Léna Pappá

Léna Pappá

Autorka, 89 lat
Obserwuj
Urodzona w 1932 roku w Grecji
Grecka pisarka uznawana za jedną z najoryginalniejszych poetek współczesnej Grecji. Studiowała historię i archeologię w Uniwersytecie Ateńskim oraz filologię francuską w ateńskim Instytucie Francuskim. Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Atenach oraz paryskiej Sorbony. Pracowała w ateńskiej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych jako kustosz biblioteki oraz asystentka profesora historii sztuki i znanego pisarza, Pandelisa Prevelakisa. W latach 1980-90 pełniła obowiązki sekretarza generalnego tej uczelni.

Zadebiutowała zbiorem wierszy Poezje w roku 1956. Wydała kilkanaście tomików zawierających wiersze i krótkie formy prozatorskie. Wyróżniona licznymi nagrodami w Grecji, m.in. nagrodami literackimi Akademii Ateńskiej (1971 i 1995), oraz za granicą, m.in. Médaille d'Or Académie de Lutèce we Francji (1986). W 1976 r. uczestniczyła w Warszawskiej Jesieni Poezji.

Utwory Leny Pappá były tłumaczone na angielski, hiszpański, niemiecki, polski (przekłady Janusza Strasburgera) oraz portugalski.

Do jej wierszy pisali muzykę znani kompozytorzy greccy, wśród nich Mimis Plessas.

Książki

Bez daty. Kartki z dziennika
Bez daty. Kartki z dziennika
Léna Pappá
Seria: Greckie Klimaty
Pisana w formie dziennika opowieść o życiu, które nie może istnieć bez miłości, swoiste studium tego uczucia i idącej z nim w parze samotności. Upływ czasu śledzony na kartach pamiętnika, prowadzonego...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Léna Pappá

Dodaj pierwszy cytat!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl