Mój 1968 po drugiej stronie muru

Umberto Eco
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Mój 1968 po drugiej stronie muru
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Osobista refleksja Umberta Eco o polskim Marcu’68 oraz inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Książka przygotowana przez Wydawnictwo Literackie z okazji 40. rocznicy wydarzeń roku 1968. Autor – jeden z największych współczesnych intelektualistów, swoiste dziecko „rewolucji 1968 roku” – przebywał wówczas w Polsce oraz w Czechosłowacji i był bezpośrednim świadkiem wydarzeń. Z książki wyłania się obraz kraju komunistycznego widziany z perspektywy mieszkańca Zachodu. Eco analizuje mechanizmy działania państwa rządzonego przez partię komunistyczną, by zrozumieć gorące wydarzenia roku 1968 w Polsce i Czechosłowacji. Umberto Eco – jeden z najsłynniejszych współczesnych pisarzy, intelektualistów, filozofów XX wieku; autor licznych prac naukowych i popularnonaukowych m.in. Sztuka i piękno średniowieczu, W poszukiwaniu języka uniwersalnego; bestsellerowych powieści: Imię róży, Wahadło Foucaulta, Baudolino.
Data wydania: 2008-03-06
ISBN: 978-83-08-04197-0, 9788308041970
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 88

Autor

Umberto Eco
Urodzony 5 stycznia 1932 roku we Włoszech (Alessandria, Piemont)
Włoski teoretyk literatury, beletrysta. Był profesorem semiotyki na uniwersytecie w Bolonii. Wykładał także na Uniwersytecie we Florencji. Debiutował w 1956 rozprawą na temat średniowiecznej estetyki. Autor wielu prac naukowych, m.in.: La struttura ...

Pozostałe książki:

Imię róży O bibliotece Zapiski na pudełku od zapałek Cmentarz w Pradze Wahadło Foucaulta Tajemniczy płomień królowej Loany Baudolino Drugie zapiski na pudełku od zapałek (1991-1993) Historia brzydoty Wyspa dnia poprzedniego Historia piękna Sześć przechadzek po lesie fikcji Temat na pierwszą stronę Superman w literaturze masowej : powieść popularna - między retoryką a ideologią Trzecie zapiski na pudełku od zapałek 1994-1996 Wyznania młodego pisarza Nie myśl że książki znikną O literaturze Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów Szaleństwo katalogowania Sztuka i piękno w średniowieczu W co wierzy ten, kto nie wierzy? W poszukiwaniu języka uniwersalnego Diariusz najmniejszy Apokaliptycy i dostosowani Interpretacja i nadinterpretacja Jak podróżować z łososiem Między kłamstwem a ironią Pape Satan aleppe. Kroniki płynnego społeczeństwa Trzy opowieści Czytanie świata Dzieło otwarte Filozofia frywolna Historia krain i miejsc legendarnych Imię róży. Tom 1 Jak napisać pracę dyplomową. Poradnik dla humanistów Lector in fabula Migracje i nietolerancja Mój 1968 po drugiej stronie muru Na ramionach olbrzymów Podziemni bogowie Spór o SF Faith in Fakes Kant a dziobak La Bustina Di Minerva Mouse or Rat Nieobecna struktura Od drzewa do labiryntu. Studia historyczne o znaku i interpretacji Pięć pism moralnych Po drugiej stronie lustra i inne eseje Poetyki Joyce'a Poszukiwanie języka doskonałego w kulturze europejskiej Prawie to samo Przyszłość semiotyki. The Future of Semiotics. Il futuro della semiotica Rozmowy o końcu czasów Semiologia życia codziennego Sztuka TURNING BACK THE CLOCK Teoria semiotyki Travels in Hyper Reality Wymyślanie wrogów i inne teksty okolicznościowe
Wszystkie książki Umberto Eco

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Mój 1968 po drugiej stronie muru? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Meszuge
2020-07-22
5 /10

Mikroskopijna książeczka, nie licząc wstępu i posłowia, zawiera jedynie dwa artykuły przeznaczone pierwotnie dla tygodnika „L’Espresso”. Pierwszy Eco podyktował z Wiednia (przystanek na drodze z Czechosłowacji do Polski, gdzie latem 1968 roku wybrał się na konferencję stowarzyszenia semiotycznego), drugi napisał już po powrocie z Warszawy.

W pierwszym („Taniec wśród czołgów”) Eco opisuje sierpień 1968 roku i wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego, w tym Polski, do stolicy Czechosłowacji – Pragi, kończące tak zwaną „praską wiosnę”. W drugim („Tajemnica Gomółki”) mowa jest o wydarzeniach marcowych 1968, a raczej o ich konsekwencjach, bo Eco znalazł się w Warszawie prawie pół roku później; określenie „wydarzenia” ma, i pewnie jakiś czas jeszcze będzie miało, w języku polskim znaczenie szczególne i wyjątkowe.

Problemem tych dwóch tekstów, w efekcie przekładającym się na niewielkie zainteresowanie książką, jest to, że przedstawiają one pewne wydarzenia historyczne w sposób niezgodny z mitem, czy legendą, którą sobie stworzyliśmy, do której zdążyliśmy się przyzwyczaić, jaką nam wpojono.

Zajścia, które obserwował na ulicach Pragi w 1968 roku, nazywa Eco szwejkowszczyzną i groteską. Nie było to też antykomunistyczne powstanie, jak zdaje się uważać wielu młodych Polaków. Zresztą, oddaję głos autorowi:

„Tutaj nie toczy się polemika z komunizmem, lecz ze zbyt silnym sojusznikiem, który ich kolonizuje, kupuje za bezcen ich cukier, ich buty, ich sta...

× 6 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Mój 1968 po drugiej stronie muru. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat