Dobranoc, słonko Heidi Hassenmüller

Okładka Dobranoc, słonko
autor:
Heidi Hassenmüller
wydawnictwo:
OSSOLINEUM
data wydania:
2009
ISBN:
9788304046986

Opis

Akcja powieści rozgrywa się w latach 50., ale powojenne realia stanowią tylko tło przedstawionej tu historii, potwierdzając jej uniwersalny charakter. Po wojnie w mieszkaniu pani Mangold zjawia się przyjaciel jej poległego męża i wkrótce zajmuje jego miejsce. Paraliżujący strach przed ojczymem, który tyranizuje rodzinę, sprawia, że mała Gaby przez długie lata ukrywa fakt, iż jest przez niego wykorzystywana seksualnie. Dziewczyna przeżywa istną gehennę, próbuje uciec z domu, a nawet popełnić samob..ójstwo. Autorka w przejmujący sposób kreśli jej zmagania z samą sobą i rodzący się w niej bunt wobec ojczyma, któremu usiłuje się przeciwstawić, by położyć kres swemu cierpieniu. Waga problemu oraz sugestywny sposób jego ukazania sprawiły, że po ukazaniu się książki w Niemczech autorka otrzymała wiele listów od młodych ludzi, dla których historia Gaby stała się bodźcem do ujawnienia ich własnych bolesnych przeżyć spowodowanych molestowaniem seksualnym. Książka została nominowana do belgijskiej nagrody literackiej Farniente, przyznawanej przez młodzież.

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Będą w bibliotece z ciekawości wzięłam książkę ,,Dobranoc,słonko” Heidi Hassenmüller ze względu na ciekawą okładkę, na której znajduje się lalka i cień w dziwnym kolorze. Bardzo cienka była i lekka tak więc mi odpowiadało, aby ją w jeden dzień przeczytać. Z opisu można wywnioskować, że jest to ... więcej »
'' Dobranoc, słonko''- to powieść napisana na faktach autentycznych. Autorka zdradza nam, że była w podobnej sytuacji co główna bohaterka. Nie chciała milczeć . Otworzyła więc usta. Zapragnęła namówić inne dziewczęta, które zostały tak samo skrzywdzone co ona, żeby opowiedziały swoje historie. Pr... więcej »
Dodali do kolekcji
natalia7
SweetyStella
Demetria
kolorowa
maczek
anciaa
Lloret
Cytrynowaaa
Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!