Jak z Almodovara Paweł Bitka Zapendowski

Okładka Jak z Almodovara
autor:
Paweł Bitka Zapendowski
wydawnictwo:
e-bookowo.pl
data wydania:
2010
ISBN:
9788362480968

Opis

Seks i wymuszenia, prowincjonalny "miś" w agencjach towarzyskich stolicy, kobieta sukcesu w rękach mafii, niewolnik senator, kariera po małżeńskim trupie i odzyskiwanie uczuć.

Żeńskie - męskie, dominacja i uległość, odchylenia od normy i szukanie równowagi - komedia "Jak z Almodovara" każe zweryfikować wszystko, co wiedzieliśmy na ten temat.

"Tekst jest napisany dowcipnie i sprawy rodzajowe dość inteligentnie mieszają się z diagnozą obecnego stanu rzeczy, a więc społeczeństw..a chorego na konsumpcję i usługi."
Maciej Wojtyszko, dramaturg, reżyser (Festiwal Komedii X Talia' 06)

"Tekst ma w sobie dużą potencję literacką i energię na wywołanie śmiechu."
Andrzej Sadowski, reżyser

Sztuka zdobyła nagrodę na Festiwalu Komedii X Talia' 06.

„Jak z Almodovara” to zwariowana komedia no limit o "seksie w wielkim mieście – inaczej".
Niejaka Bożenka – mieszkanka Obciachowa, w stolicy znana jako Mistresa Żizela, amatorka seksownej bielizny, pejcza, kija oraz pewnego senatora, który z lubością oddaje się maltretowaniu – namówiwszy swojego małżonka-szowinistę, aby wszystkie pieniądze zainwestował w kupno kamienicy, rozwodzi się z nim. Przy wsparciu przyjaciółek – niezadowolonych ze związków z facetami – udaje jej się wyciągnąć od męża cały majątek, który odegra niemałą rolę w zasadniczej przemianie, jaka w jej życiu się dokona. Bożenka wyjeżdża do stolicy, gdzie wespół ze swą przyjaciółką, specjalistką od rozliczeń skarbowych, zakłada agencję „Zrób mi Pit-a”. Pod tą nazwą, wbrew skojarzeniom z pewną formą seksualnego zbliżenia, ukrywa się agencja doradztwa skarbowego. Nie tylko czytelnik o kosmatych myślach daje się zwieść żartom autora, ale także pierwszy klient tejże agencji. Mężczyzna, który po usłyszeniu komendy „proszę pokazać swojego pit-a” dokonuje artystycznego striptizu, niekoniecznie poszukiwał w gabinecie Bożenki metod obejścia systemu podatkowego. Ale Bożenka szybko orientuje się, że ta profesja nie pozwoli jej na szybkie wybicie się ponad klasę średnią. Poza tym agencja towarzyska dałaby jej możliwość zemszczenia się na męskich oprawcach. W gazecie zamieszcza anons: „Bydlaku Bezproblemowo zrealizujesz swe marzenia..." Do Salonu Kobiecej Dominacji, którego grafik pęka w szwach, nie jest łatwo się dostać. Zwłaszcza, że Żizelę oraz jej wspólniczki zaczyna nudzić nieefektowne znęcanie się nad facetami. Tymczasem Golo, klasyczny "burak", który aby wysłać maila musi prosić swojego przyjaciela-fetyszystę o pomoc, w wielkim mieście się nie odnajduje... Odnajduje za to Żizel. Spotykają się w przebraniach: on w stroju Zorro, ona jako kobieta-wamp...
(z "4 Stron Talii' 06")

Rozwiń opis ›

Słowa kluczowe

Świat idzie do przodu i już nawet sztuki teatralne są nam udostępniane w e-formacie. Takim przykładem jest komedia Pawła Bitki Zapendowskiego „Jak u Almodovara” wydana przez e-bookowo.pl. Moją uwagę od razu przykuł tytuł oraz ciekawa okładka zaprojektowana przez Studio Création w Par... więcej »
Jak z Almodovara – Porozmawiaj z nią! Paweł Bitka Zapendowski - dramaturg, kompozytor, scenograf, malarz. Urodzony w Krakowie, absolwent Akademii Muzycznej i ASP, członek ZPAP; mieszka w Paryżu. Twórca m.in. opery o Georgu Traklu „Kokaina”, książki „Budowniczy lalki”, czy mini-musicalu surre... więcej »
Nazwisko Pawła Zapendowskiego nic mi nie mówiło, gdy rozpoczynałam lekturę jego sztuki „Jak z Almodovara”, nagrodzonej na Festiwalu Komedii X Talia’ 06, a wydanej w tym roku przez „e-bookowo”. Ale nic mi nie mówi wiele innych nazwisk polskich twórców z ostatniego dziesięciolecia. Nie było mnie ... więcej »
Dodali do kolekcji
wiecznyturysta
martagieks
patrylandia
rosamund
winterolmostover
tempestad
marago
Anuszka
Cytaty z książki+ Dodaj cytat
KASIA: Teraz już wiem, że ciemna strona człowieka, to ciemna strona mężczyzny.

Dodane przez wszystkieporankiswiata

Rejestracja jest darmowa i szybka.
Zajestruj się teraz!