Cmentarz w Pradze

Umberto Eco
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 33 ocen kanapowiczów
Cmentarz w Pradze
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 33 ocen kanapowiczów

Opis


czy nasze przekonania, nasza wiedza o świecie i wydarzeniach, obserwacje, które uważamy za własne, są takimi w rzeczywistości? czy też może się okazać, że są rezultatem nadzwyczaj zręcznej manipulacji prawdziwymi i fałszywymi informacjami?
umberto eco podczas jednej ze swych konferencji prasowych powiedział kiedyś, że bardziej niż w teorię wierzy w spiskową praktykę dziejów. była to wypowiedź żartobliwa, ale czy do końca?
ważnym tematem cmentarza w pradze są protokoły mędrców syjonu; jest to literacka wizja ich powstania. lecz dowiadujemy się także niesłychanych rzeczy o przedziwnych stowarzyszeniach, masonach, jezuitach, karbonariuszach, o słynnych nawróceniach, które zwiodły nawet świętą teresę z lisieux, o starożytnym mieście na dnie jeziora genewskiego, które badał pewien polski archeolog. a już z pewnością nie zapomnimy epizodu z doktorem freudem rozprawiającym o psychiatrii w znanej paryskiej restauracji. restauracje bowiem, kawiarnie, smakowite potrawy, opisy dań, deserów, skrupulatnie układanych menu są tu bardzo ważne.
a przy tym wszystkim pamiętajmy, że postacie występujące w cmentarzu w pradze są autentyczne. jedynym wyjątkiem jest główny bohater, którego wszakże liczne wyczyny mają wielu naprawdę istniejących sprawców. podobni do nich stale krążą wśród nas.
Tytuł oryginalny: Il cimitero di Praga
Data wydania: 2011-11-02
ISBN: 978-83-7392-359-1, 9788373923591
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Stron: 496
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Umberto Eco Umberto Eco
Urodzony 5 stycznia 1932 roku we Włoszech (Alessandria, Piemont)
Włoski teoretyk literatury, beletrysta. Był profesorem semiotyki na uniwersytecie w Bolonii. Wykładał także na Uniwersytecie we Florencji. Debiutował w 1956 rozprawą na temat średniowiecznej estetyki. Autor wielu prac naukowych, m.in.: La struttura ...

Pozostałe książki:

O bibliotece Imię róży Zapiski na pudełku od zapałek Wahadło Foucaulta Cmentarz w Pradze
Wszystkie książki Umberto Eco

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

No i co to miało być?

WYBÓR REDAKCJI
13.10.2021

Umberto Eco, twórca znany na całym świecie z jednej książki tak naprawdę. Imienia róży nie czytałam (jeszcze) i zamierzam to nadrobić (wkrótce), choć przyznać muszę, że Cmentarz w Pradze mnie do tego skutecznie zniechęca. No bo co to niby miało być? Traktat filozoficzny? Literatura piękna? Dziwacznie horrorowaty thrillero-kryminał jakiś? Są też ta... Recenzja książki Cmentarz w Pradze

Ponadczasowy powab teorii spiskowych

WYBÓR REDAKCJI
23.02.2021

Poprzeczka była zawieszona wysoko. Umberto Eco zasłynął średniowiecznym kryminałem, którego największą tajemnicą był ludzki śmiech; dał czytelnikom tekst idealny. Z drugiej strony, po lekturze zawiłej opowieści z "Wahadła Foucaulta", mogłem się spodziewać wszystkiego ze spotkania z przedostatnią powieścią profesora. Niestety "Cmentarz w Pradze" to... Recenzja książki Cmentarz w Pradze

Cmentarz w Pradze

3.12.2012

Praktycznie od chwili, gdy odkryłam istnienie tego tytułu, chciałam dowiedzieć się więcej. Gdy wreszcie mi się to udało, trudno mi cokolwiek napisać. Po raz pierwszy nie potrafię jej jednoznacznie ocenić, odpowiedzieć na pytanie, czy jest dobra, a może należy jej unikać. Napiszę to, co kłębi się w mojej głowie. Decyzję, co z tym zrobić, pozostawiam... Recenzja książki Cmentarz w Pradze

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-06-25
6 /10
Przeczytane Posiadam Literatura obca

Książkę tę czytałam z mieszanymi uczuciami. Postać Simoniniego jest odrażającą kreaturą, która wzbudziła moje negatywne uczucia. Ale ta odraza - myślę, że była celowym zabiegiem autora i raczej powinnam była się martwić o siebie, gdyby było inaczej. Książka jest potrzebna - podejmuje bardzo ważny temat, temat tabu, który wciąż jest szeptany w niektórych kręgach. Autor, moim zdaniem, poradził sobie z nim znakomicie na wszystkich poziomach książki. Najbardziej szkoda mi cmentarza żydowskiego w Pradze, bo to takie romantyczne i melancholijne miejsce, które chyba tylko w chorym umyśle może kojarzyć się ze spiskami. Ale to też dodatkowo podkreśla tematykę powieści.
Sama struktura powieści, zbudowanej jako powieść pozytywistyczna, jest mistrzowska.
Miałam dylemat ile gwiazdek dać tej książce, bo aczkolwiek świetna, to jednak czyta się ją powoli, ciężko i żmudnie (sama nie wiem jak długo by mi to zajęło, gdyby nie atak zimy, który usadził mnie w fotelu). Poza tym jest to jednak książka z tezą, a 'tezy' jakkolwiek szlachetne by nie były, zawsze są tezami.

× 11 | Komentarze (1) | link |
@Tedeusz
2020-02-04
5 /10
Przeczytane

Po twórcy „Imienia róży” spodziewałem się czegoś znacznie lepszego.
 

× 3 | link |
@zooba
2019-11-27
4 /10
Przeczytane Posiadam

Duże rozczarowanie, przydługa historia, po 50-100 stronach wiadomo jaki będzie 'morał' historii. Po co autor to dalej ciągnął?

× 2 | link |
@czytaniezprzyjemnoscia
2021-06-08
7 /10

"Cmentarz w Pradze" jest powieścią kryminalno-szpiegowską, której głównym bohater Simonini, zajmuje się nielegalnym procederem, mianowicie podrabia dokumenty. Przyznam, że to kontrowersyjna postać, tajemnicza i owiana mrokiem, mężczyzna jest antysemitą, co nie pozostaje bez wpływu na jego zawodową "działalność".

Cała powieść, jak przystało na Umberto Eco, jest niezwykle zagadkowa, karmi wyobraźnię niepokojącymi wizjami i jednocześnie skłania do wielu refleksji, niestety bardzo zatrważających. Włoski pisarz poprzez swoje dzieło pokazał jak ogromną moc ma kłamstwo, które raz wypowiedziane i następnie powtarzane, bez żadnej weryfikacji, może pogrążyć wielu ludzi.

Filozof utrwalił w swojej powieści, coś co jest niestety czymś uniwersalnym, czyli siłę manipulacji i to jak łatwo można jej ulec. Czasem wystarczy niewiele, małe ziarenko, rzucone gdzieś niby przypadkiem...

Lektura tej powieści nie należy do najłatwiejszych. Polecam rozłożyć ją sobie w czasie, ponieważ ilość szczegółów i szczególików, którymi wręcz zasypuje nas autor, wymaga koncentracji, żeby nie zgubić się w tych literackich gąszczach.

Jednak najbardziej doceniamy to co przychodzi z trudem, związane jest z wysiłkiem, dlatego uważam, że warto sięgnąć po ten tytuł!
W tym miejscu zachęcam też do zapoznania się również z inną książką autorstwa Umberto Eco. " Imię róży" to pozycja, którą przeczytałam w liceum i byłam nią zachwycona.

× 1 | link |
@rosamund
2013-05-13

Utknęłam gdzieś na poczatku. Może po prostu Eco mi nie podchodzi, bo z 'Imię róży' miałam to samo. Mimo, że zaczyna się interesująco, drażni mnie narrator i jego wypowiedzi. Zagadka, którą mamy na samym poczatku jest z jednej strony intrygująca z drugiej nie mam ochoty jej rozwiązywać. Siostra mi powiedziała jak to sie skończyło i mi wystarcza. trzeba spróbować chociaz podejśc, żeby sprawdzić czy to nasze klimaty.

× 1 | link |
@martagieks
2011-11-30
10 /10
Przeczytane Nie otwierają się dla wszystkich

Przeczytałam "Cmentarz " w polskim tłumaczeniu i chociaż nadal twierdzę, że nie dorównuje wersji francuskiej, przyznaję, że książka jest genialna. A genialnej książce nic nie jest w stanie zaszkodzić. Pytanie do tych, którzy czytali : Czy coś was raziło od strony interpunkcji, bo zaczynam podejrzewać, że jestem przeczulona na tym punkcie?

× 1 | link |
@twoj.emil
2021-01-23
4 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka Zagraniczne Posiadam Niedokończone Literatura piękna

Początek był zabawny. Potem bardzo zainteresował mnie temat, ale gdy bohater zaczął opisywać swoje losy od dzieciństwa, zaczęło mnie to wszystko nudzić, czytało się ciężko i dwa razy robiłam sobie przerwy od tej książki. W końcu zrezygnowałam z dalszego czytania. Było to na pewno dość duże rozczarowanie.

× 1 | link |
@wasilka
2012-07-24
Przeczytane

Hmm...cóż...zostanę pewnie odsądzona od czci i wiary przez wielbicieli Eco, ale do mnie ta książka w ogóle nie przemówiła, owszem ciekawy język,ale jakoś nie porwała mnie ta historia, za to piękne miała ilustracje, które zachwyciły mnie w każdym calu, przeczytałam jednak, w końcu to Umberto;-)

× 1 | link |
@miiincik
2012-09-25
Przeczytane Z biblioteki

Jedno wielkie dno. Dużo nudnych, nic niemających ze sobą wspólnego opisów, a przede wszystkim totalny brak akcji. Nie polecam nikomu !

× 1 | link |
@basiaa
2011-09-17
Chcę przeczytać

Z niecierpliwością czekam na ukazanie się kolejnej pozycji erudyty Eco.

| link |
@Maynard
2011-09-17

Ma pojawić się w Listopadzie, więc czekam z niecierpliwością.

| link |
KO
2012-10-15
8 /10
Przeczytane

Fragmentami przeciągał, ale znać należy. Bywało lepiej.

| link |
@www.BestBooks-only.eu

Tylko dla zawamnsowanych!

| link |
@DZIKA_BESTIA
2021-10-13
4 /10
Przeczytane Nie polecam różne zagraniczne
@sija002
2021-08-13
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Ludzie nigdy nie czynią zła w tak szerokim zakresie i z takim zapałem jak wtedy, gdy robią to z przekonań religijnych.”
× 2
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl