72 godziny

Andrzej Kruczyński
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
72 godziny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Dziś mija 16 lat od najbardziej spektakularnej akcji przeprowadzonej przez polską jednostkę od czasów II wojny światowej. Wojskowa Formacja Specjalna GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej wraz z amerykańskimi Navy SEALs oraz innymi siłami specjalnymi dokonali niemożliwego: w kilkanaście dni zdobyli najbardziej strategiczny punkt na mapie Iraku. Przez port w Umm Kasr planowano dostarczać zaopatrzenie dla walczących wojsk, jak również pomoc humanitarną dla irackiej ludności cywilnej. Dzięki tym brawurowym działaniom już 25 marca do portu w Umm Kasr zawinął pierwszy okręt, brytyjski transportowiec „Sir Galahad”. Siły sojusznicze zyskały cenny punkt przeładunkowy. Akcją na platformie KAAOT i działaniami w porcie Umm Kasr dowodził ppłk. Andrzej Kruczyński ps. WÓDZ, który po 16 latach od tamtych wydarzeń opowiada w książce „72 godziny. Umm Kasr, GROM, Navy SEALs” o jej szczegółach, a także o niezwykłej przyjaźni i braterstwie w obliczu nieustannego zagrożenia. Do tej pory w pisaniu książek Wódz pomagał innym: Rafałowi Królikowskiemu czy Jarosławowi Rybakowi. W końcu postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i po swojemu odsłonić kulisy powstawania formacji specjalnej GROM, wspólnego treningu z brytyjskimi SAS-em i SBS-em oraz amerykańską Deltą. Ujawni także kilka epizodów ze swoich wcześniejszych misji: na Haiti, we Wschodniej Sławonii, w Macedonii czy też Kosowie. Opowie Wam o początkach formacji, pierwszych treningach, ważnym pokazie dla ważnego generała, o pierwszych żołnierzach GROM-u – tych, którzy dali podwaliny funkcjonowania tej formacji. Usłyszycie także wiele ciepłych słów o wizjonerze Petelickim, o spotkaniach po latach, wreszcie także o tych bezimiennych którzy w tamtym czasie tworzyli GROM – o tych, z którymi miał przyjemność, honor oraz zaszczyt pracować przez kilkanaście lat.  
Data wydania: 2019-05-01
ISBN: 978-83-11-15675-3, 9788311156753
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 300
dodana przez: jbutton

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę 72 godziny? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@MichalL
2020-04-19
6 /10
Przeczytane Posiadam 2019

"Przemierzałem ulice Warszawy. Puste ulice. Tylko od czasu do czasu przemykał jakiś samochód, tylko w niewielu oknach paliły się światła. A ja jechałem na wojnę. Ktoś tam w wygodnym fotelu oglądał film, ktoś przewracał się z boku na bok, ktoś z kolei nie mógł zasnąć. A ja jechałem na wojnę."

"72 godziny" od Wydawnictwa Bellona to jeszcze jedna historia żołnierza z elitarnej jednostki wojskowej GROM. Jeszcze jedno ujęcie, ukazujące polską jednostkę od momentu jej powstania, aż do czasów czynnego udziału w kluczowych misjach zagranicznych. Jeszcze raz od środka, tym razem okiem Wodza - Andrzeja Kruczyńskiego - żołnierza, dowódcy, obecnie szkoleniowca z zakresu bezpieczeństwa.

Książka przedstawia początki, zarówno GROM-u jak i edukacji szkolnej Wodza. Czytelnik pozna jak zakładał rodzinę, jak doskonalił swoje umiejętności i przede wszystkim, jak walczył. Wspólne treningi z elitarnymi jednostkami specjalnymi oraz misje zagraniczne, w których przyszło brać mu udział. Haiti, wschodnia Slavonia, Kosowo, Macedonia, Kuwejt i oczywiście Irak, po którym cały świat zaczął mówić o GROM-ie.

Czas spędzony przy tej pozycji minął mi bardzo szybko i przy paru wątkach czułem potrzebę, aby zatrzymać się na dłużej. Poddać je dokładniejszej analizie, rozwinąć dany temat o kilka dodatkowych stron. Niestety, autor nie przewidział moich potrzeb i pędził dalej. Może innym razem, może przy kolejnej książce będzie ku temu okazja. Mimo wszystko, pozycję czyta się lekko, a tr...

| link |
@polokokta
2021-08-01
7 /10
Przeczytane 2021

Cytaty z książki

O nie! Książka 72 godziny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl