Jonas Lauritz Idemil Lie

Jonas Lauritz Idemil Lie

Autor, zmarł w 1908 (żył 74 lata) 2 czytelników
Obserwuj
8.5 /10
2 oceny z 1 książki,
przez 2 kanapowiczów
Urodzony 6 listopada 1833 roku w Norwegii (Hokksund)
Jonas Lauritz Idemil Lie – norweski powieściopisarz, autor nowel i opowiadań. Pisał w języku bokmål. Przez wydawnictwo Gyldendal, a później także przez światowych krytyków, uznany za jednego z czterech najwybitniejszych pisarzy norweskich (wraz z Henrikiem Ibsenem, Bjørnstjerne Bjørnsonem i Alexandrem Kiellandem).

Kiedy Jonas miał pięć lat, cała rodzina przeniosła się do Tromsø. W tym mieście jego ojciec objął urząd sędziego. Lie podjął studia prawnicze na uniwersytecie w Christianii, gdzie poznał Ibsena i Bjørnsona. W roku 1859 przyjął posadę adwokata w Kongsvinger, wkrótce jednak wplątał się w spekulacje handlem drzewnym, co skończyło się dla niego utratą majątku i koniecznością rezygnacji z adwokatury. Rok później poślubił kuzynkę Thomasinę (1833-1907), która zawsze wspierała go w pracach literackich. Małżonkowie blisko 30 lat mieszkali we Włoszech, w Niemczech i we Francji, gdzie utrzymywali żywy kontakt z norweską cyganerią, zwłaszcza z Knutem Hamsunem i Hansem Kinckiem.

Lie uchodził również za znanego i cenionego poetę, opisującego piękno ojczystych stron. Jego synem był pisarz Erik Lie, wnukiem zaś Jonas Lie, szef norweskiego SS.


Książki (2)

Sortowanie:
Tam gdzie fiordy. Antologia nowel i opowiadań norweskich
Tam gdzie fiordy. Antologia nowel i opowiadań norweskich
Hans Aanrud, Bernhard Folkestad, Ole Arthur Antonisen "Arthur Omre", Magnhild Haalke ...
{}8.5/10
Bariera (Veggen) – Torolf Elster Czas wygasłych świateł (Blendingstider) – Torborg Nedreaas Czerwona zasłona (Det røde gardin) – Amelie Skram Do domu (Hjemreisa) – Oskar Braaten Druga żona (...
Odchłań
Odchłań
Jonas Lauritz Idemil Lie
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej z...

Komentarze

Cytaty Jonas Lauritz Idemil Lie

{} Dodaj pierwszy cytat!
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe