Gizela Bachtin-Karłowska
Zostań fanem autorki:

Gizela Bachtin-Karłowska

Ilustratorka, zmarła w 2006 (żyła 82 lata)
Urodzona w 1923 roku w Polsce
Ilustratorka, scenograf, artystka malarka.

Francja była jej drugiej ojczyzną. Już jako nastolatka mówiła płynnie po francusku. Bardzo związana związana z tym krajem, a szczególnie miejsca z miejscowości Cordes, gdzie odbywały się międzynarodowe plenery i spotkania twórców.

Studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki Użytkowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Zaraz po studiach związała się zawodowo Państwową Operą i Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, pracując jako ilustratorka i asystentka scenografa. Od 1962 roku opłacanie w lalkowym teatrze „Miniatura” - skierowanym do najmłodszego odbiorcy. Podczas siedemnastu lat pracy w Teatrze Miniatura, scenograf Gizela Bachtin-Karłowska, zrealizowała ponadto 60 projektów scenograficznych dla różnych teatrów w Polsce i zagranicą. Obecnie nie ma jej projektów scenograficznych lokalnych w muzeum Etnograficznym w Łodzi. Pozostałe są w kolekcjach prywatnych osób.

Poza jej ukochanym miejscem pracy, jakim był Teatr Miniatura, była ilustratorką wielu książek dla dzieci. Pomoc współpracowała z Wydawnictwem Morskim i miesięcznikiem społeczno-kulturalnym Wybrzeża pt. Litery, projektując dla niego dla niego i ilustrując wydawnictwa dla najmłodszych czytelników.

Osobną, wielką jej pasją była praca z tkaniną. Po obronie dyplomu, artystka pracowała w prowadzonym pod kierownictwem prof. Józefy Wnukowej, Instytucie Tkaniny Artystycznej przy jej macierzystej Uczelni. Wykonywano tam słynne „kołtryny” - tkaniny drukowane i malowane, używane do wyprania odrestaurowanych pałaców i zamków polskich, a także dla potrzeb zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Samodzielnie opanowała unikatową technikę gobelinową. Swoją indywidualną, dużą wystawę gobelinów, artystka Bachtin-Karłowska prezentowała na biennale sztuki w Kopenhadze. Większość wystaw jej wystawa pośrednia i zbiorowych związana z tkaniną. W pracach Gizeli Bachtin-Karłowskiej widać częste nawoły do ​​natury. Wielokrotnie w swoich pracach łączyła ze sobą różnorodne techniki: gwasz, ekolina, akwarela, kredka, olej, akryl.

MEDALE I ODZNACZENIA

Była dwukrotną laureatką Nagrody Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży.

Otrzymała medal na III Biennale Sztuki Gdańskiej.

Kategorie
Dla dzieci , Baśnie

Książki

Ranira ze Słonego Jeziora
Ranira ze Słonego Jeziora
Wanda Markowska, Anna Milska
7/10

Baśnie z dalekich mórz i oceanów. Książka zawiera trzy baśnie Baśń z Madagaskaru: Ranira ze Słonego Jeziora Baśń eskimoska: O starym pasterzu Lamu i jego wiernym psie, o złym panu i dobrym duchu morz...

Za siedmioma morzami, za siedmioma wyspami
Za siedmioma morzami, za siedmioma wyspami
Wanda Markowska, Anna Milska
8/10

Zbiór 23 baśni z dość odległych stron. 1. Arion. Mit grecki 2. O szmaragdowej rybce w złotym welonie. Baśń perska 3. Charibu i dar Króla Żmij. Baśń wschodnia 4. O papudze, żeglarzu, szachu i pięknej...

Podziel się pierwszym cytatem autora z innymi Kanapowiczami!
Dodaj pierwszy cytat!

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl