Umberto Eco

Autor, zmarł w 2016 (żył 84 lata) 947 czytelników
Zostań fanem autora: × 19
7.7 /10
639 ocen z 42 książek,
przez 419 kanapowiczów
Urodzony 5 stycznia 1932 roku we Włoszech (Alessandria, Piemont)
Włoski teoretyk literatury, beletrysta. Był profesorem semiotyki na uniwersytecie w Bolonii. Wykładał także na Uniwersytecie we Florencji. Debiutował w 1956 rozprawą na temat średniowiecznej estetyki. Autor wielu prac naukowych, m.in.: La struttura assente (Nieobecna struktura), Le forme del contenuto" (Formy treści) i fundamentalnego Trattato della semiotica generale (Traktat semiotyki ogólnej). Jako beletrysta debiutował w 1980, bestsellerem została jego powieść Il nome della rosa (1982, wydanie polskie Imię róży), która uzyskała francuską nagrodę Medicis oraz została sfilmowana. Eco zajmował się badaniem mechanizmów kultury masowej, którą pojmował w kategorii faktu komunikacyjnego, a semiotykę wykorzystywał jako narzędzie opisu form społecznych. Jego zainteresowania sięgały literatury trywialnej, prasy codziennej, komiksu, piosenki. Semiotyka Eco stała się modnym kierunkiem filozofii, do czego w szczególności przyczyniły się jego dzieła — Teoria semiotyki (1978) i Rola czytelnika (1979). Rozważania semiotyki dotyczą głównie znaków, rozpatrywanych pod kątem znaczeń w zakresie komunikacji międzyludzkiej. Analiza semiotyki ma prowadzić do rozpoznania sił motorycznych przemian w sferze kultury i ujawnić, że sposób i celowość "produkowania" znaczenia nie różni się od produkcji przedmiotów materialnych — czyli praktycznej, codziennej działalności człowieka. Semiotyka Eco otwarła drogę do nowych studiów w zakresie estetyki. Doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także kilkudziesięciu innych uczelni.

Książki

Wymyślanie wrogów i inne teksty okolicznościowe
2 wydania
Wymyślanie wrogów i inne teksty okolicznościowe
Umberto Eco

Zbiór esejów Umberto Eco - inteligentna rozrywka i intelektualna przygoda dla czytelników. Oto zbiór rozmaitości, czasem zaangażowanych, a czasem stworzonych dla rozrywki, na temat absolutu, ognia, w...

Cytaty

Nie wszystko, co właściwe człowiekowi, jest koniecznie dobre.
Kto czyta książki, żyje podwójnie.
„Nie masz niczego na świecie, ni człeka, ni diabła, ni żadnej rzeczy, którą miałbym za równie podejrzaną jak miłość. Penetruje ona bowiem duszę bardziej niż cokolwiek co znane. Nie istnieje nic co wypełnia i spaja serca z taką siłą jak to czyni miłość. Z tej przyczyny jeśli dusza nie ma oręża, które nią kieruje, wali się przez miłość w ogromną ruinę.”
Ludzie nigdy nie czynią zła w tak szerokim zakresie i z takim zapałem jak wtedy, gdy robią to z przekonań religijnych.

Komentarze

@Maynard
@Maynard · prawie 15 lat temu
Książki dla czytelnika wymagającego i myślącego. Z całą pewnością pisarstwo Eco to nie lektura lekka i łatwa ale za to niezwykle przyjemna. Jeden z nielicznych, obok Borgesa pisarzy-erudytów, którzy mają coś do powiedzenia i potrafią przekazać to czytelnikowi. Najlepsze z prozy: "Wahadło..." i "imię...", gorsze: "Baudolino" i "Wyspa...". inne godne polecenia to "Historia brzydoty" i "Zapiski na pudełku od zapałek".
× 1
@loonia
@loonia · ponad 15 lat temu
dla mnie najciekawszą i najbardziej niesamowitą powieścią eco jest "wahadło foucaulta".