Temat

Jak dodać nowe/inne wydanie do serwisu?

Postów na stronie:
@Chassefierre
@Chassefierre
Trickster 1199 książek 2995 postów
2020-12-13 14:15 #
I znowu nadszedł ten dzień, gdy przeczytaliście jakąś książkę albo przesłuchaliście audiobooka i chcecie zaktualizować swoją nakanapną biblioteczkę. Szukacie po tytule i...

I wszystko fajnie, znajduje książkę, ale Wy akurat przesłuchaliście audiobooka, którego nie ma, albo przeczytaliście książkę w innym wydaniu (którego też nie ma) i chcielibyście, żeby Wasza biblioteczka odpowiadała pod tym względem rzeczywistości. Więc chcecie dodać nowe/inne wydanie do serwisu. Tylko jak?

Przede wszystkim: NIE DODAJECIE NOWEJ KSIĄŻKI. Nowe/inne wydanie jest wersją książki już istniejącej, więc wchodzicie na stronę książki o którą Wam chodzi. O tak:


Jak widzicie, pod okładką jest opcja ,,dodaj inne wydanie''. Klikamy w nią i naszym oczom ukazuje się znany z poprzedniego ,,tutoriala'' formularz. Różni się od formularza dodawania książki jednym polem:

PS. Żeby lepiej widzieć co i jak wpisałam kliknijcie na obrazek prawym przyciskiem myszy i wybierzcie opcję ,,otwórz obraz w nowej karcie'' :)

Pola wypełniamy dokładnie tak, jak wcześniej, z tą różnicą, że teraz mamy do czynienia z audiobookiem. W przypadku audidobooka bardzo ważne jest właściwe wypełnienie pól ,,autorzy książki (tego wydania)''. Trzeba uważać, żeby z lektora przypadkiem nie uczynić autora i na odwrót. ;)

Aleksandra Popławska jest, oczywiście, lektorem. Tak tylko żartuję z tym podświetleniem. ;)


W każdym razie właściwie wypełnione pola wyglądają tak:

PS. Żeby lepiej widzieć co i jak wpisałam kliknijcie na obrazek prawym przyciskiem myszy i wybierzcie opcję ,,otwórz obraz w nowej karcie'' :)
I tak:

PS. Żeby lepiej widzieć co i jak wpisałam kliknijcie na obrazek prawym przyciskiem myszy i wybierzcie opcję ,,otwórz obraz w nowej karcie'' :)
Oraz tak:


I tu ktoś pewnie zapyta, ale hej, dlaczego 742 minuty, a nie 12 godzin i 22 minuty, jak to podaje wydawnictwo? Otóż dlatego, że jeśli spróbujemy wpisać w pole ,,stron lub minut'' hasło ,,12 godzin 22 minuty'' to formularz zrobi nam z tego 12 minut i będziemy mieli do czynienia z prawdopodobnie najkrótszym profesjonalnie nagranym audiobookiem. ;)

W każdym razie, po wypełnieniu wszystkich pól przechodzimy do magicznego przycisku ,,zapisz'' i voila! dodaliśmy kolejną książkę do seriwusu. Bo może jeszcze o tym nie wiecie, ale Kanapa zalicza dodanie nowego/innego wydania książki, jako dodaną książkę. Nie to, co niektórzy... ;)
# 2020-12-13 14:15
× 6
Odpowiedz
@Szarym.okiem
@Szarym.okiem
342 książki 60 postów
2021-01-11 14:20 #
Cześć, uzupełniam swoją biblioteczkę i chcę dodać kilka książek lub wydań, ale nie chcę narobić bałaganu, więc mam kilka pytań/wątpliwości:

1. książka "Moralność Pani Dulskiej". Wprowadzam ISBN w wyszukiwarce - 83-89956-90-X - brak wyników. Wyszukuję po tytule - jest. Nawet ta sama okładka, którą mam na półce (seria Lektury Wszech Czasów), ale z innym ISBN - 83-60322-08-2. Pozostałe dane tej książki prawie się zgadzają - poza wydawnictwem - wprowadzone jest "Orkla Press Polska Sp. z o.o.", a książka jest wydana przez "Polskapresse Sp. z o.o.". i nie jest to cykl "Pani Dulska tom 1.". Pytanie: mam poprawić istniejącą już książkę, czy dodać kolejne wydanie z danymi z książki, którą fizycznie mam na półce? Dodam tylko, że takich przypadków mam sporo, głównie właśnie z serii Literatura Wszech Czasów.

2. Książka "Markiza Angelika". Istnieje już jedno wydanie (ISBN 978-83-7129-816-5), ale jako całość. Mam natomiast inne wydanie tej książki, ale dwutomowe. Tom 1 (ISBN 978-83-261-0720-7) dodałam już pod tym istniejącym wydaniem, a co z tomem 2 (ISBN 978-83-261-0721-4)? Czy również powinno być dodane pod tym samym tytułem jako kolejne wydanie, czy już jako osobna książka? A może oba tomy powinny być jako zupełnie osobne tytuły? Mam do dodania całą serię, która w większości przypadków jest podzielona na 2-3 tomy, więc będzie takich przypadków więcej.
# 2021-01-11 14:20
Odpowiedz
@Chassefierre
@Chassefierre
Trickster 1199 książek 2995 postów
2021-01-13 07:54 #
Ad. 1 Wołam o pomoc @Jagrys, @jbutton, @tsantsara, @Vernau, @ziellona - co robimy z takimi przypadkami, jak ten opisany? Ja bym dodała kolejną książkę, ze względu na to, że ISBN jest różny, ale to tylko ja i moje małe zdanie. Pomożecie?

Ad.2Na przykładzie ,,Moby Dicka'' - książka była wydawana w postaci jednego tomu, dwóch tomów i (chyba) nawet trzech. Za każdym razem jednak jest to ta sama książka (jeden tytuł: ,,Moby Dick'') więc przypisujemy ją, jako różne wydania (dwu- trzy- tomowe) istniejącej już książki o tym samym tytule. :)
# 2021-01-13 07:54
Odpowiedz
@Szarym.okiem
@Szarym.okiem
342 książki 60 postów
2021-01-13 08:46 #
Dobra, to jeszcze taka wątpliwość mnie naszła. Jak oznaczam, że jakiś tytuł mam na półce i chcę dodatkowo oznaczyć ten sam tytuł, tylko inne wydanie, to się okazuje że już drugi raz tego samego tytułu się nie da oznaczyć. Czyli jak dodam książkę, która jest wydana w 2 tomach i chcę je oznaczyć na swojej półce, to się okazuje że mam tak jakby tylko 1 książkę. Podobnie będzie, jeśli mam np. kolekcję różnych wydań Kopciuszka. Fizycznie na półce stoi ich 6 a oznaczyć mogę w zasadzie tylko raz. Jest na to jakieś rozwiązanie?
# 2021-01-13 08:46
Odpowiedz
@tsantsara
@tsantsara
Bibliotekarz 925 książek 1428 postów
2021-01-13 10:04 #
ad.1 Rozmawialiśmy już raz o tym z bibliotekarzami i większość skłaniała się ku temu, że nie jesteśmy Biblioteką Narodową, żeby koniecznie odznaczać każdy numer ISBNu z każdego wydania, np. od 1-50. Jeśli okładka jest taka sama i to samo wydawnictwo, przyjmujemy że to takie samo wydanie. Moim zdaniem pewnym rozwiązaniem tej wątpliwości byłaby możliwość dopisania do jednej książki kilku ISBNów, które byłyby potem przeszukiwane przez wyszukiwarkę. W ten spoób zmapowalibyśmy wielokrotne wydania w takiej samej szacie graficznej i przez to samo wydawnictwo. Jesli jednak któryś z tych 2 elementów jest różny, dodałbym kolejne wydanie książki.

ad.2 Uważam, że jeśli książka jest wielotomowa, warto byłoby dodawać każdy tom z osobna - jako wydanie książki. Ma to uzasadnienie dla oznaczenia postępu czytania i dla ewidencji własnej biblioteczki. Niestety nie mamy rubryki, która by liczyła tomy (dlatego pewnie niektórzy wpisują nr tomu w tytule) i w ten sposób jakoś może to porządkowała, że każdy z nich to tylko część całej książki. W LC nie było to regulowane - niektórzy dodawali wiele tomów jako jedną pozycję, inni rozbijali na tomy. Wydania rozróżniało się po ikonach okładek w podglądzie, co przy takich samych okładkach każdego z tomów nie było optymalne, a na dodatek książki podrzędne (tzn. podczepione pod główne, czyli najnowsze wydanie) nie były przeszukiwane, więc dodawanie np. obcojęzycznych lub zmienionych tytułów wydań nie miało sensu. Na kanapie jest inaczej - wszystkie wersje tytułu są przeszukiwane, dlatego można spokojnie dodawać różne wersje tytułu jako wydanie tej samej książki.

ad. @andziaczytaTeż mam z tym kłopot, że nie da się podwójnie oznaczyć różnych wydań książki, a zdarza się, że zbieram różne wydania pewnych tytułów i chciałbym analizując swą półkę zobaczyć, które z nich mam w swojej biblioteczce. Na kanapie się przyjęło, że każda książka - niezależnie od wydania, tłumacza czy wersji językowej - to ta sama książka. Ma to swoje plusy i minusy: plusem jest to, że wszystkie wydania mają wspólną ocenę i wszystkie recenzje/opinie są w jednym miejscu. Minusem jest właśnie to, że nie da się inaczej ocenić różnych wydań, bo oceniając jedno z nich, ocenia się wszystkie, no i nie da się włożyć kilku wybranych wydań na swoją półkę "posiadam" czy "w mojej biblioteczce", jak to było możliwe na LC.
# 2021-01-13 10:04
× 1
Odpowiedz
@Szarym.okiem
@Szarym.okiem
342 książki 60 postów
2021-01-13 10:12 #
@tsantsara Teraz wszystko jasne, bardzo dziękuję.
Największy problem pozostaje właśnie z tymi wydaniami - półek na kanapie używam też jako odzwierciedlenia tego, co mam fizycznie w biblioteczce i możliwość oznaczenia różnych wydań tej samej książki byłaby bardzo przydatna. A może da się zrobić taką opcję z polami wyboru np? Żeby można było zaznaczyć wydania, które nas interesują? :)
# 2021-01-13 10:12
× 1
Odpowiedz
@Vernau
@Vernau
Bibliotekarz 1351 książek 632 posty
2021-01-13 10:12 #
Ad. 1
znalałam "Moralność Pani Dulskiej" - całość, wydana w 2005 przez Orkla Press Polska, ISBN się zgadza,
w tym wypadku poprawiłabym wydanie książki, zmieniłabym wydawnictwo
https://sklep.mbp.szczecin.pl/index.php?route=product/product&product_id=6837

Ad. 2
jeśli masz ten sam tytuł, a są 2 tomy.
Przykład "Chłopi" oraz
"Chłopi" tom 1, inny ISBN
"Chłopi" tom 2, inny ISBN
to bym wszystko dopisywała do jednego tytułu "Chłopi".
Jbutton pisał, że jest opcja podtytułu i tam można by wpisywać tom 1, czy tom 2, ale z podtytułem jeszcze nie próbowałam
Jak zrobimy z tego inne książki, to wg mnie będzie większy bałagan.
Jak sobie wpiszę w kanapie, że szukam książki "Chłopi", to mi się wtedy wszystko wyświetli, co mamy.
Mam nadzieję, że to, co napisałam jest zrozumiałe ?


# 2021-01-13 10:12
× 2
Odpowiedz
@Szarym.okiem
@Szarym.okiem
342 książki 60 postów
2021-01-13 10:15 #
@Vernau - ad 2 zgadzam się, pod jednym tytułem ale oso ne wydanie. I to już dla mnie jasne. A co z pkt 1? Bo to, co mam fizycznie w biblioteczce jest innego wydawnictwa niż to, co już jest na kanapie. Czyli mam dodać to swoje wydanie mimo, że ma taka sama okładkę? Inne wydawnictwo i inny ISBN.
# 2021-01-13 10:15
Odpowiedz
@tsantsara
@tsantsara
Bibliotekarz 925 książek 1428 postów
2021-01-13 10:24 #
@Vernau
Norweska Orkla Press została później sprzedana niemieckiej Polskapresse, ale to było jednak inne wydawnictwo - inny zupełnie podmiot.
Jbutton pisał, że jest opcja podtytułu i tam można by wpisywać tom 1, czy tom 2
Ja też nie próbowałem, ale to już byłoby może jakieś rozwiązanie. No chyba że ten podtytuł właśnie się później wyświetla jako część tytułu? Nie sądziłem, że to może być poprawny zapis...
# 2021-01-13 10:24
Odpowiedz
@ziellona
@ziellona
Bibliotekarz 292 książki 744 posty
2021-01-13 14:36 #
@Chassefierre - zatem :) dla mnie Chłopi to chłopi. Bez względu na to czy to audiobook ebook, 1 tomowe czy osmiotomowe wydanie. Jednakże - przed wakacjami pamiętam, że było tak, że pojedyncze tomy osobno były traktowane, a inaczej ksiazka gdzie wszystkie tomy sa w jednym.
Zatem, ja do końca nie wiem:) i skupiam się na starociach, które łątwiej jakoś ułożyć.
@Tsantsara: ad1 - ok, nie wypowiadam się, bo ISBN to dla mnie temat trudny :)
Ad2 - Tu mam zdanie diametralnie różniące się :) (czytaj wyżej) ale potrafię się dostosować. Choć należałoby najpierw uporządkować bazę jako taką, bo akurat Reymont czy SIenkiewicz już występują w 1 egzemplarzu autorskim, ale mniej znani autorzy potrafią występować w kilku wersjach. Sądzę, (sobie sądzę) że to jest jednak priorytet.

W kwestii zaś tomów - można ewentualnie zrobić "cykl" i ponumerować tomyu, ale to w przypadku chlopow mija się z celem, bo ilość wydań dwutomowych jest znaczna, a i tomów ledwo dwa. Jakieś rozwiązanie pewnie jest... ale ja go nie znam.
# 2021-01-13 14:36
× 1
Odpowiedz
@tsantsara
@tsantsara
Bibliotekarz 925 książek 1428 postów
2021-01-13 10:23 #
@andziaczyta
A może da się zrobić taką opcję z polami wyboru np. żeby można było zaznaczyć wydania, które nas interesują? :)
Też jestem jak najbardziej za tym! Na przykład gdyby się dało zrobić półkę, która potrafiłaby rozróżniać i zaznaczać wydania, które mam u siebie w biblioteczce.
Trzeba jednak powiedzieć, że jeśli oznaczymy poprawnie, które wydanie przeczytaliśmy, to w historii przeczytanych wyświetli nam się właściwe wydanie, a nie to, które jest oznaczone jako główne, czyli wyświetlające się w pierwszej kolejności.
# 2021-01-13 10:23
× 1
Odpowiedz
@Jagrys
@Jagrys
Bibliotekarz 791 książek 3391 postów
2021-01-13 16:59 #
Ilu luda tyle opinii, nie będę w ty m względzie wyjątkiem.
Ale postaram się szybciutko, jak rzecz widzę ja.

1. Książka jest książka: Papierowa, ebook, audiobook - dla mnie to jedna i ta sama książka w różnym formacie.
W tym względzie moje zdanie na temat pokrywa się z opinią @ tsantsary.
Ale: Nie traktowałabym numeru ISBN jako bezwzględnie wiążącej, ponieważ zauważyłam nie raz, nie dwa i nie dziesięć, że identyfikatory ISBN dla różnych formatów tej samej książki mogą być inne. Inne dla książek drukowanych, inne dla ebooków, inne dla audiobooków.
Nie jakoś bardzo, ale są. W kwestii formalnej to robi różnicę.
Pultałam się o to gdzieś w kącie dla bibliotekarzy.

2. Czy wydanie jednotomowe i/lub kilku tomowe traktować jak jedną ksiażkę. Nie.
Z powodu jak wyżej: Gdyż raz będzie to kilka tomów pod wspólnym tytułem i wspólnym ISBN dla wszystkich, innym razem - jako wydanie zbiorcze.
Przykład:
- "Dalekie Pawilony".
Mamy je w bazie jako wydanie czterotomowe (starsze) i dwutomowe (nowsze).
- "Conan" Roberta E. Howarda.
"Conan z Cimmerii", "Conan Barbarzyńca", "Godzina Smoka" - seria książeczek po kilka opowiadań. Ale: "Conan Barbarzyńca" wydawnictwa REA to zbiorcze wydanie wszystkich opowiadań Howarda o Conanie.
- Nora Roberts saga "Rodzina Stanislaski".
Mamy ją jako pojedyncze tomy, dla każdej postaci i "podwójne" - w jednej książce tomy 1-2, 3-4, 5-6. Zgłupieć od tego można.
Takich przypadków jest w bazie przynajmniej kilkanaście. Raz pojedynczo, jako kolejne części w serii, a po jej zakończeniu - jako całość w jednym opasłym wydaniu zbiorczym. Jedna książka ale dwa różne wydania.
Skłaniam się do myśli, że w przypadku wprowadzania do bazy wydań wielotomowych należałoby w pewnym stopniu podejść do nich indywidualnie.

3. ISBN
International Standard Book Number
Czyli Niepowtarzalny 10- lub 13-cyfrowy identyfikator książki.
Do niedawna coś niepodważalnego, nie podlegającego dyskusji. Jednak, im bardziej dłubię przy książkach, tym bardziej wątpię.
Bo:
Literalnie, każda książka ma swój własny.
Jest różny dla jednej książki w różnych formatach
Jest wspólny dla serii wydawniczej i (bywa) różny dla kolejnych tomów w tej serii.
Jeśli seria miała kilka wznowień - wspólnych ISBN-ów też może być kilka.
Jak już mówiłam: Zgłupieć można.

# 2021-01-13 16:59
× 2
Odpowiedz
@Szarym.okiem
@Szarym.okiem
342 książki 60 postów
2021-01-17 10:30 #
Ok, czyli żeby podsumować:
1. To samo wydawnictwo, ta sama okładka, ISBN może być inny - nic nie dodaję
Ta sama okładka, inne wydawnictwo, inny ISBN - dodaję nowe wydanie

2. Np. "Nad Niemnem" wydanie dwutomowe - dodaję osobno tom 1 i osobno tom 2 jako kolejne wydania książki "głównej" czyli "Nad Niemnem". Chodzi mi tylko o przypadki, gdzie 1 tom to fizycznie 1 książka (a nie np. 2 tomy w 1)

Tak będzie ok? Nie spowoduje to nadmiernego bałaganu?
# 2021-01-17 10:30
Odpowiedz
@viki_zm
@viki_zm
786 książek 1297 postów
2021-08-01 14:16 #
A co w przypadku jeśli książka ma ten sam ISBN, a inną okładkę? Chciałam dodać nowe wydanie, ale po wpisaniu okazało się że pozycja z takim ISBN już istnieje, nie ma natomiast możliwości wyboru tej okładki z którą książkę przeczytałam. Da się to jakoś załatwić?
# 2021-08-01 14:16
× 1
Odpowiedz
@Vernau
@Vernau
Bibliotekarz 1351 książek 632 posty
2021-08-01 14:20 #
prześlij linka do książki o jaką chodzi, wydaje mi się, że raczej nie jest możliwy ten sam isbn do innej okładki, to powinno być inne wydanie książki z innym numerem isbn
# 2021-08-01 14:20
Odpowiedz
@viki_zm
@viki_zm
786 książek 1297 postów
2021-08-01 14:42 #
Chodzi mi o Nie-Boską Komedię
https://nakanapie.pl/ksiazka/nie-boska-komedia
i o to dokładnie wydanie, którego nie mogę dodać
https://www.greg.pl/lektury/8,330_Nie-Boska-komedia.html
Być może chodzi tylko o nową okładkę, a środek jest taki sam, więc został ISBN, ale nie znam się na tym, więc chciałam zapytać :)
# 2021-08-01 14:42
× 1
Odpowiedz
@Vernau
@Vernau
Bibliotekarz 1351 książek 632 posty
2021-08-01 15:18 #
Wpisałam Ci to wydanie bez nr isbn. Faktycznie przy tej książce wydawnictwa GREG jest jakiś błąd. W internecie to wydanie z różnych lat ma przypisany ten sam nr isbn ISBN: 978-83-7327-166-1.
A każde wydanie musi mieć oddzielny nr isbn
https://nakanapie.pl/ksiazka/nie-boska-komedia-wydanie-z-opracowaniem-i-streszczeniem
# 2021-08-01 15:18
× 2
Odpowiedz
@viki_zm
@viki_zm
786 książek 1297 postów
2021-08-01 15:19 #
dziękuję bardzo :D
# 2021-08-01 15:19
× 1
Odpowiedz
@viki_zm
@viki_zm
786 książek 1297 postów
2021-08-11 16:39 #
Chciałabym dodać książkę "Król złodziei" o ISBN - 8323717486. Chodzi mi o to wydanie: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/129985/krol-zlodziei Po uzupełnieniu danych, a nawet już na samym początku dostaję komunikat, że książka z takim ISBN już istnieje. Co mogę zrobić?

# 2021-08-11 16:39
× 1
Odpowiedz
@Vernau
@Vernau
Bibliotekarz 1351 książek 632 posty
2021-08-11 18:23 #
Książki mają nr isbn, który składa sie z 10 i 13 cyfr.
ISBN: 8323717486
EAN: 9788323717485
Pod tym numerem jest wydanie, powyżej, link.
Wygląda na to, że na stronie LC jest okładka przypisana do nie tego nr isbn.
Każde wydanie ma swój własny nr isbn. Ponieważ nie udało mi się znaleźć nr isbn, do okładki, o której piszesz, dodałam to wydanie bez nr isbn. Jak znajdziemy poprawny nr isbn do tego wydania, to się go doda 😊
https://nakanapie.pl/ksiazka/krol-zlodziei-893766

# 2021-08-11 18:23
Odpowiedz
@viki_zm
@viki_zm
786 książek 1297 postów
2021-08-11 18:32 #
Bardzo dziękuję 🥰
# 2021-08-11 18:32
× 1
Odpowiedz
@MLB
@MLB
1305 książek 1122 posty
2021-09-06 19:03 #
Mam problem z dodawaniem tagów do książki - czy jest jakieś ograniczenie ilości znaków? Wpisuję intertekstualność lub wielogatunkowość, a system obcina litery i skraca słowo. Zauważyłam też, że science fiction musi być z myślnikiem, bo się nie zapisze. Tak samo trzeba wpisywać np., literatura francuska?
Drugie pytanie - wchodzę w Moje książki, przechodzę do Chcę przeczytać i za każdym razem muszę zmieniać sortowanie na Od ostatnio dodanej, bo się nie zapisuje:( Będę wdzięczna za poradę.
Przepraszam, powinnam zapytać w sąsiednim temacie - zostawiam, bo nie wiem, czy mogę usunąć post.
# 2021-09-06 19:03
Odpowiedz
@Chassefierre
@Chassefierre
Trickster 1199 książek 2995 postów
2021-09-07 14:36 #
Ad.1 - Z tego, co wiem, nie ma ograniczenia w ilości znaków ale tagi nie pozwalają na umieszczanie znaków polskich. To dlatego system obcina litery i skraca słowo - spróbuj wpisać intertekstualnosc i wielogatunkowosc, i powinno być dobrze. :)
W przypadku takich sformułowań jak science-fiction czy literatura francuska możesz posiłkować się myślnikiem, albo po prostu pisać łącznie (sciencefictrion, literaturafrancuska), bo w przeciwnym razie dostaniesz dwa tagi np. #science #fiction #literatura #francuska.

Ad. 2 - Tak niestety jest, nie wiem czemu, i wiem, że to upierdliwe, ale chyba trzeba się po prostu do tego klikania przyzwyczaić...
# 2021-09-07 14:36
× 3
Odpowiedz
@MLB
@MLB
1305 książek 1122 posty
2021-09-08 09:07 #
Dziękuję bardzo! Poprawię tagi i zaakceptuję resztę:)
# 2021-09-08 09:07
Odpowiedz
Odpowiedź
Grupa

Nie wiem, ale się dowiem!

Nie wiesz jak dodać książkę do serwisu? A może nie wiesz, jak przypisujemy serię? Co zrobić, jeśli książka jest już dodana, ale ma wznowienie, które akurat czytasz i chciałbyś dodać je do serwisu? Jeśli męczą Cię takie pytania i są to sprawy przez które nie możesz spać w nocy to znalazłeś się w odpowiednim miejscu!
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl