali dla siebie szacunek i przywiązanie.

W dokumentach pojawiają się także inne ważne osobistości z czasów wojny – prezydent Roosevelt, ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i ZSRR, Antoni Eden i Wiaczesław Mołotow, ambasador radziecki w Londynie, Iwan Majski, oraz ambasador USA w Moskwie, Averell Harriman. Z tym fascynującym dokumentalnym zapisem łączy się szczegółowa narracja i komentarz na temat relacji Stalin–Churchill w kontekście stosunków anglo-sowieckich w czasie wojny i polityki Wielkiego Sojuszu. Książka, która spodoba się wszystkim zainteresowanym Churchillem i Stalinem oraz polityką i dyplomacją II wojny światowej.
Tytuł oryginalny: Churchill and Stalin. Comrades-in-Armsduring the Second World War
Data wydania: 2021-11-10
ISBN: 978-83-11-16407-9, 9788311164079
Wydawnictwo: Bellona
Kategoria: Historia
Stron: 510
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Geoffrey Roberts Geoffrey Roberts
Urodzony w 1952 roku w Wielkiej Brytanii (Deptford)
Geoffrey Roberts – brytyjski historyk, biograf i publicysta. Był uczniem Abbey and Stanhope Grammar School, którą ukończył w wieku 16 lat. Rozpoczął wówczas pracę jako urzędnik w Greater London Council. W 1970 rozpoczął studia na kierunku stosunków...

Pozostałe książki:

Churchill i Stalin. Toksyczni bracia Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa Wojny Stalina
Wszystkie książki Geoffrey Roberts

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Churchill i Stalin – wielka polityka i własne interesy

WYBÓR REDAKCJI
5.02.2022

Atak Niemiec na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku był wielkim szokiem dla Stalina. Wszak w 1939 roku zawarł pakt o nieagresji z Hitlerem, w wyniku, którego obaj podzielili Polskę między siebie. Ta sytuacja spowodowała, że Stalin rozpoczął rozmowy z Churchillem, którego efektem miało być powstanie drugiego frontu we Francji, aby odciągnąć ar... Recenzja książki Churchill i Stalin. Toksyczni bracia

@Vernau@Vernau × 28

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vernau
2022-02-05
8 /10
Przeczytane Biografie

Cytaty z książki

Churchilla ulokowano w rządowej willi numer siedem, daczy Stalina, zamiast w brytyjskiej ambasadzie. Churchill zaczął opowiadać nowym członkom brytyjskiej misji wojskowej w Moskwie, że Stalin to prostak, zdoła więc sobie z nim poradzić. Poniewczasie Tedder ostrzegł go, że na daczy umieszczono podsłuchy.
Stalin przeprosił Churchilla za pakt nazistowsko-sowiecki z sierpnia 1939 roku, twierdząc, że podpisał go, aby zyskać na czasie, bo miał wrażenie, iż propozycja porozumienia złożona przez Brytyjczyków i Francuzów nie była szczera.
Eden zanotował w swoim dzienniku: Ponownie uległ czarowi Stalina. Ciągle powtarzał: "Lubię tego człowieka". Jestem pełen podziwu dla sposobu, w jaki Stalin go omotał. Powiedziałem mu o tym, licząc, że to go poruszy, ale osiągnąłem marny skutek.
Kiedy Stalin nieco uchylił maski, Churchill się poskarżył:
Rosjanie są bardzo trudni. Mówią o tym samym co my - o wolności, sprawiedliwości i tym podobnych - ale usuwają ważnych ludzi i słuch po nich ginie. Nie pozwolili nam nawet wjechać do Wiednia.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl