Tomasz Toivi Blatt

Tomasz Toivi Blatt

Autor, zmarł w 2015 (żył 88 lat) 6 czytelników
Obserwuj
9 /10
6 ocen z 1 książki,
przez 6 kanapowiczów
Urodzony 15 kwietnia 1927 roku w Polsce (Izbica)
Thomas „Toivi” Blatt, pierwotnie Tomasz Blatt. Imiona i nazwisko nadane przy narodzeniu – Toivi Hersz Ber Blatt. Więzień obozu zagłady w Sobiborze i uczestnik powstania więźniów tego obozu, autor licznych wspomnień z czasów Holocaustu.

Urodził się w Izbicy – typowym polskim sztetlu, nazywanym „żydowską stolicą” ze względu na przewagę ludności żydowskiej (ok. 90% mieszkańców w 1939).

W 1943 r. został wraz z rodziną deportowany do obozu zagłady w Sobiborze. Jego rodzice i o 6 lat młodszy brat zginęli w komorze gazowej. On sam przetrwał zatrudniony w warsztacie obozowym i był uczestnikiem powstania więźniów, które wybuchło 14 października 1943. Z Sobiboru uciekło wtedy ok. 300 powstańców, z czego tylko co dziesiąty przeżył do końca wojny.

Po wojnie Blatt studiował dziennikarstwo. W 1959 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i zajął się dokumentacją zagłady Żydów. Jego wspomnienia ukazały się m.in. na łamach polskich tygodników: „Świat” i „Kulisy”. W 1979 r. zarejestrował rozmowę z jednym z przywódców powstania w Sobiborze, Aleksandrem „Saszą” Peczerskim. W 1983 r. przeprowadził trzygodzinny wywiad z byłym oficerem SS z Sobiboru, Karlem Frenzlem. Zapis tej rozmowy, zatytułowany Morderca i jego świadek, zamieścił 28 marca 1984 niemiecki tygodnik „Stern”. Ten sam wywiad opublikował także polski „Przegląd Tygodniowy” (1 maja 1983) oraz izraelski „Ha-Arec” (27 kwietnia 1984).

Dziennik Blatta zawierający opis przebiegu powstania w Sobiborze został wykorzystany w telewizyjnym filmie stacji CBS pt. Ucieczka z Sobiboru. Film otrzymał m.in. dwa Złote Globy i kilka nominacji do Nagrody Emmy.

Tomasz Blatt jest bohaterem reportażu Hanny Krall Autoportret z kulą w szczęce.

Mieszkał w Santa Barbara w Kalifornii. W 70. rocznicę powstania w obozie w Sobiborze został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Książki (4)

Sortowanie:
Petrology Ingenous Sedimentary & Metamorphic
Petrology Ingenous Sedimentary & Metamorphic
Tomasz Toivi Blatt
Petrology 3rd edition successfully builds upon the strengths of its predecessor, but now also includes fresh and engaging features to bring the book to the forefront of today's teaching. New chapters ...
Z popiołów Sobiboru (skąd nie było powrotu) : historia przetrwania
2 wydania
Z popiołów Sobiboru (skąd nie było powrotu) : historia przetrwania
Tomasz Toivi Blatt
Kolejne, trzecie poprawione wydanie niezwykle ważnego źródła historycznego, niezbędnego do poznania dziejów obozu zagłady w Sobiborze, pamiętnika Tomasza Blatta z Izbicy. Pamiętniki uzupełniono cenny...
Sobibór – zapomniane powstanie
Sobibór – zapomniane powstanie
Tomasz Toivi Blatt
Kolejna książka Thomasa Blatta - byłego więźnia hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze, który wbrew swej woli został wrzucony w świat zbrodni i własnym życiem doświadczył jego nieszczęsnej logiki. J...
Ucieczka z Sobiboru
2 wydania
Ucieczka z Sobiboru
Tomasz Toivi Blatt
9.4/10
Autor, polski Żyd, miał szesnaście lat, gdy w 1943 roku został wraz z rodziną osadzony w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze. Rodzice i młodszy brat zginęli w komorze gazowej, a on sam przetrwał ...

Komentarze

Cytaty Tomasz Toivi Blatt

Dziwnymi drogami chodzi przeznaczenie.
Zastanawiałem się, dlaczego jest tak, że śmierć jednego człowieka może być o wiele trudniejsza do zniesienia niż śmierć tysięcy zagazowanych, umierających w okrutnych cierpieniach?
Bycie świadkiem ludobójstwa jest przytłaczające, pisanie o nim miażdży duszę.
Gdzieś daleko w Polsce toczył się po torach pociąg skazańców zmierzających w stronę Sobiboru.
Karolek odwrócił się do mnie ze słowami:
— Jutro będzie tu mnóstwo jedzenia.
Zapytałem sam siebie: czy my wciąż jesteśmy ludźmi?
Znaleźć się w Sobiborze w niewłaściwym miejscu oznaczało śmierć, odejście od esesmana bez pozwolenia było czymś nie do pomyślenia.
Mimo nieludzkiej pracy i warunków życia w miejscu na pozór przeklętym i opuszczony przez Boga, ludzie się zakochiwali, troszczyli się o siebie, bywali zazdrośni i doświadczali wszystkich „normalnych” uczuć będących udziałem mężczyzn i kobiet.
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl