Sigrid Nunez

Sigrid Nunez

Autorka, 70 lat 18 czytelników
Obserwuj
7.8 /10
24 oceny z 3 książek,
przez 18 kanapowiczów
Urodzona 12 marca 1951 roku w USA (Nowy Jork)
Sigrid Nunez – amerykańska pisarka chińskiego pochodzenia. Największe uznanie przyniosła jej siódma powieść, Przyjaciel, za którą autorka zdobyła nagrodę National Book Award w 2018 i która stała się bestsellerem. Obecnie jest pisarką rezydentką na Uniwersytecie Bostońskim.

Sigrid Nunez urodziła się i wychowała w Nowym Jorku, jako córka niemieckiej matki i chińsko-panamskiego ojca. Ojciec zarabiał na życie, pracując jako kucharz w szpitalu oraz dorabiając sobie jako kelner w chińskiej restauracji. Matka zajmowała się domem. Ukończyła Barnard College oraz Columbia University, po czym pracowała przez pewien czas jako asystentka redakcji w The New York Review of Books. Tam poznała Susan Sontag, z którą się zaprzyjaźniła.

Całkowicie poświęciła się pisaniu – z tego też powodu nigdy nie wyszła za mąż i nie założyła rodziny. Chciała całkowicie poświęcić się swojemu powołaniu literackiemu[4]. Jest autorką siedmiu powieści, biografii Susan Sontag i wielu innych tekstów literackich. Pisywała m.in. do: „The New York Times”, „The Paris Review”, „Harper’s”, „The Believer”, „The Threepenny Review”, „Tin House” i „The Wall Street Journal”. Jej prace pojawiły się także w kilku antologiach, w tym w czterech tomach Nagrody Pushcarta i czterech antologiach literatury azjatycko-amerykańskiej[6].

Oprócz pisania, na życie zarabia pracą akademicką. Wykładała m.in. w Boston University, Brooklyn College i the New School.

Książki (3)

Sortowanie:
Przyjaciel
Przyjaciel
Sigrid Nunez
{}7.5/10
Bezimienna główna bohaterka nagle traci przyjaciela, który bardzo wiele dla niej znaczył. Pozostaje po nim pustka … i wielki, przygarnięty przez niego dog arlekin. Kto miałby się nim zająć? Niechętna ...
Pełnia miłości
Pełnia miłości
Sigrid Nunez
{}7.9/10
Główna bohaterka ""Pełni miłości"" opowiada o spotkaniach i rozmowach z różnymi ludźmi napotkanymi w codziennym życiu: niewidzianym od dawna byłym partnerem, właścicielką wynajmowanego przez nią mies...
Sempre Susan. Wspomnienie o Susan Sontag
Sempre Susan. Wspomnienie o Susan Sontag
Sigrid Nunez
{}8/10
„Chodzi o szczegół” - mawiała Susan Sontag, mając na myśli różnicę między prozą a reportażem i na korzyść tego drugiego. Byłaby więc chyba zadowolona, czytając opowieść Sigrid Nunez: utkaną z konkret...

Komentarze

Cytaty Sigrid Nunez

Strzeż się ironii, ignoruj krytykę, wzoruj się na tym, co proste, przyglądaj się małym i pokornym stworzeniom, rób to, co jest trudne, właśnie dlatego, że jest trudne, nie szukaj odpowiedzi, ale kochaj pytania, nie uciekaj od smutku i przygnębienia, ponieważ to one mogą stanowić warunek niezbędny twojej pracy. Szukaj samotności, przede wszystkim szukaj samotności.
Sigrid Nunez z książki Przyjaciel
#Rilke#pisarze#radydlapisarzy#pisanie
{}× 2 Link
Zło wyobrażone jest romantyczne, różnorodne, zło rzeczywiste - ponure, monotonne, jałowe, nudne.
Sigrid Nunez z książki Przyjaciel
#SimoneWeil#zlo#prawda#wyobrazenie
{}× 1 Link
Pytasz, o czym powinnaś pisać. Boisz się, że cokolwiek napiszesz, okaże się banalne albo będzie po prostu kolejną wersją tego, co już powiedziano. Ale pamiętaj, istnieje w tobie przynajmniej jedna książka, której nie mógłby napisać nikt inny oprócz ciebie. Moja rada - kop głęboko i ją odszukaj.
Sigrid Nunez z książki Przyjaciel
#pisanie#pisarze#rady#ksiazka#opowiesc
{}× 1 Link
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe