Tatiana Țîbuleac

Tatiana Țîbuleac

Autorka, 42 lata 6 czytelników
Obserwuj
9.6 /10
5 ocen z 1 książki,
przez 5 kanapowiczów
Urodzona w 1978 roku w Mołdawii - Republice (Kiszyniów)
Mołdawsko-rumuńska pisarka i dziennikarka. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Państwowego Uniwersytetu Mołdawskiego. Pracowała jako reporterka, redaktorka i prezenterka w PRO TV Chișinău. Zaangażowana w działalność UNICEF-u. Od 2008 roku mieszka w Paryżu.

Zadebiutowała w 2014 roku zbiorem opowiadań Fabule Moderne (Opowieści współczesne). W 2017 roku ukazała się jej pierwsza powieść Lato, gdy mama miała zielone oczy, za którą otrzymała nagrodę Związku Pisarzy Mołdawskich, nagrodę rumuńskiego magazynu literackiego „Observator Cultural” oraz Nagrodę Licealistów przyznawaną na Międzynarodowym Festiwalu Literatury i Tłumaczeń FILIT w Jassach. Powieść została przetłumaczona m.in. na język francuski, hiszpański, niemiecki, bułgarski i norweski. W Hiszpanii otrzymała szereg wyróżnień: była finalistką kilku prestiżowych nagród literackich; zdobyła tytuł Książki Roku 2019 przyznawaną przez księgarnię Cálamo w Saragossie, a w 2020 roku w konkursie „Księgarnie Polecają” – główną nagrodę w kategorii: fikcja. Ostatnia powieść autorki, Grădina de sticlă (Szklany ogród) została w 2019 roku wyróżniona Europejską Nagrodą Literacką.

Książki

Lato, gdy mama miała zielone oczy
Lato, gdy mama miała zielone oczy
Tatiana Țîbuleac
{}9.6/10
Aleksy, kipiący gniewem nastolatek, po ukończeniu szkoły zamierza pojechać z kolegami do Amsterdamu, zamiast tego jednak udaje się z matką na wieś do Francji. Mają spędzić razem lato. Ich trudna rela...

Komentarze

Cytaty Tatiana Țîbuleac

Ludzkie strzępy - oto czym byliśmy. Polipy i cysty, w dodatku usunięte. A zgłaszaliśmy pretensje do bycia żywymi nerkami i sercami.
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe