Przyjaciel

Sigrid Nunez
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Przyjaciel
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Bezimienna główna bohaterka nagle traci przyjaciela, który bardzo wiele dla niej znaczył. Pozostaje po nim pustka … i wielki, przygarnięty przez niego dog arlekin. Kto miałby się nim zająć? Niechętna zwierzętom wdowa w podeszłym wieku? Nieobecna, skłócona ze zmarłym córka, która nawet nie pofatygowała się na pogrzeb? W nagrodzonej prestiżową National Book Award z 2018 roku powieści Sigrid Nunez w sposób błyskotliwy i przenikliwy opowiada o nowojorskim środowisku literackim, problemach starzejącego się pisarza i codziennej pracy nauczyciela akademickiego. To również historia o przyjaźni, miłości i śmierci, jak też o wartościach, jakie do naszej egzystencji wnoszą zwierzęta. Kto komu bardziej pomaga w trudnych chwilach – one nam czy my im? Wzruszająca, mądra powieść o tym, co w życiu najważniejsze.  
Tytuł oryginalny: The Friend
Data wydania: 2019-06-12
ISBN: 978-83-953523-0-0, 9788395352300
Wydawnictwo: Pauza
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 208
dodana przez: Mirko

Autor

Sigrid Nunez Sigrid Nunez
Urodzona 12 marca 1951 roku w USA (Nowy Jork)
Sigrid Nunez – amerykańska pisarka chińskiego pochodzenia. Największe uznanie przyniosła jej siódma powieść, Przyjaciel, za którą autorka zdobyła nagrodę National Book Award w 2018 i która stała się bestsellerem. Obecnie jest pisarką rezydentką na U...

Pozostałe książki:

Przyjaciel Pełnia miłości Sempre Susan. Wspomnienie o Susan Sontag Słabsi Dla Rouenny
Wszystkie książki Sigrid Nunez

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy coś złego przydarzy się psu?

WYBÓR REDAKCJI
26.11.2019

Napisana oszczędnym, wyważonym językiem powieść Sigrid Nunez jest prawdziwie przejmującą i piękną historią o życiu i o śmierci, której nie da się wytłumaczyć. Nie tylko psu, ale również i człowiekowi. Powieść przybiera formę monologu-wspomnienia snutego przez bezimienną narratorkę, gdy ta wspomina swojego zmarłego najbliższego przyjaciela. Zdani... Recenzja książki Przyjaciel

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2021-02-12
8 /10
Przeczytane

Doprawdy przedziwna to książka. Prosta okładka sugeruje czytelnikowi, że tekst w środku obroni się sam. A tekst? Na początku miałam wrażenie lekkiego chaosu. Narratorka, wspominając przyjaciela, który popełnił samobójstwo, przytacza różne luźne myśli, uwagi, przypomina sobie jego słowa. Książka jest utkana z takich wspomnień, historii przyjaźni z dogiem-arlekinem, a także odnośników do literatury. Mój podziw budzi oczytanie Autorki – porusza się ona z łatwością po współczesnej literaturze, przytacza „smaczki” dotyczące autorów oraz cytaty.

Książka, choć nie posiada rozbudowanej fabuły, chwyta za serce, a tytułowego „przyjaciela” możemy rozumieć dwojako: może to być zmarły mężczyzna, ale też pies, z którym narratorkę połączyła szczególna więź.

Bardzo podoba mi się forma książki, która daje czytelnikowi szansę na różnego rodzaju doświadczenia – zabawa różnymi formami, akcja tocząca się niespiesznie.

Siłą tej książki jest jej zwykłość. Narratorkę – choć jest pisarką i wykładowcą obracającym się w pisarskim światku – dotykają przyziemne problemy. Autorce udało się stworzyć specyficzny klimat, płynnie przechodzić od momentów zabawnych do smutnych, chwytających za serce. Oby więcej takich książek!

× 2 | link |
@olamieczakowska2911
@olamieczakowska2911
2020-09-25
6 /10
Przeczytane

"Przyjaciel" to niewielka objętościowo książka, a wywołała we mnie sporo mieszanych uczuć. Z jednej strony miałam wrażenie, że czytam coś bez polotu, pracę z kursu twórczego pisania napisaną przez kogoś, komu zupełnie brak talentu, a jest jedynie rzemieślnikiem. Takim zupełnie zwyczajnym. Nic nadzwyczajnego. Z drugiej strony, miałam wrażenie, że autorka opowiada trzy zupełnie różne, niezwiązane ze sobą historie. Historię swojej niespełnionej miłości, pod przykrywką przyjaźni, drugą - historię psa i trzecią - historię tego, ile wie o pisarzach i literaturze. Przyznaję, że najbardziej zaciekawiła mnie historia psa, bo dog niemiecki to jedna z moich ulubionych ras (oprócz owczarków podhalańskich). Losem Apolla przejęłam się prawdziwie. Historia druga, o miłości, była nudna, banalna, a bohaterka wydała mi się wręcz głupia. No bo przecież to naiwne wierzyć w takie "przyjaźnie". No cóż, każdy ma prawo robić z siebie debila. I trzecia historia, to mam wrażenie, że autorka chciała wtrącić mnóstwo wstawek literackich, chyba, żeby zabłysnąć intelektem. No niee, mówiąc kolokwialnie, kupy się to nie trzymało. Ani trochę. A że książka jest krótka, to wytrwałam do końca. I okazało się, że im dalej, tym lepiej. Tym bardziej składa się to wszystko w jedną całość. W historię przesmutną, o nieszczęśliwym życiu, braku jego sensu i miłości w nim. A dokładniej, miłości odwzajemnionej. O braku nadziei. Ciężko mi po tej lekturze. I smutno. I przykro. I tęskno do spacerów z wielkim psem. Ale wr...

| link |
KS
@ksiazkowyregal
2021-09-07
9 /10
Przeczytane B/STW 2021

Zaryzykowałam z tą książką, ponieważ raczej nie czytam takiej literatury. Okazało się, że mnie wciągnęła i bardzo dobrze mi się ją czytało.

| link |
TO
@Tolpynia
2024-04-17
8 /10
Przeczytane
@ania.wr
@ania.wr
2023-05-15
9 /10
Przeczytane
@Puella13
2023-05-12
8 /10
Przeczytane Audiobook
@DZIKA_BESTIA
2023-04-05
9 /10
Przeczytane różne zagraniczne
@mewaczyta
2023-02-13
8 /10
Przeczytane
MA
@madameseneka
2022-01-10
6 /10
Przeczytane
MO
@Moniskape
2021-10-04
7 /10
Przeczytane
@Leman
2021-03-30
9 /10
Przeczytane Best of the best
SZ
@Szymon
2021-02-09
7 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Literatura piękna 2_Pożyczone od innych
@elutka_a
2021-01-25
7 /10
Przeczytane PAUZA
@Edyta_Frackowiak
@Edyta_Frackowiak
2020-11-11
9 /10
Przeczytane
@posrodkwiatowicieni
@posrodkwiatowicieni
2020-10-22
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Zło wyobrażone jest romantyczne, różnorodne, zło rzeczywiste - ponure, monotonne, jałowe, nudne.
Strzeż się ironii, ignoruj krytykę, wzoruj się na tym, co proste, przyglądaj się małym i pokornym stworzeniom, rób to, co jest trudne, właśnie dlatego, że jest trudne, nie szukaj odpowiedzi, ale kochaj pytania, nie uciekaj od smutku i przygnębienia, ponieważ to one mogą stanowić warunek niezbędny twojej pracy. Szukaj samotności, przede wszystkim szukaj samotności.
Pytasz, o czym powinnaś pisać. Boisz się, że cokolwiek napiszesz, okaże się banalne albo będzie po prostu kolejną wersją tego, co już powiedziano. Ale pamiętaj, istnieje w tobie przynajmniej jedna książka, której nie mógłby napisać nikt inny oprócz ciebie. Moja rada - kop głęboko i ją odszukaj.
To za czym tęsknimy - co tracimy i co opłakujemy - właśnie to czyni nas ludźmi, którymi w głębi duszy naprawdę jesteśmy. Nie wspominając o tym, czego w życiu pragnęliśmy, lecz nigdy nie mieliśmy.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl